Zakup auta, niezależnie od tego, czy chodzi o kupno samochodu używanego, czy prosto z salonu to czynność, przy której musimy zachować szczególną czujność. Istnieje kilka ważnych spraw, których musimy dopilnować, aby cała transakcja przeszła bezproblemowo. Dzięki temu możemy uniknąć także ewentualnych kłopotów i już po chwili cieszyć się w pełni z nowego nabytku.
Przejdź na skróty:
Podczas zakupu samochodu każdy przyszły nabywca auta musi zwrócić uwagę na wiele detali. Jeszcze wcześniej następują zwykle mozolne poszukiwania portali aukcyjnych i ogłoszeniowych na wielu dostępnych obecnie platformach. Po wyborze odpowiedniego modelu czas na umówienie spotkania z obecnym właścicielem. To właśnie w tym momencie musimy zachować ostrożność i zwracać uwagę na każdy szczegół.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?
Kupno auta używanego nierzadko przypomina loterię. W końcu taki pojazd to złożony mechanizm, który składa się z mnóstwa części, które potencjalnie mogą ulec awarii. Sprzedawca samochodu może także próbować ukryć przed nami potencjalne wady pojazdu lub jego mroczną historię. Warto więc posiąść wiedzę na temat tego, na co zwrócić uwagę podczas oględzin.
Zakup samochodu – sprawdź stan techniczny auta
Wszelkie wady pojazdu najczęściej wynikają z usterek technicznych, które w mniej lub bardziej istotny sposób mogą stwarzać niebezpieczeństwo podczas poruszania się pojazdem. Jeżeli jest to nowe auto z salonu, to oczywiście nie ma potrzeby sprawdzania jego stanu technicznego. Jednak jeżeli jesteśmy przy zakupie samochodu z drugiej ręki, koniecznie jest dokładne zweryfikowanie go w zaufanym serwisie samochodowym.
Zakup auta – sprawdź porządek w dokumentach
Jeżeli jesteśmy już po etapie weryfikacji stanu technicznego pora sprawdzić, czy w dokumentach panuje należyty porządek. Kupując auto z salonu, nie mamy się czym martwić. Jednak w przypadku zakupu samochodu używanego warto sprawdzić, czy samochód ma:
- ważne ubezpieczenie OC;
- kartę pojazdu;
- dowód rejestracyjny.
Oprócz tego upewnijmy się, czy sprzedawca posiada dowód własności pojazdu. Jeżeli chodzi o kartę pojazdu i dowód rejestracyjny to warto bardzo skrupulatnie podejść do sprawdzenia tych dokumentów ze stanem faktycznym pojazdu i umową. To wszystko potrzebne jest do tego, aby móc dokonać wszelkich czynności cywilnoprawnych w urzędzie miasta, starostwie, czy urzędzie skarbowym.
Kupno samochodu – formalności
Kolejną kwestią przy zakupie pojazdów mechanicznych jest oczywiście wykazanie tego na umowie kupna-sprzedaży. Warto bazować na profesjonalnych i odpowiednio przygotowanych wzorach, np. dostępnych na: https://autoumowa.pl/. Na podanej stronie możemy wygenerować także własną umowę wedle uznania.
Kupując samochód używany z komisu lub od pośrednika możemy sprawdzić, kto jest wpisany w miejscu sprzedającego. Tutaj warto zauważyć, czy jest to obywatel mieszkający w Polsce. W innym przypadku odzyskanie pieniędzy np. w wyniku wykrycia poważnej wady może kupując od zagranicznego sprzedawcy, może być niezwykle trudne.
Jeżeli auto jest sprowadzone zza granicy, to powinniśmy otrzymać dokument zaświadczający o legalnym sprowadzeniu auta do Polski oraz inne faktury dotyczące np. przeglądów czy napraw.
Rejestracja auta
Ostatnią sprawą, której powinniśmy dopilnować, jest uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych do odpowiedniego urzędu skarbowego (tzw. podatek PCC). Opłacenie podatku nie jest jedynie koniecznie, gdy kupujemy auto od firmy.
Następnie należy pamiętać o powiadomieniu odpowiedniego urzędu o zakupie auta. Mamy na to 30 dni. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować ukaraniem grzywną. Aby zarejestrować zakupiony pojazd, wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, dowód zakupu, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), a także potwierdzenie aktualnej polisy OC.