Podatki w Szwecji: jak odprowadzać podatek dla nierezydentów?

Artykuł zewnętrzny

podatki w szwecji

W Szwecji istnieją różne stawki podatkowe – dla rezydentów i nierezydentów. Aby móc uzyskać rezydencję w tym kraju, konieczne jest przebywanie na jego terenie przez co najmniej 183 dni w ciągu roku. Osoby, które nie spełniają tego warunku, rozliczają się zgodnie ze stawką dla nierezydentów. Jak wygląda to w praktyce?

Ile wynosi podatek dla nierezydentów?

Nierezydenci w Szwecji płacą podatek w wysokości 25%, bez względu na uzyskiwane dochody. Określa się go jako SINK (statlig inkomstskatt för utomlands bosatta). Chociaż to stawka znacznie wyższa niż ta obowiązująca w Polsce, osoby pracujące w Skandynawii mogą liczyć na liczne benefity.

Co zrobić, by zgłosić się do podatku SINK?

Podatek SINK nie jest naliczany automatycznie. Na początku pracy w Szwecji konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Istnieją dwie drogi, które pozwalają na zgłoszenie do odliczenia podatku SINK:

  • osobiste zgłoszenie się do szwedzkiego urzędu skarbowego – konieczne jest wypełnienie specjalnego wniosku i przekazanie go Skatteverket;
  • zgłoszenie przez pracodawcę – wówczas to firma wypełnia odpowiednie dokumenty i przesyła je do urzędu skarbowego.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od ustaleń ze szwedzkim pracodawcą.

Z czym wiąże się podatek SINK?

Podatki w Szwecji zwykle są odliczane na podstawie deklaracji wypełnianej po zakończeniu roku podatkowego. SINK jest jednak wyjątkiem od tej zasady. W przypadku podatku dla nierezydentów nie trzeba składać zeznania podatkowego. Należna kwota jest automatycznie odliczana od uzyskiwanych dochodów.

Osoby rozliczające się w ramach podatku SINK nie mogą natomiast skorzystać ulg, których w Szwecji jest dość sporo. Dlatego często znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest pozostanie w tym kraju dłużej, jednocześnie wykorzystując ulgi za dojazdy do pracy czy prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego.

Podatek w Szwecji a rozliczenia w Polsce

Polska i Szwecja podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. Rozliczanie podatku po powrocie do ojczyzny różni się w zależności od struktury uzyskiwanych dochodów. Jeśli wypłata ze Szwecji była jedynymi otrzymywanymi środkami w ciągu roku, nie ma konieczności składania PIT-u do polskiego urzędu skarbowego. Można to zrobić dobrowolnie – w sytuacji, gdy chcesz rozliczać się z małżonkiem.

Jeśli jednak uzyskujesz dochody w Polsce (w wyniku umowy o pracę, dzieło czy zlecenie, a także emerytury, renty itd.), musisz złożyć roczne zeznanie PIT.

Rozliczanie podatków od dochodów uzyskiwanych za granicą bywa skomplikowane. Z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów. Eksperci wypełniają deklaracje zgodnie z przepisami obowiązującymi w Szwecji i Polsce, a następnie składają je w odpowiednich urzędach w imieniu klienta. Takie rozwiązanie daje pewność, że dokumenty zostały sporządzone poprawnie – brak dopełnienia tych formalności niesie za sobą konsekwencje prawne.

Oceń post

Dodaj komentarz