Jak zrobić nieprzeciętne zdjęcie do CV?

Krzysztof Werczyński

kobieta-czytajaca-CV

Stworzenie skutecznego CV może spędzać nam sen z powiek. I jest to w pełni zrozumiałe, z uwagi na to, że chcemy jak najlepiej przedstawić swoje umiejętności i doświadczenie rekruterowi. To przecież jedyna okazja, żeby móc wywrzeć pierwsze dobre wrażenie. Szansę na efektywne wyróżnienie się wśród kandydatów daje nam dołączenie swojego zdjęcia. I choć nie jest to konieczne, warto o nie zadbać. Jednak zdjęcie do CV powinno spełniać określone warunki, które wzbogacą całość dokumentu, a nie wpłyną na jego niechlujny wygląd. Jak zatem wykonać profesjonalne zdjęcie do CV i sprawić, że będzie ono wyjątkowe? Przygotowaliśmy dla Was garść kluczowych informacji.

Cechy dobrego zdjęcia do CV

Najpierw zastanówmy się, jakie zdjęcie będzie odpowiednio dopasowane do firmy, do której będziemy wysyłać nasze CV. Możliwe, że musi spełniać jakieś określone warunki. Jak powinniśmy się ubrać – biała koszula wystarczy, a może lepiej postawić na pełen garnitur? Dużo może zmienić nawet sam krawat. Dlatego powinniśmy dobrać nasz strój do charakteru naszej profesji. W każdym przypadku musimy oczywiście wykazać się profesjonalizmem, jednak w związku z wykonywaniem poszczególnych zawodów lepiej postrzegani będziemy, jeśli wybierzemy ten nieco mniej formalny strój. Przykładem może być nauczyciel wczesnoszkolny, który na co dzień ma styczność z małymi dziećmi, lub graficzka, która powinna wykazać się większą kreatywnością. Zrobienie takiego nieprzeciętnego zdjęcia, z całą pewnością pozwoli nam wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Profesjonalne wykonanie zdjęcia

Gdy już zdecydujemy się na odpowiedni ubiór oraz charakter zdjęcia, zadbajmy także o dobre warunki do jego wykonania. Będziemy potrzebować kilku niezbędnych rzeczy, a dodatkowo o pomoc możemy poprosić naszych bliskich. Nie bójmy zaangażować więcej osób do wykonania naszego zdjęcia, ponieważ może to właśnie ich wskazówki ułatwią nam ten cały proces. Warto również w późniejszym etapie poprosić np. członka rodziny lub znajomego o wyrażenie opinii, tak abyśmy byli pewni naszego wyboru. Ale zanim to nastąpi, musimy zadbać o właściwe warunki do robienia zdjęć.

Podczas wykonywania naszego zdjęcia do CV ważne będzie tło. Najlepsze rozwiązanie to jasna, gładka ściana, na której nie znajdują się zbędne elementy, które mogą rozpraszać rekrutera. Na jednolitym tle zaprezentujemy się więc najlepiej. Natomiast zwróćmy przy tym uwagę na odpowiednie oświetlenie. Będzie miało ono bezpośredni wpływ na jakość zdjęcia. Świetnie sprawdzi się naturalne światło wpadające przez okno.

Równie istotny będzie kadr. Pamiętajmy, że już przyjęta przez nas poza może dużo o nas powiedzieć rekruterowi. Język ciała powinien odzwierciedlać nasze zaangażowanie i profesjonalizm. Wybierzmy więc takie ustawienie, które będzie o nas dobrze świadczyć. Najczęstszą pozą przyjmowaną podczas robienia takich zdjęć jest lekkie skierowanie naszego ciała pod kątem do aparatu. Ważna jest także wyprostowana sylwetka, która podkreśli naszą pewność siebie. Nie musimy jednak używać naszego najładniejszego uśmiechu przy robieniu zdjęcia. Lepszym rozwiązaniem będzie neutralny wyraz twarzy. Ważne jest, aby wyjść naturalnie. Nie przyjmujmy więc min, które mogą zostać odebrane w negatywny sposób.

Jednak kluczowe dla całego naszego zdjęcia będzie narzędzie, za pomocą którego je wykonamy. Można założyć, że raczej mniejszość z nas posiada własny profesjonalny aparat, jednak nie musi to być powód do obaw. Do zrobienia zdjęcia do CV wystarczy zwykły telefon. Standardowe smartfony w obecnych czasach posiadają wystarczające parametry, aby wykonać w pełni profesjonalną fotografię, którą śmiało możemy dołączyć do naszego CV. Jeżeli nasz telefon nie posiada odpowiedniego aparatu, warto poprosić o pomoc osobę bliską, która posiada bardziej nowoczesny telefon.

Gdzie wysłać CV ze zdjęciem?

Kiedy już spełnimy wszystkie kroki wykonywania zdjęcia, wystarczy jeszcze zdecydować się na daną ofertę pracy i możemy wysyłać nasze CV. Jednak gdzie warto szukać ogłoszeń? Zacznijmy od sprawdzonych serwisów internetowych takich jak GoWork, które oferują szeroki wybór wśród różnych ofert zatrudnienia. Możemy liczyć na sprawne znalezienie satysfakcjonującej nas posady dzięki wygodnym filtrom, które ograniczą wyniki wyszukiwania do tych najlepiej do nas dopasowanych. Zapoznamy się także z rynkiem pracy w danym mieście. Analizując przykładowo sytuację w Zawierciu, gdzie z ofertami pracy możemy zapoznać się na stronie https://www.gowork.pl/praca/zawiercie;l, dowiemy się, że największy deficyt pracowników występuje w branży motoryzacyjnej, gastronomicznej i medycznej. Co istotne, widac, że na portalu GoWork.pl można znaleźć wiele naprawdę atrakcyjnych ofert w mniejszych miastach, a to właśnie tam szuka pracy olbrzymi procent Polaków.

W Zawierciu przedstawiciele specjalizacji takich jak dziennikarstwo, krawiectwo czy handel równie szybko znajdą zatrudnienie. A do najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów należy przemysł – szczególnie szklarski, odlewniczy i ciężki. Zawiercie oferuje więc miejsca pracy dla kandydatów wyspecjalizowanym w różnych dziedzinach.

Oceń post

Dodaj komentarz