Mazurski zakątek idealny na wakacyjny wyjazd

Krzysztof Werczyński

Updated on:

wakacyjny wyjazd

Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem fizycznym i psychicznym. Śpiewające ptaki i szumiące na wietrze drzewa, ciepłe promienie słońca muskające delikatnie ciało, dotyk gorącego piasku na plaży obok błękitu jeziora to doznania wprawiające w błogi stan relaksu. Możemy je mieć na wyciągnięcie ręki, jeśli na wakacyjny odpoczynek wybierzemy Mazury.

Wypoczynek w luksusowym hotelu i czas na relaks w SPA

Kiedy wybierzemy Krainę Wielkich Jezior na miejsce wakacyjnego relaksu, zdecydujmy się na hotel z wyżywieniem oferujący ciekawe i nietuzinkowe pakiety wakacyjne. Po intensywnych dniach spędzanych na żeglowaniu czy wyprawach rowerowych w urocze zakątki regionu, regeneracja ma kluczowe znaczenie. Rozluźniające masaże, kąpiele w jacuzzi czy pobyt w saunie, doskonale wpłyną na nasze ciało. Wakacyjny wyjazd możemy również połączyć z zadbaniem o kondycję naszej skóry, szczególnie wtedy, kiedy na co dzień nie mamy czasu na takie zabiegi. Indywidualnie dobrane dla każdego, wykonywane przez specjalistów medycyny estetycznej będą idealnym dopełnieniem dni urlopu.

Bogactwo Mazur

Pobyt w hotelu warto urozmaicić wyprawami krajoznawczymi. Miłośnicy żeglowania i sportów wodnych znajdą tutaj prawdziwie rajskie warunki. Kraina Tysiąca Jezior w rzeczywistości liczy ich ponad 2.600. Każde z jezior posiada swoje odrębne, charakterystyczne cechy, co daje nam dużo możliwości wyboru, biorąc pod uwagę najbardziej interesujące nas aktywności związane z wodą. 

Jeżeli mielibyśmy znaleźć serce tego regionu, to jest ono rozlane na całym, wielkim i zachwycającym obszarze Mazur.

Bogata mazurska fauna i flora, zapierające dech w piersiach krajobrazy, cudowne o każdej porze dnia, historia regionu oraz jego odrębność kulturowa stanowią iście magiczną miksturę, która każdemu, kto z niej czerpie, daje radość, ukojenie i błogi odpoczynek.

Jezioro Drwęckie – doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych 

Pierwsze skojarzenia związane z Mazurami to oczywiście woda. To kraina jezior, rzek i licznych kanałów wodnych. „Mazurskie morze”, czyli największe polskie Jezioro Śniardwy oraz Mamry, Niegocin i Tałty to jedne z najbardziej znanych akwenów.

Równie piękne i malownicze, choć nieco mniejsze Jezioro Drwęckie cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ jest doskonałym miejscem do żeglowania. Jest to jezioro rynnowe, posiadające zróżnicowaną linię brzegową, połączone  kanałami żeglownymi z Jeziorem Wielki Szeląg oraz z Kanałem Elbląskim. Dzięki temu stanowi część unikatowego akwenu wodnego składającego się z trzydziestu jezior połączonych kilkoma kanałami. To jeden z najbardziej popularnych szlaków żeglarskich w Polsce. Liczne urocze zatoczki i pomosty dają możliwość cumowania łódek z dala od cywilizacji. Głównym portem Jeziora Drwęckiego jest Ostróda, z doskonale przygotowanymi przystaniami jachtowymi oraz wypożyczalniami sprzętów wodnych. Ciekawą atrakcję stanowi wyciąg do nart wodnych, cieszący się dużym zainteresowaniem. Dla tych, którzy nie rozpoczęli jeszcze przygody z żaglami, oferowane są wycieczki statkami żeglugi pasażerskiej. Z odsłoniętych platform statków możemy podziwiać przepiękne krajobrazy, miejscami jeszcze dzikiej przyrody.

Klimatyczne portowe tawerny w Ostródzie to miejsca, gdzie możemy odpocząć i spróbować smakołyków regionalnej kuchni. Wieczorem czeka nas wyśmienita zabawy przy śpiewanych szantach. Ostróda to piękne miasto z zabytkowymi kościołami i zamkiem krzyżackim z XIV wieku. Atrakcję stanowi również zabytkowa śluza na kanale. 

Poza żeglowaniem po wodach jeziora i okolicznych połączonych z nim akwenach możemy wybrać spływy kajakowe lub nurkowanie i podziwianie podwodnego świata. Nie musimy posiadać własnego sprzętu. Możemy skorzystać z dobrze zaopatrzonych wypożyczalni czy szkółek nurkowych. 

Miłośnicy wędkowania mają nad Jeziorem Drwęckim prawdziwą ucztę. Mogą łowić z łódek tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu z brzegu lub wykorzystywać liczne pomosty. Bogactwo ryb, takich jak szczupaki, sandacze, okonie, płocie, leszcze i liny. Chwile spokoju i ciszy spędzone nad jeziorem to fantastyczny odpoczynek.

Kanał Elbląski wspaniały zabytek techniki ciągle żywy

Dla pasjonatów wypraw żeglarskich region mazurski stanowi idealne miejsce. Najdłuższy żeglugowy kanał w Polsce to Kanał Elbląski. Został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski w rankingu „ Rzeczpospolitej” w 2007 roku . Ma ponad 80 km długości. Posiada 5 pochylni i 4 śluzy. Pomiędzy najwyższym a najniższym punktem kanału jest około 100 metrów różnicy. Kanał Elbląski w praktycznie niezmienionej postaci funkcjonuje od 1844 roku, co jest ewenementem na skalę światową. Żeglowanie kanałem pozwala na oglądanie zachwycających okolic i pozostawia niesamowite wspomnienia.

Dla „szczurów lądowych” region mazurski proponuje podążanie szlakiem zabytkowych zamków krzyżackich, starych kościołów o bogatej historii wśród przepięknych krajobrazów. Czas spędzony na szlaku pieszo lub na rowerze na pewno będzie wspaniałym odpoczynkiem w kontakcie z naturą.

Ciekawa oferta urlopowa na Mazurach

Kiedy soma i psyche są w stanie symbiozy, daje ona prawdziwe ukojenie i wyciszenie. Kraina Tysiąca Jezior to idealne miejsce dla szukających zbawiennego kontaktu z naturą. Pamiętajmy, że Mazury mamy tylko jedne. Baza wypadowa z noclegiem w wyjątkowym miejscu, piękna przyroda, dostęp do strefy relaksu, wyśmienita kuchnia i cisza oraz doskonałe powietrze to atuty luksusowego kompleksu hotelowego ze strefą SPA&Wellness.

Oceń post

Dodaj komentarz