Segmentacja odbiorców SMS — jak jej poprawnie używać?

Artykuł zewnętrzny

sms

Nie da się stworzyć jednej wiadomości angażującej wszystkich klientów jednocześnie. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i wymagania wobec marki. Dlatego, aby zwiększyć konwersję swoich kampanii SMS, potrzebujesz spersonalizowanych treści. A do tego konieczna jest segmentacja odbiorców.

Dzięki segmentacji: zyskujesz większe zaangażowanie ze strony odbiorców, budujesz długotrwałe i intymne relacje z klientami, wzmacniasz konwersję, stajesz się przyjazną marką, która słucha swoich odbiorców.

Płeć w kampanii SMS

Większość treści w sieci — na blogach i często w kampaniach mailowych — tworzonych jest w rodzaju męskim. Jednak SMS to intymny kanał komunikacji. Tutaj teksty muszą być ściśle dopasowane do osoby, która je otrzymuje. Dlatego poznanie płci Twojego subskrybenta to pierwszy i najważniejszy krok. 

Dodatkowo to idealny sposób na segmentację pod względem wysyłanych ofert, np. kosmetyków, ubrań, a nawet konkretnych modeli samochodów. A także konstruowanie treści związanych z płcią, np. życzenia i promocje na Dzień Kobiet. 

Preferencje marketingowe

Przy zapisie do newslettera SMS warto zapytać o preferencje marketingowe swoich przyszłych subskrybentów. Dzięki temu dowiesz się, co ich najbardziej interesuje, a Twoje oferty SMS staną się bardziej skuteczne. Bramka SMS pozwala na stworzenie kilku takich segmentów — w zależności od obszaru tematycznego danej kampanii. 

Lokalizacja

Choć ten sposób nie jest popularny w Polsce, to odnosi on spore sukcesy na rynku zagranicznym. Wysyłanie SMS-ów do klientów na podstawie lokalizacji pozwala dostarczyć treści w odpowiednim miejscu i czasie — czyli dokładnie wtedy, gdy oczekują tego klienci. Sprawdza się to np. w przypadku lokalnych restauracji, a także salonów urody czy butików. 

Zaangażowanie klientów

Nikt nie chce wysyłać wiadomości SMS do klientów, którzy nie okazują zainteresowania treścią. To marnowanie pieniędzy i czasu ze strony odbiorcy. Dlatego na bieżąco powinieneś monitorować zachowania swoich subskrybentów w każdej wysłanej kampanii pod względem zaangażowania. 

Zaangażowani klienci to ci, którzy wchodzą w jakąkolwiek interakcję z Twoimi treściami. Są to osoby, które w ostatnim czasie:

  • kliknęły link w SMS-ie,
  • skorzystały z kuponu rabatowego,
  • dopiero zapisały się do Twojego newslettera. 

Tego rodzaju klientów również możesz podzielić. I tak mamy tutaj osoby, które weszły w link i kupiły jakiś produkt, oraz takie, które po kliknięciu i przejrzeniu oferty, opuściły witrynę. Do każdej z tych grup należy wysyłać nieco inne komunikaty marketingowe. 

Pierwsza grupa, czyli ci, którzy już kupili, jest bardziej chętna do ponownego zakupu. Wystarczy tylko podtrzymanie relacji i wysokiej jakości obsługa klienta. Jednak Ci drudzy potrzebują czegoś, co zachęci ich do kupna. Może to być atrakcyjny kupon rabatowy, darmowa dostawa czy też oferta ograniczona czasowo. 

Pamiętajmy też o niezaangażowanych. Osoby te zapisały się do Twojego newslettera, ale z jakichś powodów nie angażują się w akcje. Warto ponownie wzbudzić w nich chęć do uczestniczenia w życiu marki. Wysyłaj do nich najlepsze oferty i informuj o nowych produktach.

Oceń post

Dodaj komentarz