Jak sprawdzić potencjalnych kontrahentów w internecie?

Artykuł zewnętrzny

jak sprawdzić kontrahenta

Planujesz nawiązanie współpracy z nowym kontrahentem? Przed podpisaniem kontraktu koniecznie sprawdź firmę w internecie. W artykule podpowiemy, dlaczego warto to zrobić. Wyjaśnimy także, jak sprawdzić wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego w kilku prostych krokach.
Przerwanie łańcuchów dostaw, wzrost kosztów transportu, ogrzewania, produktów i usług to ogromne wyzwania dla polskich przedsiębiorców. Aby zminimalizować koszty i utrzymać rentowność, wielu z nich desperacko poszukuje nowych kontrahentów, którzy zaproponują im warunki korzystniejsze niż poprzedni partnerzy biznesowi. Często zdarza się jednak, że właściciele firm podpisują kontrakty bez uprzedniej weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego. Takie decyzje mogą nieść za sobą długofalowe, wyjątkowo niekorzystne (nie tylko dla portfela) konsekwencje. Dlaczego?
Biorąc pod uwagę trudną sytuację wielu polskich firm, ryzyko niewypłacalności i wielotygodniowych zatorów płatniczych ze strony kontrahentów jest dziś bardzo wysokie. Nawiązanie współpracy z przypadkowym podmiotem (zwłaszcza takim, który zaproponował Ci wyjątkowo korzystne ceny) dodatkowo je zwiększa. W pełnych wyzwań czasach sprawdzenie wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego powinno być nie wyborem, lecz absolutnym standardem.


Jak sprawdzić firmę — 3 proste kroki

Aby sprawdzić firmę w internecie, będziesz potrzebował jej nazwy i numeru NIP. Od czego zacząć?

Krok 1 — sprawdź firmę w CEiDG i KRS

Pierwszym krokiem do weryfikacji wiarygodności potencjalnego kontrahenta powinno być sprawdzenie, czy firma rzeczywiście istnieje, a jej dane, które otrzymałeś, pokrywają się z tymi figurującymi w ogólnodostępnych źródłach. Aby sprawdzić potencjalnego kontrahenta w rejestrach CEiDG i KRS będziesz potrzebował wyłącznie numeru NIP.

Planujesz nawiązać współpracę z przedsiębiorcą, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Zajrzyj do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej — CEIDG. Po wpisaniu w wyznaczone pole numeru NIP dowiesz się m.in.:

  • kiedy firma rozpoczęła działalność,
  • czy działa aktywnie, czy jest zawieszona,
  • jaką działalność prowadzi,
  • jaki jest adres siedziby,
  • czy jest objęta postępowaniem naprawczym lub restrukturyzacyjnym.


Twoim potencjalnym kontrahentem jest spółka prawa handlowego: spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna lub spółka z o.o.? Sprawdź jej dane w rejestrze KRS. Po wpisaniu numeru NIP w wyznaczone pole wyszukiwarki dowiesz się m.in.: pod jakim adresem zarejestrowano firmę, od kiedy istnieje, czy obecnie działa aktywnie, czy jest zawieszona, a może wyrejestrowana, kto może reprezentować spółkę, kto zasiada w zarządzie i ile wynosi kwota kapitału zakładowego.

Krok 2 — sprawdź firmę w wyszukiwarce Google, mediach społecznościowych i na branżowych forach dyskusyjnych

Jeśli wiesz już, że firma istnieje, a jej dane rejestrowe pokrywają się z tymi, które otrzymałeś, czas sprawdzić, co sądzą o niej klienci, podwykonawcy i partnerzy biznesowi. Aby poznać opinie na temat potencjalnego kontrahenta, przejrzyj profile firmy w mediach społecznościowych i wizytówkę Google. Sprawdź także, czy jest wzmiankowany na branżowych forach dyskusyjnych. Weryfikując internetowe zasoby, pamiętaj, że negatywne opinie na portalach może umieścić każdy (także konkurencja lub sfrustrowany pracownik). Duża liczba niekorzystnych komentarzy powinna być jednak znakiem ostrzegawczym, którego nie warto bagatelizować.

Krok 3 — sprawdź firmę w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor

Nawiązanie współpracy z dłużnikiem znacząco zwiększa ryzyko zatorów płatniczych, narażając Twoją firmę na utratę płynności i problemy z regulowaniem własnych zobowiązań. Niezbędnym elementem sprawdzenia firmy powinno być więc zweryfikowanie, czy firma ta posiada długi wpisane do rejestru dłużników BIG InfoMonitor. Jak to zrobić? Trzeba wygenerować Raport o Firmie. Dokument zawiera nie tylko informacje o ewentualnych długach wpisanych do rejestru BIG (negatywne informacje gospodarcze), ale także o terminowo spłaconych należnościach (pozytywne informacje gospodarcze). Aby dostać raport:

  • wejdź na stronę www.big.pl;
  • wypełnij krótki formularz z danymi kontaktowymi;
  • poczekaj na kontakt doradcy BIG, którzy przedstawi aktualne usługi i pomoże wybrać te najbardziej dostosowane do aktualnych potrzeb Twojej firmy;
  • po ustaleniu warunków otrzymasz zaproszenia do Systemu Biznes.BIG.pl;
  • zaloguj się, zaakceptuj ustalone z doradcą warunki oferty i podpisz umowę ramową w formie elektronicznej;
  • po dopełnieniu formalności zaloguj się ponownie i pobierz Raport o Firmie.


Jeśli w wyniku weryfikacji okaże się, że Twój potencjalny kontrahent ma długi, będziesz mógł zrezygnować z nawiązania współpracy lub umieścić w umowie zapisy, które skutecznie ochronią Twoje interesy (mogą one dotyczyć np. konieczności uregulowania całej lub lwiej części należności przed otrzymaniem towaru).

Weryfikacja potencjalnego kontrahenta w internecie jest stosunkowo łatwa i szybka. Poświęcając temu procesowi odrobinę czasu i uwagi skutecznie ochronisz swoją firmę przed nawiązaniem współpracy z nieuczciwym lub nierzetelnym płatniczo podmiotem. W ten sposób ochronisz ją przed przykrymi konsekwencjami, które mogą narazić Cię na straty finansowe, utratę wizerunku, a w ekstremalnych sytuacjach – nawet na bankructwo.

Oceń post

Dodaj komentarz