Płyty kuchenne – najczęściej wybierane rodzaje

Poradniki

rodzaje kuchenek

Chyba żadna pani domu nie wyobraża sobie kuchni bez kuchenki. Dzisiaj coraz częściej wypierana jest ona przez bardziej mobilne i funkcjonalne płyty grzewcze. Jaką przewagę mają one nad zwykłymi kuchenkami? Jakie rodzaje płyt grzewczych wyróżniamy i o czym pamiętać, wybierając model do danej kuchni? Na te pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź i wybierz płytę odpowiednią dla siebie.

Płyty kuchenne jako alternatywa dla tradycyjnej kuchenki

Płyty grzewcze stanowią alternatywę dla tradycyjnej kuchenki, która jeszcze do niedawna była standardem w każdej kuchni. Cechują się one większą mobilnością, a także dużą wygodą w użytkowaniu. Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli płyt grzewczych, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania. Najnowocześniejsze płyty grzewcze posiadają systemy, które znacząco ułatwiają przygotowywanie posiłków. Przykładem może być np. asystent gotowania, czy programy umożliwiające wykorzystywanie nietypowych technik, np. gotowania w kąpieli wodnej czy gotowania na parze. 

Płyty grzewcze- popularne rodzaje

Najtańszym modele płyt grzewczych są płyty gazowe. Wyposażone są one w tradycyjne palniki, które osadzone są pod żeliwnymi rusztami. Zwykle tego rodzaju płyty posiadają cztery palniki, choć zdarzają się także modele z dwoma palnikami. Aby możliwe było stosowanie płyty gazowej, konieczne jest podłączenie specjalnie przygotowanej wentylacji. Warto wybierać takie modele płyt gazowych, które wyposażone są w zabezpieczenie przeciwpyłowe. Alternatywą dla zwykłych płyt gazowych są płyty gazowe bez płomienia. 

Nieco innym rozwiązaniem są płyt elektryczne. Do działania wykorzystują one energię elektryczną. Pod warstwą żeliwa znajdują się płytki grzewcze, które są sterowane pokrętłami. Płyty grzewcze elektryczne również są atrakcyjne cenowo, a do tego łatwe i wygodne w zastosowaniu. Podobnym rodzajem płyt grzewczych są płyty ceramiczne. Działają one podobnie do płyt elektrycznych, z tą jednak różnicą, że pod powierzchnią z materiału ceramicznego znajdują się lampy halogenowe. Płyty elektryczne zwykle nie posiadają zaawansowanych funkcji, np. programatorów czy czujników ciepła szczątkowego. Są za to bardzo proste w stosowaniu i atrakcyjne, jeżeli mowa o kosztach. 

Najnowocześniejszym, ale także najbardziej kosztownym rozwiązaniem są płyty indukcyjne. Działają one, wykorzystując indukcję elektromagnetyczną, która wytwarza energię do ogrzewania naczyń i ich zawartości. Dużą zaletą płyt indukcyjnych jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości dzięki idealnie płaskiej powierzchni. Poza tym, gotowanie na płycie indukcyjnej jest szybkie i łatwe, a także bezpieczne. Nagrzewa się tylko i wyłącznie pole grzewcze, a reszta płyty pozostaje zimna. Dzięki temu ryzyko oparzenia jest o wiele niższe niż np. w przypadku płyty gazowej z odkrytym płomieniem. Ponadto, płyta indukcyjna działa tylko w momencie, gdy stanie na niej garnek, toteż śmiało można tu mówić o energooszczędności.

Płyty indukcyjne- czy warto?

Płyta indukcyjna jest rozwiązaniem, które posiada tyle samo zalet, co wad. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że technologia indukcji wymaga stosowania naczyń ferromagnetycznych, a więc takich, które przyciągają magnes. Dzisiaj jednak większość garnków i naczyń, które są w sprzedaży są przeznaczone także do zastosowania na płytach indukcyjnych. Podczas, gdy płyta gazowa do działania potrzebuje jedynie gazu, płyta indukcyjna wymaga dostępu do energii elektrycznej. Wiele osób zastanawia się więc, czy takie rozwiązanie się opłaca. 

Okazuje się jednak, że wszelkie obawy są zupełnie bezpodstawne. Płyta grzewcza gazowa potrzebuje o wiele więcej czasu, by nagrzać naczynie, podczas gdy płyta indukcyjna pozwala na nagrzanie się nawet trzykrotnie szybciej. W efekcie otrzymujemy niższy rachunek za energię elektryczną. To niejedyna zaleta indukcji. Kolejną jest o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w porównaniu z płytą gazową. Bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowe funkcje, jak np. ochrona przed dziećmi, co również jest ciekawą funkcjonalnością.

Płyty gazowe i indukcyjne do każdego domu

Wybór płyty grzewczej nie jest łatwy i wiąże się z wieloma kwestiami, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, należy zastanowić się, ile palników potrzebujemy- możemy wybrać kuchenkę z jednym palnikiem, dwoma czy czterema, w zależności od potrzeb. Sporą przewagą płyty grzewczej nad tradycyjną kuchenką jest możliwość wbudowania jej w blat kuchenny i uzyskania nowoczesnego i stylowego efektu. Co więcej, kształt płyty, bez względu na to, czy będzie to płyta indukcyjna, płyta ceramiczna czy płyta gazowa, wcale nie musi być oczywisty i typowy, co pozwala na wkomponowanie płyty w dowolne miejsce kuchennego wnętrza. 

Płyty grzewcze doskonałej jakości kupisz w sklepie www.sferis.pl. Oferowane produkty odpowiadają obecnym standardom, czyniąc z gotowania prawdziwą przygodę. Wysoka jakość, a do tego wyjątkowa trwałość i wytrzymałość sprawiają, że płyty grzewcze są inwestycją na długie lata bezproblemowego użytkowania.

Oceń post

Dodaj komentarz