Jak ułatwić sobie pielęgnację trawnika — nie pracuj ciężko, a mądrze

Artykuł zewnętrzny

trawnik

Każdy, kto posiada własne podwórko, wie, jak wiele czasu i uwagi wymaga pielęgnacja trawnika. Chcąc oszczędzić sobie niepotrzebnych wysiłków, warto lepiej zapoznać się z wymaganiami, jakie stawia przed swoimi właścicielami murawa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii. Zostań z nami i dowiedz się, jak pracować mądrze i lekko we własnym ogrodzie.

Odpowiednia kosiarka

Najwięcej czasu i sił w związku z pielęgnacją trawnika tracimy, oddając się jego koszeniu. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na ułatwienie sobie tego obowiązku. Świetnym rozwiązaniem okazuje się przede wszystkim kosiarka elektryczna z napędem. Za jej pomocą można skosić trawnik znacznie szybciej, niż wykorzystując klasyczne urządzenia tego typu. Kosiarka z napędem porusza się do przodu sama, dzięki czemu praca z nią jest stosunkowo lekka i zabiera mało czasu.

Regularność nade wszystko

Czasami nie chce ci się zebrać do skoszenia trawy? Rozumiemy! Warto jednak zadbać o regularność w tym aspekcie. Nie tylko zresztą w tym — cały ogród lubi regularność i odwdzięcza się za nią mniejszą ilością obowiązków. Jeśli nie pozwolisz, aby twoje podwórko zarosła łąka, koszenie trawy będzie łatwiejsze, a murawa będzie prezentować się znacznie lepiej.

Podlewanie ma znaczenie

Polegasz na deszczu? Nie jest to najlepszy pomysł. Oczywiście deszcz nie zaszkodzi trawnikowi, lecz można zorganizować nawadnianie nieco lepiej. Wystarczy kilka dni otwartego słońca i wysokich temperatur, a na pięknym trawniku mogą pojawić się wypalone plamy. Aby temu zapobiec, warto podlewać murawę z częstotliwością zależną od panujących warunków. Należy również pamiętać, że młody trawnik potrzebuje więcej wody — w pierwszym roku istnienia najlepiej dostarczać mu wodę nawet kilka razy dziennie.

Prawidłowy siew

Mało kto dba o to, aby murawa została zasiana w odpowiedni sposób. Ma to jednak ogromne znaczenie, dlatego wprowadzając się w nowe miejsce, warto właściwie zająć się trawnikiem. Oczywiście można zrobić to w dowolnym momencie korzystania z domu, lecz w takim przypadku oznacza to zaburzenie krajobrazu ogrodu na jeden sezon.

To niezwykle ważne, aby dobrać odpowiednią mieszankę traw, mając na uwadze lokalne warunki. Jeśli nie wiesz, na które nasiona postawić, specjaliści z dowolnego sklepu z pewnością posłużą pomocą. Warto również dosiewać trawę. Można w ten sposób podratować obszary murawy, które prezentują się słabo lub które są zupełnie pozbawione zielonego dywanu.

Zabiegi z użyciem narzędzi

Istnieje kilka wartościowych zabiegów prowadzonych z użyciem prostych narzędzi, którym powinno się regularnie poddawać trawnik. Należy wymienić w tym miejscu przede wszystkim:

  • wertykulację — polega ona na pionowym nacinaniu trawnika, co pozwala usunąć z jego struktury zbite kłącza i pędy,
  • aerację — ma ona na celu napowietrzanie trawnika,
  • wałowanie — zabieg pielęgnacyjny wykonywany celem wyrównania darni,
  • grabienie — tego zabiegu nie trzeba nikomu tłumaczyć, lecz jest on równie ważny co pozostałe.

Jak zatem widzisz, utrzymanie trawnika w idealnej formie wymaga połączenia kilku metod. Jeśli jednak dobrze je rozplanujesz, ostatecznie praca nad murawą okaże się lekka i nieobciążająca czasowo. Życzymy powodzenia!

Oceń post

Dodaj komentarz