Drabinka gimnastyczna – niezbędne wyposażenie domowej sali treningowej

Artykuł zewnętrzny

drabinka gimnastyczna

Drabinka gimnastyczna stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia domowej sali ćwiczeń. To sprzęt, który doskonale sprawdzi się podczas treningu, umożliwiając wykonywanie szeregu ćwiczeń siłowych oraz rozciągających mięśnie.

Trening z wykorzystaniem drabinek gimnastycznych wpłynie korzystnie na ogólną kondycję organizmu, podniesie sprawność i pobudzi do aktywności wszystkie partie ciała. Polecić go można zarówno dorosłym spędzającym większość dnia w pozycji siedzącej, jak i dzieciom, dla których ćwiczenia na drabince mogą być atrakcyjną formą zabawy. Urządzenie sprawdzi się także jako sprzęt rehabilitacyjny w terapii narządu ruchu i korekcji wad postawy.

Drabinka drewniana czy metalowa?

Drabinki gimnastyczne produkowane są z dwojakiego rodzaju materiału: drewna oraz metalu. W asortymencie sklepów sportowych można także spotkać modele, których pionowe obelkowanie wykonane zostało z metalu, natomiast szczeble są drewniane. 

Największą popularnością cieszą się drabinki z drewna. Szczebelki wykonane z tego surowca nie są tak zimne i śliskie w dotyku jak metalowe, dzięki czemu użytkownicy sprzętu mają większy komfort ćwiczeń, a trening jest znacznie bezpieczniejszy, zostaje  bowiem zminimalizowane ryzyko wypuszczenia szczebla z dłoni i upadku z wysokości. 

Z kolei atut metalu stanowi jego większa wytrzymałość. Drabinki produkowane z tego surowca szczególnie polecane są amatorom ćwiczeń z obciążeniem.

Drabinki z wielofunkcyjnymi akcesoriami

Przed zakupem drabinki gimnastycznej warto przemyśleć nie tylko wybór materiału, ale i zastanowić się, do jakich ćwiczeń ma służyć i czy nie warto od razu zainwestować w dodatkowe akcesoria  do niej. Dzięki nim trening okaże się bardziej efektywny i szybciej przyniesie wymierne korzyści dla kondycji ćwiczącego. 

Można, chociażby nabyć drążek do ćwiczeń wyposażony w zestaw antypoślizgowych uchwytów. Przydadzą się także poręcze, dla wygody trenujących zaopatrzone w miękkie podłokietniki. 

Z myślą o najmłodszych użytkownikach drabinek producenci oferują zestawy składające się z huśtawki z liną do wspinaczki oraz pary kółek gimnastycznych. Możliwość poszerzenia treningu o nowe ćwiczenia stwarzają takie akcesoria jak podparcie pod plecy czy ławka treningowa.

Drabinki gimnastyczne – tylko z atestem bezpieczeństwa

Decydując się na zakup drabinki do ćwiczeń, koniecznie należy mieć na uwadze zdrowie własne oraz innych domowników. Aby trening w domowej siłowni nie zakończył się kontuzją kręgosłupa, należy kupować sprzęty, których producenci mogą okazać odpowiednie certyfikaty i których wyroby spełniają normy wymagane dla tego rodzaju urządzeń.

Oceń post

Dodaj komentarz