B2B – dla biznesu ten skrótowiec to żadna tajemnica. Dla niewtajemniczonych warto wyjaśnić, że to skrótowy zapis anielskich słów „business to business”. W ten sposób określa się relacje, jakie nawiązują ze sobą co najmniej dwie firmy na drodze podejmowanych rozmów i współpracy. Aby ułatwić relację między dwoma biznesowymi podmiotami oraz aby była ona bardziej wydajna i uproszczona stworzono platformę B2B.
Przejdź na skróty:
Czym ona jest? To nic innego, jak system informatyczny, którego zadaniem jest ułatwienie firmom wymiany informacji. Celem tego narzędziajest także usprawnienie sprzedaży przez automatyzację procesu składania i realizowania zamówienia oraz możliwość zintegrowania go z innymi systemami.
Zalety platformy B2B
Platforma B2B ułatwia także przygotowanie ofert, zamówień oraz proces ich zatwierdzania. Dzięki niej stworzymy także odpowiednią dokumentację sprzedażową. Platforma B2B daje także możliwość połączenia się z systemem, który automatycznie umożliwi nam płatności przez Internet.
Zaletą platformy B2B jest również bieżący dostęp do aktualizowanych wyszukiwarek ofert, katalogów produktów, ofert. Platforma B2B daje także korzyści w postaci możliwości pogrupowania klientów ze względu na wielkość, rodzaj i częstotliwość zamówień. Wówczas łatwiej jest dopasować odpowiednie produkty oraz stworzyć indywidualną ofertę lub program lojalnościowy.
Korzystając z platformy B2B mamy do dyspozycji dwa modele sprzedażowe. Pierwszy z nich to model aukcyjno-przetargowy. Sprawdza się w przypadku firm z rozbudowaną strukturą, ponieważ ułatwia użytkownikom obsługę całego procesy zakupu i zaopatrzenia. Ten model skutecznie redukuje ceny produktów oraz skraca czas negocjacji i samego zakupu.
Platforma B2B – modele
Model ten ułatwia użytkownikom całą obsługę procesu zakupu i zaopatrzenia.Ta forma sprzedaży redukuje ceny nabywanych produktów, skraca czas zakupów i samego procesu negocjacji.Dla kontrahentów jest gwarancją uczciwego i opartego na jasnych zasadach wyłonienia najlepszej oferty.
Drugi model to eProcurement. Ten model ułatwia współprace między kupującym i jego dostawcami. Obejmuje proces od złożenia zapotrzebowania aż po płatności i ich weryfikację.
Wśród platform B2B, które warto polecić, szczególnie przy obsłudze zamówień hurtowych, należy wymienić chociażby Asiston B2B.
Platforma B2B – korzyści
- Automatyzacja działań. Dzięki tej zalecie platformy B2B oszczędzisz sporo czasu np. przy wyborze dostawcy wśród partnerów. System sam ci podpowie, który z nich najlepiej spełnia twoje oczekiwania. Dzięki temu staniesz się bardziej konkurencyjny.
- Obniżysz koszty. Odbieranie e-maili, zamówień, uwzględnianie reklamacji i tym podobne. To wymaga czasu. Aby go zaoszczędzić – korzystaj z platformy B2B. Ona pozwoli na to, aby klient sam się zajął tego typu rzeczami, a twój pracownik, odpowiedzialny za bezpośrednią obsługę, nie będzie musiał wyrabiać nadgodzin.
- Kontrola. Kiedy masz wszystko w jednym miejscu, łatwiej będzie ci skontrolować, co się dzieje w twojej firmie i na jakim etapie jest realizacja poszczególnych zamówień.
- Reedukacja możliwości popełniania błędu. Czynnik ludzki ma to do siebie, że może czasem zawieść i to nie z własnej winy. W przypadku korzystania z platformy B2B proces sprzedaży jest automatyczny i przez to bardziej skuteczny i szybszy.
- Komfort i sprawne płatności – to kolejne zalety platformy B2B. Z tego typu narzędzie możemy korzystać dwadzieścia cztery godziny na dobę siedem dni w tygodniu. To ogromny plus, ponieważ daje klientowi możliwość skorzystania z naszej oferty w dowolnym czasie. Automatyczne przekierowywanie płatności ułatwia życie klientowi, a z kolei firmie umożliwia łatwiejsze i efektywniejsze zarządzenie płatnościami.
Jeśli chodzi wady platformy B2B, to do nich możemy zaliczyć chociażby wysokie koszty wdrożenia, przymus mierzenia się z dużą konkurencyjnością (platformy marketplace B2B wystawiają obok siebie kilka firm, które oferują ten sam produkt), częstą zmianą polityki sprzedaży i opłat, trudnościami w utrzymaniu pozycji lidera.