Jakie są rodzaje kont?

Krzysztof Werczyński

ranking

Założenie konta bankowego to bardzo ważna decyzja. Najczęściej z bankiem związujemy się na dłużej, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, gdzie chcemy przechowywać swoje pieniądze. A także jakiego rodzaju konta potrzebujemy.

Konto osobiste

To jego najczęściej będziemy potrzebować. Jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Za jego pomocą obsługujemy różne transakcje finansowe. Również to na to konto trafiać będzie nasza wypłata. To za jego pośrednictwem opłacimy rachunki, przelejemy pieniądze komuś z rodziny, a także to z niego zostaną ściągnięte środki, gdy zapłacimy kartą w sklepie.

Co jednak istotne, takie konto najczęściej nie służy oszczędzaniu. Raczej mamy na nim przechowywać pieniądze, za które opłacimy nasze podstawowe potrzeby.

W jakim banku założyć konto? Cóż, najlepiej będzie, jeśli zapoznamy się z rankingiem kont osobistych: https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-osobistych. Dzięki niemu zobaczymy, gdzie czekają nas najbardziej atrakcyjne warunki.

Mała porada. Często bywa tak, że gdy zwiążemy się z jednym bankiem, to jesteśmy w nim już cały czas. Tymczasem warto co jakiś czas sprawdzać, czy gdzie indziej nie otrzymalibyśmy lepszej oferty. Choć bycie ciągle w tym samym banku jest wygodne, to niekoniecznie najlepsze dla naszych finansów. Dlatego też polecamy trzymanie ręki na pulsie i dokonanie zmiany, jeżeli ta byłaby dla nas naprawdę korzystna.

Konto oszczędnościowe

Jeżeli nie żyjemy z miesiąca na miesiąc, z całą pewnością posiadamy jakieś oszczędności. Takie nadwyżki gotówki najlepiej jest przechowywać na koncie oszczędnościowym. Jego oprocentowanie jest podobne do tego, jakie możemy otrzymać na lokatach. Na czym polega więc różnica? Otóż z takiego konta możemy w dowolnym momencie wypłacić pieniądze i nie ucierpią na tym wypracowane przez nas odsetki. Należy jednak dobrze zapoznać się z warunkami umowy. Może być bowiem tak, że jedynie pierwsza wypłata nie będzie wiązała się z konsekwencjami, ale każda następna będzie nas już nieco kosztować. W każdym razie z pewnością środki finansowe, które nie są nam aktualne potrzebne lepiej jest trzymać na koncie oszczędnościowym niż w skarbonce czy skarpecie. W ten sposób pieniądze będą na siebie pracowały, dzięki czemu inflacja będzie mniej odczuwalna.

Konto walutowe

Jeśli dużo podróżujemy lub mamy oszczędności w obcej walucie, dobrym rozwiązaniem będzie założenie konta walutowego. Działa ono na podobnych zasadach co konto osobiste, natomiast pozwala nam łatwiej funkcjonować poza granicami Polski, szczególnie jeśli posiadamy również kartę, którą możemy zapłacić bez konieczności przewalutowania. Jest to spora oszczędność. Tym większa, im większe zakupy w obcej walucie zrobimy. Dodatkowo możemy również wykonywać przelewy, wpłaty i wpłaty dewizowe.

Jak widać istnieje kilka rodzajów kont bankowych. Tak naprawdę warto posiadać każde z nich, ponieważ ich funkcjonalność się od siebie zauważalnie różni. Przede wszystkim sprawdźmy jednak, który bank przygotował dla nas najlepszą ofertę.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz