Na jakie zabiegi medycyny estetycznej warto postawić?

Artykuł zewnętrzny

zabieg medycyny estetycznej

Niewiele osób wie, że pewne warianty zabiegów, które dzisiaj określamy mianem zabiegów medycyny estetycznej, z powodzeniem przeprowadzano już w czasach starożytnych. W latach 70. XX wieku natomiast dziedzina ta została oficjalnie uznana za medyczną. Obecnie w obiegowej opinii zabiegi medycyny estetycznej kojarzą się głównie z powstrzymywaniem objawów starzenia czy po prostu tzw. poprawianiem natury. Warto jednak wziąć pod uwagę, że odpowiednio przeprowadzone mogą korzystnie wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania i kondycję psychiczną. Jakie zabiegi cieszą się szczególną popularnością? Na jakie warto zwrócić uwagę? Jakich efektów można się po nich spodziewać? Wyjaśniamy.

Warto w tym miejscu podkreślić, że medycyna estetyczna nie stanowi synonimu chirurgii plastycznej. Na czym polega medycyna estetyczna? Obie dziedziny łączy wspólny cel, jednak odmienne są środki. Gabinet medycyny estetycznej oferuje zabiegi kosmetyczne – wykorzystujące nowoczesne technologie, mało inwazyjne, niezbyt bolesne. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. Natomiast chirurgia estetyczna to już poważniejsza ingerencja chirurga.

Mezoterapia

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Polega ona na aplikowaniu określonych dawek substancji leczniczych poprzez ostrzykiwanie śródskórne (czasami podskórne). W ten sposób osiąga się różne efekty, w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu.

Jakie substancje są wykorzystywane w mezoterapii? Jedną z najpopularniejszych jest kwas hialuronowy. Iniekcje z jego wykorzystaniem mają na celu skuteczne i głębokie nawilżenie skóry. Efektem jest poprawa jej napięcia i sprężystości, wypełnienie zmarszczek, wspomaganie mikrokrążenia. Taki zabieg stymuluje również produkcję kolagenu i elastyny oraz redukuje cienie pod oczami. Myśląc o ujędrnianiu skóry, warto wziąć pod uwagę także o termoliftingu Zaffiro.

Mezoterapię wykorzystuje się w klinikach medycyny estetycznej nie tylko w zabiegach odmładzających. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mogą być również rozstępy i cellulit, wypadanie włosów czy dążenie do poprawy kolorytu skóry.

Zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, a zabiegi estetyczne z jego wykorzystaniem mogą mieć bardzo różne rezultaty. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Substancja ta naturalnie występuje w ciele człowieka, głównie w tkance łącznej oraz chrząstkach stawowych. Pełni w organizmie wiele funkcji, jednak przede wszystkim odpowiada za kondycję skóry i chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. W zakresie medycyny estetycznej można stosować kwas hiauloronowy na kilka sposobów, na przykład jako skuteczny i bezpieczny wypełniacz. Do popularnych zabiegów medycyny estetycznej zaliczamy powiększanie ust kwasem hialuronowym, usuwanie zmarszczek czy też korektę nosa. Możliwe jest także modelowanie twarzy.

Zabiegi na włosy a medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna oferuje również kilka sposobów na uzyskanie zdrowych i gęstych włosów. To dobra wiadomość, gdyż omawiany problem stanowi przyczynę wielu kompleksów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czasami rozwiązaniem jest zmiana diety. Zabiegi na włosy dają natomiast bardzo wyraźne efekty. Na jakie warto zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z takich zabiegów jest zabieg z osocza bogatopłytkowego, potocznie określany jako wampirzy lifting. Polega on na ostrzyknięciu preparatem newralgicznych miejsc skóry głowy. W ten sposób komórki macierzyste mieszków włosowych zostają pobudzone, a po serii zabiegów pojawiają się wyraźne efekty. Pomocna będzie także wspomniana już wyżej mezoterapia igłowa wykorzystująca specjalną mieszankę kwasu hialuronowego, witamin i aminokwasów.

Toksyna botulinowa a zabiegi estetyczne

Niegdyś kojarzona raczej negatywnie – współcześnie powróciła do łask. Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Obecnie substancję tę stosuje się nie jako wypełniacz, ale jako środek zmniejszający aktywność mięśni mimicznych. Wstrzyknięcie odpowiedniej dawki sprawia, że nerw odpowiadający za kurczenie mięśnia przestaje wysyła do niego sygnał o konieczności aktywności. W ten sposób niweluje się zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki, lwią zmarszczkę czy zmarszczki palacza nad górną wargą.

Wstrzyknięcie botoksu pomaga również walczyć z nadpotliwością czy bruksizmem (niekontrolowanym zgrzytaniem zębów). Dzięki tej substancji można również spłycić blizny poprzez rozluźnienie mięśni i zrostów czy ograniczyć tak zwany uśmiech dziąsłowy.

Jak widać, medycyna estetyczna ma ogromną moc – a zaprezentowaliśmy przecież zaledwie kilka popularnych zabiegów. Dodatkowym wsparciem dla osób korzystających z nich będą zabiegi takie jak drenaż limfatyczny twarzy czy opalanie natryskowe – Kraków daje sporo możliwości w tym zakresie. Na konkretne problemy odpowiada także dermatologia estetyczna, ginekologia estetyczna czy stomatologia estetyczna.

Oceń post

Dodaj komentarz