Outsourcing IT. Kompleksowy poradnik – Wszystko co musisz wiedzieć

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

outsourcing it

Infrastruktura IT odgrywa istotną rolę w nowoczesnym środowisku biznesowym. Jakość jej obsługi ma kluczowe znaczenie dla wydajności przedsiębiorstw. Utrzymywanie własnego działu informatycznego nie wszystkim się jednak opłaca. Wówczas z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w usługach z zakresu outsourcingu. Zlecanie obsługi procesów informatycznych zewnętrznym podmiotom pozwala na redukcję kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych.

Outsourcing IT. – co to takiego?

Zgodnie z obowiązującymi definicjami, termin outsourcing IT (outsourcing informatyczny) oznacza korzystanie z usług zewnętrznych dostawców w celu realizacji szerokiego zakresu działań informatycznych w firmie. Outsourcing umożliwia przedsiębiorstwom obniżenie kosztów, skrócenie czasu wprowadzania produktów na rynek oraz efektywne wykorzystanie wiedzy i umiejętności oferowanych przez zewnętrznych fachowców.

Zalety outsourcingu IT

Istnieje wiele zalet outsourcingu IT, zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Będąc doskonałym narzędziem strategicznym, outsourcing IT oferuje znacznie więcej niż tylko możliwość obniżenia kosztów.

1. Elastyczność

Outsourcing pomaga szybko i wydajnie zarządzać zadaniami IT, bez konieczności rekrutacji pracowników wewnętrznych. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy firma potrzebuje określonej umiejętności na krótki okres czasu, na przykład do realizacji jednego projektu.

2. Dostęp do szerokiej puli wykwalifikowanych specjalistów

Praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy eksperckiej stał się jedną z najważniejszych zalet outsourcingu usług IT. Czasami znalezienie pracownika wewnętrznego z określonym zestawem umiejętności może być dość trudne, a jego szkolenie – czasochłonne i kosztowne. Dlatego też wiele biznesów decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznego dostawcy zdolnego zaspokoić wszystkie potrzeby firmy z zakresu obsługi IT.

3. Wysoki poziom bezpieczeństwa

Zbudowanie własnego systemu bezpieczeństwa IT to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dlatego też wiele firm decyduje się na zlecenie tego zadania zewnętrznym dostawcom. Profesjonalni dostawcy usług IT są na bieżąco z najlepszymi praktykami w zakresie ochrony systemów informatycznych. Renomowana firma outsourcingowa zapewnia bezpieczeństwo przed złośliwym oprogramowaniem oraz atakami hakerskimi, oferując przy tym stały monitoring oraz regularną aktualizację systemów ochrony.

4. Możliwość koncentracji na podstawowej działalności firmy

Outsourcing IT Warszawa pozwala firmom skupić się na głównych działaniach biznesowych, pozostawiając obsługę systemów informatycznych zewnętrznym specjalistom. Jest to szczególnie istotne dla firm działających w branżach innych niż informatyczna.

5. Redukcja kosztów

Jedną z najczęściej podkreślanych zalet outsourcingu IT jest duża oszczędność środków. Rozwiązanie to eliminuje bowiem konieczność zatrudniania i szkolenia nowych pracowników, a stawki dostawców usług outsourcingowych są z reguły znacznie niższe od lokalnych. Poza tym, korzystając z outsourcingu, firma nie musi martwić się dodatkowymi opłatami i ukrytymi kosztami – zakupem sprzętu i oprogramowania, wynajmem powierzchni biurowych, etc.

Rodzaje outsourcingu IT ze względu na miejsce pracy

Outsourcing to bardzo pojemny termin zbiorczy, który obejmuje kilka bardziej szczegółowych definicji. Ze względu na miejsce wykonywania zleconej pracy wyróżniamy:

1. Offshoring

Model ten, znany również jako offshore outsourcing oznacza przeniesienie usług IT do odległej lokalizacji w celu skorzystania z niższych kosztów pracy, sprzyjających warunków ekonomicznych lub większej puli wykwalifikowanych pracowników. Offshoring sprawdza się również w przypadku firm zapewniających nieprzerwaną obsługę techniczną, a także prowadzących ciągłe aktualizacje i prace konserwacyjne. Wówczas na pierwszy plan w outsourcowaniu IT wysuwają się duże różnice czasowe (powyżej pięciu godzin).

2. Nearshoring

Nearshore outsourcing to model zbliżony do offshoringu, z jedną istotną różnicą – nearshoring oznacza przeniesienie usług IT do lokalizacji w obrębie tej samej strefy czasowej (ewentualnie do pięciu godzin różnicy). W porównaniu z offshoringiem, nearshoring umożliwia znacznie bardziej efektywną, płynną komunikację biznesową.

3. Onshoring

Wariant ten, nazywany również homeshoringiem odnosi się do delegowania procesów biznesowych do innej lokalizacji w granicach tego samego kraju. Zazwyczaj wybrana lokalizacja oferuje niższe koszty pracy i koszty operacyjne.

Rodzaje outsourcingu IT ze względu na sposób pracy

Ze względu na sposób wykonywania zleconej pracy wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów outsourcingu IT. Wśród nich:

1. Outsourcing projektowy

Model projektowy, obejmujący takie formy outsourcingu jak nearshoring, offshoring czy onshoring to rozwiązanie, w którym firma zlecająca dostarcza wszystkie informacje związane z projektem zewnętrznemu dostawcy outsourcingu, zlecając mu przy tym pełną kontrolę nad realizacją projektu. Do zadań dostawcy należy tu więc praca nad rozwojem oprogramowania, zarządzanie procesami oraz kontrola jakości. Outsourcing projektowy jest wybierany przez przedsiębiorstwa, które:

  • dążą do minimalizacji kosztów realizacji projektu
  • nie posiadają działu IT i nie mają czasu lub środków na stworzenie go od podstaw
  • posiadają niewielki dział IT, który nie jest w stanie samodzielnie obsłużyć rozbudowanego projektu.

2. Outsourcing personalny (body leasing)

Body leasing (outstaffing) jest formą outsourcingu polegającą na wypożyczeniu specjalistów od dostawcy outsourcingu IT. Rozwiązanie to pozwala korzystać z usług najlepszych fachowców w branży bez konieczności przeprowadzania żmudnego i kosztownego procesu rekrutacji. Outsourcing personalny sprawdza się, gdy:

  • poszukujemy pracowników specjalizujących się w obszarze, z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia
  • zależy nam na czasie i nie możemy sobie pozwolić na poszukiwania nowych pracowników w tradycyjnym procesie rekrutacji.

3. Centra badawczo rozwojowe (R&D – research and development)

Modelem outsourcingu są także placówki badawczo rozwojowe, znane również jako offshore office. Wiele dużych koncernów decyduje się na otwarcie centrum R&D w innym kraju (najczęściej pod tą samą marką) oraz zatrudnienie miejscowych specjalistów z branży IT. Status centrum R&D uprawnia przedsiębiorstwo do korzystania z szeregu ulg umożliwiających znaczące obniżenie kosztów realizacji poszczególnych projektów.

Najpopularniejsze lokalizacje usług outsourcingowych

Znalezienie odpowiedniej firmy outsourcingowej to skomplikowany proces, który ma znaczący wpływ na szanse powodzenia założonych projektów biznesowych. Niemniej skomplikowaną decyzją jest również wybór kraju do outsourcingu. Świat technologii przekształca się w bardzo szybkim tempie. Aby za nim nadążyć, programiści stale uczą się i doskonalą swoje umiejętności. Dlatego też z roku na rok zmieniają się główne kierunki outsourcingu.

Warto w tym miejscu podkreślić, że nie ma jednego “najlepszego” kraju do outsourcingu oprogramowania. Sektor IT w różnych krajach dostosowuje się raczej do lokalnych warunków, specjalizując się w wąskich obszarach tej dziedziny. Aktualnie wyróżniamy cztery kierunki outsourcingu IT:

1. Europa Wschodnia

Europa Wschodnia to najlepsza lokalizacja outsourcingowa dla tych firm, które chcą uzyskać wysokiej jakości usługi przy znacznej redukcji kosztów. Najczęściej wybierane lokalizacje outsourcingowe w Europie Wschodniej to: Ukraina, Węgry, Polska, Rumunia oraz Bułgaria.

2. Azja

Chiny i Indie to główne azjatyckie centra technologiczne z dużą liczbą doświadczonych inżynierów oprogramowania. Coraz większą popularnością w obszarze rozwoju programowania cieszą się także Wietnam, Malezja i Indonezja. Niekorzystne warunki pracy, różnice kulturowe oraz ekstremalne różnice czasowe utrudniają jednak przepływ informacji, co może doprowadzić do obniżenia jakości usług. Najpopularniejsze lokalizacje outsourcingowe w Azji to: Indie, Filipiny, Wietnam oraz Indonezja. 

3. Ameryka Łacińska

Kraje Ameryki Łacińskiej to najczęściej wybierane lokalizacje outsourcingowe dla firm technologicznych z Ameryki Północnej. Firmy amerykańskie outsourcują tworzenie oprogramowania do Ameryki Łacińskiej ze względu na znacznie niższe stawki programistów oraz bliskość geograficzną. Najbardziej popularne lokalizacje outsourcingowe w Ameryce Łacińskiej to: Argentyna, Brazylia, Meksyk, Kolumbia oraz Chile.

4. Afryka

Szacuje się, że w Afryce funkcjonuje około 690 000 profesjonalnych programistów. Ponad połowa z nich pochodzi z RPA, Egiptu i Nigerii. Najczęściej wybierane lokalizacje outsourcingowe w Afryce to: Afryka Południowa, Egipt, Nigeria, Kenia oraz Maroko.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz