Jakie znaczenie ma CV dla rekrutera?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

cv dla rekrutera

Jesteś w trakcie poszukiwań pracy? Szukasz nowych możliwości zawodowych? Chcesz, aby Twoje CV przyciągnęło uwagę rekrutera? Dobrze trafiłeś/aś! Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć przejrzyste, profesjonalne CV, które zwiększy Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną, ale również dowiesz się kiedy lepiej wysłać CV ze zdjęciem, a kiedy bez.

Dlaczego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego CV?

W gruncie rzeczy można by pomyśleć, że przygotowanie CV wcale nie jest takie trudne i pracochłonne. Wystarczy wpisać swoje dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe i temat zamknięty. Jednak to nie zapewni Ci przewagi! Rekruterzy każdego dnia otrzymują tysiące takich CV, które niczym się nie wyróżniają. Dla nich najważniejsze jest pierwsze wrażenie, oni nie mają czasu wczytywać się w szczegóły, dlatego istotne jest aby przygotować tak CV, aby przyciągnęło uwagę rekrutera.

Najważniejsze elementy CV

Każde CV powinno zawierać podstawowe informacje takie jak dane osobowe, kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zdobyte certyfikaty i zainteresowania. Jeśli posiadasz już fundament dokumentu, kolejnym krokiem jest nadanie mu indywidualnego charakteru. Ważne jest, aby nie wysyłać tego samego CV do każdego pracodawcy. CV powinno być dopasowane pod dane stanowisko. Zatem na czym należy się skupić?

  • podsumowanie zawodowe – ciekawym elementem jest krótkie podsumowanie 2-3 zdania tego co udało się osiągnąć w życiu zawodowym i na co jest się ukierunkowanym jeśli chodzi o cele zawodowe. Opis powinien być spójny z ogłoszeniem o pracę na które aplikujesz. 
  • opis kompetencji – jeden z ważniejszych elementów CV. W CV należy podkreślić te kompetencje, które idealnie spełnią wymagania pracodawcy, dlatego tak ważne jest, aby przygotowywać CV pod konkretne ogłoszenie o pracę.
  • osiągnięcia – krótko i na temat, co udało się osiągnąć w poprzednich firmach np. wprowadzenie takiego i takiego rozwiązania, zminimalizowało czas wykonania czynności o 15%.
  • umiejętności miękkie – dużo osób zapomina o tym elemencie, skupiając się tylko i wyłącznie na certyfikatach, znajomości języków obcych i programach komputerowych. Jeśli chcesz się wyróżnić warto umieścić w swoim CV umiejętności miękkie jak np. dobra organizacja pracy, samodzielność, kreatywność itd.

Oprócz informacji dotyczących Ciebie, należy umieścić w CV na samej górze nazwę stanowiska na które aplikujesz oraz jego numer referencyjny. Wiele osób zapomina o tak istotnym punkcie, który nie tylko ułatwi pracę rekruterom, ale też zwiększy Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Wiele CV bez tego zapisku zostaje z góry odrzucone. Natomiast na samym końcu CV, najlepiej w stopce należy umieścić klauzulę, w której zgadzasz się na przetwarzanie naszych danych w procesie rekrutacji.

Przykład takiej treści:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. Nr 133 poz. 883).


Przykładowy wzór CV znajdziecie pod adresem: https://cv-wzor.com/cv-wzor-do-wypelnienia-bez-zdjecia/

Czy zdjęcie w CV jest wymagane?

Zdjęcie nie jest wymogiem koniecznym w polskim prawie, natomiast w Polsce CV ze zdjęciem jest dalej praktykowane, a wręcz znajdują się oferty, gdzie CV ze zdjęciem jest wymagane. Dlatego też wiele osób, boi się, że wysłanie CV bez zdjęcia może ich z góry skreślić. Natomiast jeśli chodzi o kraje zachodnie to coraz więcej osób decyduje się na wysyłkę CV bez zdjęcia, aby uniknąć potencjalnej dyskryminacji przez pracodawcę np. rasa, wiek. Zdarzało się, że firmy odrzucały CV na podstawie zamieszczonego zdjęcia.

Kiedy zatem warto wysłać CV bez zdjęcia?

Nie ma co ukrywać, ale w większości zawodów liczy się nie wygląd, a zdecydowanie doświadczenie. Dlatego jeśli CV będzie przejrzyste, konkretne, a Twoje kompetencje będą pasować do zamieszczonego ogłoszenia, wygląd nie powinien mieć znaczenia. Przypadki, gdzie warto wysłać CV bez zdjęcia:

  • brak formalnego zdjęcia – zdarzy się, że CV trzeba wysłać na już, dlatego nie ma czasu, aby zrobić profesjonalnego zdjęcia, dlatego w tym przypadku lepiej wysłać CV bez zdjęcia, aniżeli z obojętnie jakim zdjęciem, który zmniejsza Twoje szanse na pracę,
  • aplikacja do pracy zagranicą – zanim wyślesz swoje CV, warto sprawdzić jakie CV jest akceptowane w danym kraju. Dla przykładu USA, Wielka Brytania, czy też Australia nie akceptują CV ze zdjęciem.
  • interesuje Cię praca gdzie wygląd nie ma znaczenia – Twoja wymarzona praca nie wymaga kontaktu z Klientami, a co za tym idzie, nie ma znaczenia jak wyglądasz, dlatego nie warto marnować przestrzeni na zdjęcie, a lepiej wrzucić tam informacje, które przyciągną rekrutera.

Jak przyciągnąć uwagę rekrureta w przypadku CV, które nie ma zdjęcia?

Zdjęcie w CV na swój sposób przyciąga uwagę rekrutera, jeśli z jakiś przyczyn zdecydowałaś/eś się na wysyłkę CV bez zdjęcia, warto skupić uwagę na ogólnej szacie dokumentu. Wiele osób, aby zaoszczędzić czas korzysta z kreatora CV, gdzie masz możliwość wybrania gotowego szablonu CV, który ma przygotowaną szatą graficzną, a wszystkie informacje będą przejrzyście rozmieszczone po CV. 

Kiedy wysłanie CV bez zdjęcia może zaszkodzić?

Są zawody, gdzie oprócz doświadczenia, równie ważny jest profesjonalny i zadbany wygląd. Do nich należy m.in. Prawnik, Adwokat, Sędzia, Hostessa, Aktor itd. W tym przypadku CV bez zdjęcia z góry zostałoby skreślone. Są też sytuacje, gdzie pracodawca wymaga zdjęcia w CV i to podkreśla w ogłoszeniu o pracę. Według prawa polskiego takiego CV nie można odrzucić, jednak pracodawca ma prawo go skreślić. Lepiej jednak dmuchać na zimne i nie ryzykować.

Oceń post

Dodaj komentarz