Jak poradzić sobie z nadmiernym zadłużeniem?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

zadłużenie

Obecnie coraz częściej zaciągamy szybkie pożyczki gotówkowe. Firmy pożyczkowe nie stawiają bowiem wysokich wymagań potencjalnym klientom. Również formalności są ograniczone do minimum, wszystko można załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Stanowi to duże udogodnienie, pozwala zaoszczędzić cenny czas. Kredyt bez BIK będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko pozyskać środki finansowe. Problemy pojawiają się natomiast w momencie nieterminowej spłaty zobowiązania. Niewypełnienie obowiązków jednej ze stron umowy wiąże się z poniesieniem konsekwencji. Branie kolejnej pożyczki w celu spłacenia poprzedniej to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Co robić w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia?

Długi spędzają sen z powiek, stają się źródłem ogromnego stresu. Najgorsze w przypadku dłużnika będzie unikanie problemu i lekceważenie przychodzących monitów, wezwań do zapłaty. W pierwszej kolejności powinno się skontaktować z pożyczkodawcą lub kredytodawcą w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Każdej stronie zależy na tym, aby spłacić zobowiązania, ale bez dialogu nie można dojść do porozumienia. Należy wobec tego przedstawić swoje problemy i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania. Banki i parabanki oferują wydłużenie czasu spłaty zobowiązania. Oczywiście trzeba za to zapłacić, co zwiększa całkowite koszty kredytu. Rozwiązanie to pozwala jednak zmniejszyć wysokość raty i wielu przypadkach poprawić płynność finansową. Jeśli problem wynika ze zbyt małej ilości czasu na uregulowanie płatności, to warto zdecydować się na jego wydłużenie.

Jakie możliwości mają osoby zadłużone?

W przypadku osób zmagających się z zadłużeniem pomocna będzie karencja w spłacie zobowiązania. Oznacza to zawieszenie spłaty rat części kapitałowej. Można wobec tego zyskać dodatkowe kilka miesięcy na poprawienie swojej sytuacji materialnej. Oczywiście kredytobiorcy nie ominą część odsetkowa raty. W zależności od kredytodawcy, może dojść do zwiększenia wysokości raty lub pobrania opłaty za udzielenie karencji. Jeśli jednak ktoś boryka się tylko z przejściowymi problemami finansowymi, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Dostępne są także wakacje kredytowe, które trwają zwykle do trzech miesięcy. Oznacza to, że przez ten czas nie będzie trzeba umieszczać żadnych płatności na rzecz kredytodawcy. Niestety po zakończeniu zawieszenia w spłacie zobowiązania wysokość raty wzrośnie. Najczęściej trzeba również ponieść dodatkowe koszty za udzielenie wakacji kredytowych.

photo1

Na jakie rozwiązanie zdecydować się przy trudnościach z terminową spłatą zobowiązania?

Kolejną możliwością jest refinansowanie kredytu, co pozwala na poprawienie płynności finansowej i umożliwia uzyskanie dodatkowych środków, co oczywiście wymaga poniesienia kolejnych kosztów. Innym rozwiązaniem jest restrukturyzacja kredytu, wiąże się ze zmienieniem warunków kredytowania. Efektem będzie wydłużenie czasu spłaty i zmniejszenie rat kredytowych. W ostateczności można ogłosić upadłość konsumencką. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja zadłużenia z kredytem konsolidacyjnym, czyli połączenie wszystkich bieżących zobowiązań w jedno, z nowym harmonogramem spłaty. W ofercie wielu parabanków znajduje się gwarantowana pożyczka dla zadłużonych, która udzielana jest nawet osobom z niską zdolnością kredytową, negatywną historię kredytową i wpisami w bazach dłużników. Trzeba pamiętać o tym, że wystarczy spóźnić jest opłaceniem jednej raty, aby znaleźć się w rejestrze Biura Informacji Kredytowej.

Jeśli ktoś planuje zaciągnąć kredyt dla zadłużonych, to warto w pierwszej kolejności zapoznać się z pomocnymi informacjami na stronie dostępnej pod linkiem https://www.zadluzenia.com/artykul/405,kredyt-dla-zadluzonych/. Można dowiedzieć się między innymi, czym są pożyczki bez BIK i KRD, jak zaciągnąć kredyt na spłatę długów. Każde zobowiązanie trzeba spłacić, dlatego dobre przygotowanie to podstawa, pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w niedalekiej przyszłości. Każdej zadłużonej osobie można polecić skorzystanie z usług profesjonalnych pośredników, którzy pomagają w otrzymaniu kredytu lub pożyczki dla zadłużonych.

Oceń post

Dodaj komentarz