Podanie o podwyżkę wynagrodzenia + wzór

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

podanie o podwyżkę wynagrodzenia

Z niniejszego artykułu dowiesz się w jaki sposób prosić o podwyżkę i jakich argumentów użyć, a także pobierzesz darmowy wzór “podanie o podwyżkę wynagrodzenia”.

Ciekawe stanowisko, codzienne wyzwania, brak monotonii, przyjacielska atmosfera w pracy, to aspekty, które bardzo się liczą w pracy, ale jest jeden aspekt, za który jesteśmy w stanie pracować nawet jeśli wymienionych powyżej dogodności by nie było. Jest to oczywiście wynagrodzenie. Z reguły pracodawca niechętnie podchodzi do kwestii negocjacji warunków pracy, a dla pracownika z pewnością jest to niezręczna rozmowa. W takim wypadku możesz złożyć odpowiednie pismo.   

Zanim złożysz podanie

Niestety nie istnieje żadne magiczne zdanie ani doskonały formularz, który sprawi, że Twój pracodawca z zachwytem odpowie “tak” na złożone podanie o podwyżkę wynagrodzenia. Jednakże wcześniejsze przygotowanie sprawi, że będziesz przygotowany na obronę swojego zdania i użytych argumentów, a Twoja postawa będzie dużo bardziej stanowcza.

Polityka firmy

Niezależnie od tego w jak dużej firmie pracujesz, polityka firmy lub “zdanie szefa” obejmuje politykę otrzymywania podwyżek, dodatków, premii. Sprawdzenie dokumentacji może pomóc Ci w argumentacji Twojego wniosku. 

Osiągnięcia

Stwórz listę osiągnięć, którą będziesz mógł przedstawić decydentowi. Nie dość, że będziesz przygotowany, to korzyści wynikające z Twoich działań na rzecz firmy są najlepszym argumentem na to, abyś otrzymał upragnioną podwyżkę. Pomyśl o takich rzeczach jak:

  • wygenerowane przychody,
  • zaoszczędzone koszty,
  • terminowość wykonywania zadań,
  • wprowadzone rozwiązania lub ich ulepszenia,
  • otrzymane nagrody,
  • pochwały od klientów.

Forma dostarczenia wniosku

Pracując z kimś przez wiele miesięcy, a nawet lat, prawdopodobnie znasz swojego przełożonego na tyle dobrze, że jesteś w stanie określić, czy woli osobiste spotkania, czy “wszystko załatwia e-mailem”. 

Każde rozwiązanie ma swoje pozytywne jak i negatywne strony. Osobiście polecamy spotkanie z oczywistego powodu – dużo łatwiej komuś odmówić kiedy jesteśmy osłonięci tarczą w postaci monitora i nie widzimy tej osoby fizycznie. Rozmowa jest dużo bardziej elastyczna i nawet jeśli nie uda Ci się wynegocjować wyższego wynagrodzenia, to możesz spróbować “ugrać” jakieś inne benefity. Często zdarza się, że szef może zaproponować Ci wyznaczenie jakiegoś celu do osiągnięcia w danym terminie jako obietnicę podwyżki po jego osiągnięciu.    

Kiedy poprosić o podwyżkę?

Oprócz odpowiedniego przygotowania, bardzo ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniego czasu i okoliczności złożenia podania lub rozmowy o podwyżkę. Jeśli firma znajduje się chociażby w przejściowej fazie kryzysu, to napięta atmosfera i redukcja etatów nie przepowiadają pozytywnego rozpatrzenia Twojej prośby. Kiedy zatem złożyć wniosek? 

Najlepszym momentem na złożenie wniosku o podwyżkę jest:

  1. Osiąganie przez firmę dobrych wyników finansowych,
  2. Na początku roku, kiedy wszyscy są w dobrym nastroju i wypoczęci po długiej przerwie świątecznej. Jest to także czas podsumowania poprzedniego roku i ustalania budżetu na kolejny rok,
  3. “Na świeżo” po osiągnięciu sukcesu – może to być nowy produkt lub usługa, która dobrze się sprzedaje, uzyskanie nowych kwalifikacji, a także nawiązanie współpracy z ważnym klientem. Nie czekaj, aż przełożony zapomni o tym. 
  4. Podczas zmian personalnych w firmie. Po odejściu pracownika masz więcej obowiązków? Wyczuwam szansę na podwyżkę. 
  5. Kiedy masz coś innego na oku i nie zależy Ci bardzo na kontynuowaniu pracy w danej firmie.

Pamiętaj także o tym, że wybór odpowiedniego dnia tygodnia jest również bardzo istotny. Pod żadnym pozorem nie rób tego w poniedziałek, kiedy szef jest dosłownie zawalony sprawami, które pojawiły się w weekend – możesz z automatu otrzymać odmowę. Wiemy, że często takie pomysły rodzą się w głowie kiedy mamy dużo wolnego czasu i nie chcemy długo zwlekać z tym, lecz dużo bardziej dogodnym terminem jest środa. Zaufaj!

Odpowiednia argumentacja kluczem do sukcesu

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia powinno być przede wszystkim dobrze uargumentowane. Gdybyśmy mieli określić hierarchię wartości, to forma dokumentu, czy też odpowiedni czas złożenia takiego pisma, z pewnością pełniłyby role drugoplanowe. Nie idź na skróty, wydobądź niepodważalne dowody na to, że jesteś profesjonalistą i zasługujesz na podwyżkę.

Powody, które łatwo i skutecznie uargumentować, to np.:

  1. Nowe obowiązki, które pochłaniają więcej czasu, zwiększają Twoją odpowiedzialność lub wymagają cenniejszej wiedzy.
  2. Podniesienie kwalifikacji powoduje zwiększenie Twojej wartości na rynku pracy. Ukończone kursy, szkolenia przyczyniają się także do zwiększenia wydajności Twojej pracy.
  3. Osiągnięcie lub przekroczenie wyznaczonych celów.
  4. Odniesienie sukcesów – wygranie konkursu, uzyskanie prestiżowej nagrody, pozyskanie cennego klienta, 
  5. Uzyskanie awansu bez podniesienia pensji.
  6. Wykaż, że jesteś kluczowy dla funkcjonowania firmy.
  7. Brak upomnień ani nagan dyscyplinarnych.

Jakich argumentów nie używać starając się o podwyżkę?

Starając się o podwyżkę powinniśmy ograniczyć się jedynie do kwestii związanych z naszą pracą zawodową i posiadanych kompetencji. Nie jest wskazane używanie wszelkich argumentacji w odniesieniu o własne odczucia, czy też życie prywatne. 

Nie argumentuj zatem swojego wniosku:

  1. grożąc odejściem lub brakiem wykonywania swoich obowiązków pracowniczych po otrzymaniu decyzji odmownej. Z pewnością nie jest to najlepszy sposób na wypracowanie sobie podwyżki, wręcz przeciwnie – możesz liczyć się nawet z wypowiedzeniem.
  2. ponieważ zmieniła się sytuacja finansowa – urodziło się dziecko lub został zaciągnięty kredyt na mieszkanie. Takie aspekty nie są żadną wartością dodaną dla pracodawcy. 
  3. ponieważ ktoś zarabia więcej – temat wysokości wynagrodzeń i pozostałego zakresu umowy o pracę może być poddana tajemnicy. Szef w skrajnych wypadkach zatem może wyciągnąć konsekwencje z udzielania takich informacji. Ponadto nie jest to argument dla przełożonego, ponieważ wysokość wynagrodzenia może być podyktowana doświadczeniem, kwalifikacjami i zakresem obowiązków danej osoby.
  4. ponieważ moja cierpliwość się skończyła. Takie uzasadnienie samo w sobie nie jest na miejscu, ponadto nosi znamiona groźby. 

Jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

Nie ma żadnego przepisu ani ustawy wymagającej konkretnej formy takiego podania. Nie mniej jednak ważne, by zachować formalność niniejszego dokumentu. Zatem podanie o podwyżkę wynagrodzenia powinno zawierać takie elementy jak: 

  • nazwa miejscowości wraz z datą,
  • dane osobowe pracownika,
  • dane osobowe przełożonego,
  • dane firmowe,
  • tytuł pisma,
  • wskazanie prośby wraz z uzasadnieniem,
  • zwrot grzecznościowy,
  • odręczny podpis.

Oczywiście Twoje podanie o podwyżkę wynagrodzenia powinno być bardzo indywidualne. Unikaj ogólnych stwierdzeń skupiając się na szczegółach i wartościach dodanych dla firmy. Oczywiście im wyższe stanowisko tym większe wyzwanie i większe oczekiwania od osoby składającej wniosek. Dopasuj zatem wskazany wzór do swojego stanowiska, obowiązków, osiągnięć, kwalifikacji i pracodawcy.

Co zrobić po odmowie podwyżki?

Pamiętaj, że to nie koniec Twoich starań o większe wynagrodzenie! Przede wszystkim poproś o uzasadnienie odmowy. Jest to dalszy etap negocjacji – może akurat będziesz w stanie coś “dopowiedzieć” lub obronić się przed czyimś zdaniem. 

Jeśli nie widzisz szans do dalszej rozmowy, możesz poprosić o wyznaczenie celu do osiągnięcia w określonym czasie. Pamiętaj jednak, aby od razu starać się o ustalenie wysokości podwyżki lub dodatku tak, żeby później nie było negatywnego zaskoczenia. Niestety takie rozmowy nie są zobowiązujące prawnie. Najlepiej zatem, aby podsumowanie rozmowy było na piśmie, np. sporządzić protokół ze spotkania w postaci maila.

Życzymy powodzenia!  

Podanie o podwyżkę wynagrodzenia – wzór

podanie o podwyżkę wynagrodzenia

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy edytowalne wzory omawianych pism. Wystarczy, że klikniesz na jeden z poniżej wyświetlonych wzorów, a zostaniesz przeniesiony do strony pobierania.

W tym przypadku znajdziesz:

Uwaga! Wzory w plikach .PDF możesz edytować nawet w przeglądarce, co znacznie przyśpieszy cały proces i nie wymaga używania dedykowanego oprogramowania. Jeśli po wydrukowaniu widoczne są suwaki wyboru, skorzystaj z programu Adobe Reader.

5/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz