Generalny remont łazienki zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy wanną a prysznicem? Lubisz wskoczyć pod strumień ciepłej wody, ale nie chcesz rezygnować także z możliwości wyciągnięcia się wśród pachnącej piany? A może stoisz przed wyzwaniem zaaranżowania niewielkiej łazienki i zastanawiasz się, jak pomieścić w niej wszystkie niezbędne elementy? Parawan nawannowy stanowi rozwiązanie wielu problemów związanych z gospodarowaniem przestrzenią – zarówno w przypadku niewielkiej łazienki, jak i większego wnętrza w nowoczesnym stylu. Dlaczego nie może zabraknąć go w Twojej łazience?
Przejdź na skróty:
Parawan nawannowy – co to za rozwiązanie?
Jak sama nazwa wskazuje, parawan nawannowy montowany jest na wannie; dzięki temu zyskuje ona funkcjonalność kabiny prysznicowej. Standardowe parawany nawannowe mają wymiary umożliwiające dopasowanie ich do tradycyjnych wanien, dlatego posiadacze modeli asymetrycznych lub o nietypowych kształtach muszą liczyć się z koniecznością wyboru parawanu tworzonego na indywidualne zlecenie. Najczęściej wykonuje się je ze szkła hartowanego (odpornego na uszkodzenia mechaniczne) lub bezpiecznego (w przypadku rozbicia nie zagraża ono bezpieczeństwu użytkowników). Możesz także zdecydować się na model z tworzywa sztucznego: taki parawan jest tańszy, ale mniej odporny na zarysowanie. Jeśli chodzi o sposób składania, na rynku dostępnych jest wiele modeli, począwszy od najprostszych, złożonych z tafli na prowadnicach po specjalnie składane parawany harmonijkowe – idealne zwłaszcza w przypadku niewielkiej łazienki.
Dlaczego warto zainstalować parawan nawannowy?
Parawan nawannowy to prosty sposób na to, by zwiększyć funkcjonalność wanny – nie musisz przeprowadzać generalnego remontu, by móc codziennie korzystać z prysznica bez obaw o zalaną łazienkę. W przypadku niewielkiego wnętrza raczej nie ma możliwości zamontowania i wanny, i prysznica – w takim wypadku parawan nawannowy to najpraktyczniejsze rozwiązanie. By dodatkowo nie pomniejszać przestrzeni, wybierz model składany lub przezroczysty i bezramowy parawan. To rozwiązanie docenią przede wszystkim mieszkańcy bloków, w których łazienki są często naprawdę niewielkie i wymagają sporej wyobraźni, by pomieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Gdzie jeszcze warto zamontować taki parawan? Zdecydowanie przyda się w przypadku łazienki na poddaszu, w której ustawienie kabiny prysznicowej może być niemożliwe z powodu skosów i niskich ścian. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez prysznica na stojąco, a zwykłe zasłony prysznicowe tylko Cię denerwują, minimalistyczny parawan nawannowy to doskonały wybór!
Czy parawan nawannowy sprawdzi się w każdej łazience?
Parawan łazienkowy to rozwiązanie do niemal każdego wnętrza. Są jednak sytuacje, kiedy może być dodatkowym utrudnieniem, dlatego przed jego zamontowaniem warto się dobrze zastanowić. W niewielkiej lub niestandardowej łazience nie zawsze będzie możliwe zainstalowanie wybranego rozwiązania. Może się także okazać, że korzystanie wcale nie będzie tak wygodne, jak oczekiwaliśmy. Duże przesuwne parawany mogą utrudniać kąpanie dzieci lub przeszkadzać osobom starszym oraz osobom z ograniczeniami ruchowymi. W takiej sytuacji alternatywą dla tradycyjnego parawanu mogą być specjalne rolety z tworzywa. Warto wspomnieć tu także o cenie – taki parawan to jednorazowo spory wydatek, jeśli zdecydujesz się na model z wysokiej jakości szkła hartowanego. Ostatnim poważniejszym minusem jest fakt, że taki parawan trzeba dodatkowo czyścić, chyba że zdecydujesz się na szkło ze specjalną (droższą!) powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem zacieków i osadów z kamienia. Zalety stanowczo przewyższają jednak wady, dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, polecamy skorzystanie z tego udogodnienia.
Aranżacje z parawanem nawannowym – kilka inspiracji
Warto zwrócić uwagę na to, że parawan łazienkowy może być dodatkowym elementem aranżacji i nadawać wnętrzu charakter – duża przeszklona powierzchnia przyciąga uwagę, dlatego warto dobrać ją do wystroju całej łazienki. Najbezpieczniejszym wyborem będzie oczywiście proste przezroczyste szkło z dyskretnymi profilami – takie minimalistyczne rozwiązanie sprawdzi się w zasadzie w każdej łazience. Kontrastowe profile w kolorze czarnym lub złotym to z kolei świetne uzupełnienie łazienki w stylu nowoczesnym albo glamour – błyszczące wykończenie pięknie odbija światło. A co z parawanami ze wzorem? Możesz zdecydować się na model z matowego, półprzezroczystego szkła – ten wariant zapewnia dodatkową prywatność podczas korzystania z prysznica oraz sprytnie ukrywa zacieki i osady z mydła. Nie do końca sprawdzi się jednak w przypadku bardzo małej łazienki, ponieważ może optycznie pomniejszać pomieszczenie. W sklepach z wyposażeniem łazienek znaleźć można także specjalne naklejki na parawany nawannowe. To prosty i tani sposób na to, by odświeżyć wystrój pomieszczenia. Taka naklejka jest wykonana z wodoodpornych materiałów oraz może być przyklejana i odklejana kilkukrotnie – jeśli chcesz w szybki sposób zmienić wystrój swojej łazienki, to najwygodniejsze rozwiązanie.