Run Flat czy zwykłe – które opony warto wybrać?

Artykuł zewnętrzny

auto-z-oponami-runflat

Technologia Run Flat to jedna z najbardziej przełomowych koncepcji, wdrożonych do masowego stosowania na rynku oponiarskim. Umożliwia korzystanie z opony pomimo jej przebicia i utraty powietrza. Mimo swego rewolucyjnego charakteru, Run Flat nie stała się technologią powszechną, wybieraną przez wszystkich kierowców. Czy warto na nią postawić czy może lepiej wybrać zwykłe opony?

Czym są opony Run Flat?

Współczesne opony Run Flat https://www.sklepopon.com/opony/runflat to zaawansowane technicznie produkty, tworzone z myślą głównie o samochodach klasy premium lub sportowych. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, poprzez zapewnienie kierowcy kontroli nad pojazdem nawet w przypadku przebicia opony. Historia technologii Run Flat jest jednak związana z pojazdami wyczynowymi nieco innego typu. Wynalazek ten powstał na potrzeby wojska. W czasie II wojny światowej niezbędnym okazało się opracowanie kół do wozów bojowych, które będą umożliwiały kontynuację jazdy nawet po poważnym uszkodzeniu (np. postrzale). Swoje próby produkcji opon, które spełnią tego typu parametry – z lepszym lub gorszym skutkiem – podejmowali m.in. Amerykanie, Niemcy czy Francuzi. 

Po wojnie technologia Run Flat (wówczas nie posiadająca jeszcze obecnej nazwy) odeszła w zapomnienie na kilka dekad. Powód był prosty – produkcja odpornych na przebicie opon była zbyt droga, by wdrożyć ją w sektorze pojazdów cywilnych. Opracowane dla wojska koncepcje pozostały jednak inspiracją dla projektantów. Opony Run Flat weszły do powszechnego użytku w samochodach seryjnych w latach 90. XX wieku.

opony-runflat-przebicie

Jak działają opony Run Flat?

Kiedy opony Run Flat stawały się podstawowym elementem wyposażenia pojazdów marek Porsche czy Audi, motoryzacyjny świat spodziewał się rychłego ich upowszechnienia, a nawet wyparcia przez nie z rynku standardowych opon bezdętkowych. Rynek nie poszedł jednak w takim kierunku z kilku powodów, o których powiemy za chwilę. 

Na razie skupmy się na tym, czym współcześnie oferowane przez producentów opony Run Flat różnią się od modeli bez tej technologii. Podstawą jest tu zupełnie inna konstrukcja ścian bocznych opony. Zazwyczaj są one wzmocnione dodatkową warstwą gumy chroniącą ściany boczne oraz wykorzystują sztywniejszą stopkę. W przypadku uszkodzenia powierzchni opony, dodatkowa warstwa gumy jest w stanie przejąć na siebie obciążenie i nawet po utracie powietrza stanowi podparcie dla pojazdu. Nie tylko zapobiega to wybuchowi opony w trakcie poruszania się, ale także jest w stanie pozwolić na kontynuowanie jazdy (z ograniczoną prędkością i na określonym dystansie). Opony Run Flat muszą być użytkowane wraz z systemem powiadamiania o utracie ciśnienia w kołach, który w razie potrzeby wyświetli informację o utracie ciśnienia w ogumieniu.

opony-run-flat

Opony Run Flat czy zwykłe? Wady i zalety obu rozwiązań.

Choć na pierwszy rzut oka opony Run Flat wydają się rozwiązaniem genialnym, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego samochodu, bliższe zapoznanie się z tą technologią generuje pewne wątpliwości. Co prawda zalety tej technologii są nie do przecenienia, zwłaszcza w przypadku samochodów o podwyższonych osiągach, których kierowcy lubią sportową jazdę, niezwykle wymagającą dla opon. Opona Run Flat nie zsunie się z felgi podczas wchodzenia w ostry zakręt, ani nie spowoduje utraty panowania nad kierownicą z powodu nagłego rozerwania. Niestety jednak tego typu ogumienie ma także swoje wady.

Najważniejszą z nich jest gorsza amortyzacja nierówności, przekładająca się na niższy komfort jazdy. Opony Run Flat są głośniejsze od standardowych. Generują również wyższe opory toczenia, co ma znaczenie dla poziomu spalania pojazdu. Opony Run Flat są także odczuwalnie droższe w zakupie od opon standardowych. Co więcej, choć są bardziej odporne na przebicie, jeśli już do niego dojdzie, naprawa bywa niemożliwa. Ze względu m.in. na wspomnianą masę własną, opony Run Flat ulegają szybszemu zużyciu niż ich standardowe odpowiedniki.

W porównaniu do opon Run Flat, opony standardowe wygrywają zatem przede wszystkim ceną oraz komfortem jazdy. Zapewniają jednak niższy poziom bezpieczeństwa jazdy. Kiedy zwykła opona ulegnie poważnemu uszkodzeniu, dalsza jazda okazuje się niemożliwa. W momencie utraty ciśnienia można utracić również kontrolę nad pojazdem. Należy wówczas wymienić koło lub naprawić oponę, co bywa niemożliwe w niektórych warunkach drogowych. 

Czy można założyć zwykłe opony w aucie z fabrycznym ogumieniem Run Flat?

Opony Run Flat są obecnie stosowane na pierwszy montaż tylko w pojazdach klasy premium lub autach sportowych. Wielu właścicieli takich samochodów po czasie zastanawia się, czy można zastąpić fabryczny komplet ogumienia zwykłymi oponami. 

Taka operacja jest możliwa i zgodna z prawem, jednak w przypadku niektórych modeli samochodów może mieć wpływ na działanie systemów bezpieczeństwa (fabrycznie dostosowanych do cięższych opon Run Flat). Warto zatem sprawdzić, czy producent nie rekomenduje wykonania kalibracji niektórych systemów po zamontowaniu zwykłych opon zamiast opon typu Run Flat.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz