Marzysz o pracy pełnej wyzwań, masz smykałkę do rozwiązywania problemów z obszaru zarządzania? Być może zawód doradcy biznesowego jest dla Ciebie. Jest to zajęcie dla osób ambitnych, które przez swoją pracę mają realny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Stwarza możliwość osiągania wysokich zarobków i czerpania satysfakcji z wdrażania projektów, które prowadzą do rozwoju firm. Jakie wymagania trzeba spełniać, by móc wykonywać tę profesję? Sprawdź, na jakie profity mogą liczyć doradcy biznesowi i z jakimi wyzwaniami związany jest ich zawód.
Przejdź na skróty:
Czym się zajmuje doradca biznesowy? Jakim wyzwaniom musi sprostać?
Chcąc sprecyzować zakres działań doradcy, czy też konsultanta biznesowego, w największym skrócie można powiedzieć, że jest on osobą, która doradza w obszarach rozwoju biznesu. Jego działanie polega na m.in.:
- analizowaniu sytuacji firmy, diagnozowaniu jej kondycji,
- monitorowaniu trendów rynkowych,
- wytyczaniu ścieżki rozwoju, planowaniu zmian, korygowaniu nieprawidłowości w obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa,
- doradzaniu w celu optymalizacji finansów firmy,
- współpracowaniu z zarządem firmy,
- opracowywaniu kompleksowej strategii biznesowej i pomocy w jej skutecznym wdrażaniu, również szkoleniu kadry.
Jest to praca związana z wyzwaniami, wymaga ciągłego podnoszenia kompetencji, badania rynku, bycia ekspertem w obszarze, w którym działa przedsiębiorstwo. Dobry doradca musi dostosowywać swoje usługi do potrzeb konkretnej firmy, potrafić je zidentyfikować i nadać kierunek zmianom. Jego podejście powinno być holistyczne. Efektywna komunikacja i umiejętność zarządzania, radzenia sobie z konfliktami w zespole, a także skuteczne prowadzenie negocjacji z kontrahentami, są bardzo ważne w tym zawodzie. To często praca pod presją, która wymaga sprawnej adaptacji do nowej rzeczywistości i szybkiego podejmowania decyzji.
Jakie kwalifikacje trzeba mieć, by pracować jako doradca biznesowy?
Doradca biznesowy to ogólne pojęcie, można np. świadczyć usługi dla firm z kapitałem zagranicznym, prowadzić doradztwo strategiczne lub gospodarcze, zajmować się wyłącznie restrukturyzacją przedsiębiorstw lub też zarządzaniem projektami. Eksperci mogą działać w ściśle określonych branżach, np. IT, sprzedaży czy marketingu. Muszą posiadać wykształcenie kierunkowe, by być specjalistą z danego obszaru zawodowego. Chcąc rozwijać się w tym zawodzie, należy mieć kompetencje w zakresie marketingu, zarządzania, ekonomii i finansów oraz prawa. Naukę na uczelni warto uzupełnić o specjalizacje na studiach podyplomowych. Przydatne są również dodatkowe kursy.
Ile zarabia doradca biznesowy? Dlaczego warto nim zostać?
Zarobki w tym zawodzie są mocno zróżnicowane. Ich poziom zależy od specjalizacji, doświadczenia, wielkości firmy, z którą się nawiązuje współpracę, rodzaju zatrudnienia, jak i skuteczności doradców. Osoby, które dobrze sobie radzą w swoim fachu, mogą liczyć na solidne wynagrodzenie. Średnia pensja pracowników w tej branży wynosi 7500 zł brutto, 25% zatrudnionych otrzymuje więcej niż 9300 zł brutto. Nie brakuje ekspertów, których płace przekraczają 20 tysięcy złotych miesięcznie. Poza podstawą doradcy mogą otrzymywać także premie, zazwyczaj przysługują im też rozmaite benefity pozapłacowe.
Osoby, które szukają informacji na temat pracy doradców biznesowych, chcą poznać opinie o firmach zatrudniających pracowników z tego obszaru, znajdą przydatne treści w portalu GoWork https://www.gowork.pl/opinie/doradcy-biznesowi;kat.