Kiedy zrobić test ciążowy?

Mikołaj Mikiciuk

test ciążowy

Wiele kobiet, które planuje ciążę lub też którym przytrafiła się niezapowiedziana niespodzianka, najchętniej zaraz po kontakcie intymnym wykonałaby test ciążowy. Jednak
w praktyce niestety wynik takiego testu nie będzie wiarygodny. Pośpiech w tym przypadku nic nie pomoże, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się kiedy wykonać test aby wynik testu był wiarygodny.

Domowe testy są najtańszą i najczęstszą metodą wykrywania ciąży. Są one łatwo dostępne m.in. w aptece, drogeriach lub nawet w supermarketach.

Jak działa test ciążowy?

Domowy test ciążowy ma za zadanie wykryć obecność lub jego brak ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej tzw. hCG (human chorionic gonodotropin) w moczu kobiety. Hormon ten początkowo produkowany jest zarodek, który zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, a następnie zadanie te przejmuje łożysko.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Nie jest wskazane zrobienie testu ciążowego kilka godzin po stosunku, nawet kilka dni po nim, ponieważ komórka jajowa przez 6 dni wędruje do macicy, nawet jeśli doszło do zapłodnienia, test nie ma szans na wykrycie ciąży.

W tym przypadku musimy postawić na cierpliwość. Test ciążowy jest wiarygodny w przypadku kiedy wykonamy go 10 dni po zapłodnieniu, a najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki. Dlaczego? Dopiero po tylu dniach dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium i rozpoczyna się produkcja hormonu hCG. 

Najwyższe stężenie hormony hCG występuje rano, dlatego zalecane jest wykonywanie testu ciążowego zaraz po przebudzeniu, na pierwszym porannym moczu.

Jak wykonać test ciążowy?

Test ciążowy w swoim wykonaniu jest bardzo prosty, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogłyby źle wpłynąć na wynik testu. Wiadomo, że pod wpływem emocji nie zawsze test może zostać poprawnie wykonany.

Test ciążowy polega na zwilżeniu moczem papierka lub też płytki testowej. Składa się on z miejsca kontrolnego, którego zadaniem jest pokazanie czy test został poprawnie wykonany oraz pola wynikowego, które zabarwia się w przypadku wykrycia ciąży.

Nawet niewielkie zabarwienie pola wynikowego wskazuje na ciążę.

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu testu ciążowego?

  • Test ciążowy nie może być przeterminowany
  • Test ciążowy jest jednorazowego użytku
  • Należy dokładnie w instrukcji przeczytać ile kropek moczu trzeba wpuścić do miejsca kontrolnego lub w przypadku paska na jak długo umieścić pasek pod strumieniem moczu
  • Przy wpuszczaniu kropek moczu zachować 1 cm odległość od miejsca kontrolnego, aby dostarczyć pełne krople do analizy
  • Przeczytać w instrukcji po jakim czasie należy odczytać wynik

Rodzaje testów ciążowych?

Na rynku mamy dostępne cztery testy ciążowe – płytkowe, strumieniowe, paskowe oraz cyfrowe. Wszystkie z tych testów są równie skuteczne i informują za pomocą linii kontrolnej
o pozytywnym lub negatywnych wyniku. Wybór testu zależy od własnych preferencji.

  • test ciążowy płytkowy – umieszcza się kilka kropel moczu w miejscu kontrolnym za pomocą pipety
  • test ciążowy strumieniowy – końcówkę testu umieszcza się pod strumieniem moczu na kilka sekund
  • test ciążowy paskowy – pasek zanurza się w zebranym w czystym pojemniku moczu
  • cyfrowy test ciążowy – różni się od pozostałych testów sposobem interpretacji wyników. Na cyfrowym wyświetlaczu pojawi się plus lub minus albo pregnant/ not pregnant.

Wynik testów otrzymamy zaraz po kilku minutach, czas po jakim można odczytać wynik jest zawsze podany w instrukcji. Zdarza się też tak, że nie pojawi się żadna kreska na teście, oznacza to, iż test został niepoprawnie wykonany i należy go powtórzyć.

Jeśli  polu wynikowym pojawi się jedna kreska, wówczas oznacza to, że wynik testu jest negatywny i nie wykryto hormonu hCG. Tutaj należy wziąć pod uwagę, czy test został wykonany wcześniej niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu, jeśli tak to należy wykonać test ponownie w dniu spodziewanej miesiączki.

Dlaczego jedna kreska na teście jest blada, ledwo widoczna?

Zastanawiasz się teraz czy to oznacza, że nie jesteś w ciąży? Nic bardziej mylnego. Produkcja hormonu hCG rozpoczyna się dopiero 8-10 dni po zapłodnieniu, jego stężenie rośnie z dnia na dzień coraz bardziej. W przypadku kiedy test został wykonany na początkowym etapie jego stężenie jest malutkie, natomiast testy ciążowe sprzedawane
w aptekach są bardzo czułe i są w stanie wykryć niewielką ilość tego hormonu.

Co dalej po wykonaniu testu ciążowego?

Testy ciążowe mają bardzo dużą wiarygodność. W przypadku kiedy test wyszedł negatywny i dalej nie pojawiła się spodziewana miesiączka, warto odczekać kilka dni i powtórnie powtórzyć test. Natomiast w sytuacji kiedy test wyszedł pozytywny, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania oraz wykona pierwsze badanie USG.

Jednak uwaga! Lekarz badaniem ultrasonograficznym jest wstanie potwierdzić ciąże dopiero po 5 tygodniu, przy stężeniu hormonu hCG powyżej 1000.

Czy test ciążowy może się mylić?

Test ciążowy jest wiarygodny w 90-95%, jego zadaniem jest wykrycie hormony hCG w moczu, który w większości przypadków wskazuje na ciążę. Jednak zdarzają się sytuację, rzadko bo rzadko, gdzie duża wysokie stężenie hCG może świadczyć o rozwoju nowotworu z trofoblastu lub niskie stężenie hCG o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej.

Pozytywny wynik testu jest również możliwy w przypadku kiedy kobieta zażywa antydepresanty, zbliża się menopauza lub cierpi na chorobę nerek / tarczycy.

Zdarza się również tak, że wynik testu jest pozytywny, a za kilka dni negatywny, a to może świadczyć o ciąży pozamacicznej. 

W przypadku kiedy kobieta otrzymuje zastrzyki hormonalne, które są niezbędne po zabiegu in vitro. Wynik również może być niewiarygodny, ponieważ są one bardzo podobne do hormonu hCG i mogą wskazać ciążę, pomimo tego, iż nie doszło do zapłodnienia.

Jednak nie ma co wpadać w panikę, ze wszystkim należy spokojnie poczekać i udać się najpierw na badania kontrolne do lekarza.

Wykonanie testu ciążowego w laboratorium

Wykrycie ciąży jest również możliwe za pomocą badań laboratoryjnych. Sprawdza się wówczas zawartość hormonu hCG w krwi, a nie w moczu. Plusem tej metody jest na pewno to, iż w wyniku otrzymujemy konkretną wartość stężenia hCG na dany dzień. Test taki można wykonać  w takim samym czasie jak domowe testy ciążowe, czyli dopiero po 10 od zapłodnienia.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz