Sekretne życie ślimaków czyli 5 ciekawostek na temat najpopularniejszych mieszkańców muszli

Krzysztof Werczyński

ślimak

Ile lat żyje ślimak? O czym świadczy wielkość jego muszli? Jak rozmnażają się ślimaki? Dlaczego wytwarzają śluz? Czy ślimak może zabić człowieka? Poznaj ciekawe fakty na temat najpopularniejszych mięczaków świata.

Jak długo żyją ślimaki?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić ile żyje ślimak, bowiem długość życia uzależniona jest zarówno od warunków (ślimaki hodowlane zazwyczaj żyją dłużej, niż okazy pozostające na wolności), jak i od konkretnego gatunku. Przykładowo ślimaki z gatunku Physa żyją zaledwie ok. 14 miesięcy, słodkowodne Ampularie oraz Anentome Helena (czyli popularne „Helenki”) dożywają zazwyczaj ok. 4 lat, podobnie jak ślimaki afrykańskie (te żyją maksymalnie ok. 5 lat), natomiast Winniczki potrafią żyć nawet 25 lat!

O czym świadczy wielkość ślimaczej muszli?

Wielkość ślimaczego domu jest odzwierciedleniem wieku jego mieszkańca. Im ślimak starszy, tym większa jest jego muszla. Dzieje się tak dlatego, że naturalny pancerz ślimaka rośnie razem z nim samym.

Po co ślimak wytwarza śluz?

Śluz wytwarzany przez ślimaka ułatwia zwierzęciu przemieszczanie się po podłożu. Co ciekawe, ślimaki nierzadko poruszają się po śluzie pozostawionym przez inne ślimaki, w ten sposób przyspieszając czas pokonywania wybranego dystansu.

Jak rozmnażają się ślimaki?

Ślimaki są mięczakami obupłciowymi co oznacza, że natura wyposażyła je zarówno w żeńskie, jak i męskie komórki rozrodcze. W praktyce więc do rozmnożenia nie jest potrzebna para ślimaków; wystarczy zaledwie jeden osobnik (dochodzi wówczas do samozapłodnienia).

Czy ślimak może zabić człowieka?

Jeśli sądzisz, że ślimak jest jednym z najmniej niebezpiecznych zwierząt na świecie to lepiej, aby na twojej drodze nigdy nie pojawił się ślimak szyszkowaty. Otóż stożek geograficzny (Conus geographus) – bo również takim mianem bywa określany opisywany ślimak – to morski mięczak, który nie bez przyczyny cieszy się opinią jednego z najbardziej śmiercionośnych stworzeń na świecie. Ten zabójczy mieszkaniec oceanów (a konkretnie oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkowej części Pacyfiku) potrafi jednym ukłuciem spowodować śmierć człowieka. Wszystko za sprawą wytwarzanych przez niego neurotoksycznych peptydów, które błyskawicznie paraliżują i uśmiercają ofiarę.

Oceń post

Dodaj komentarz