Jakkolwiek stresujące było znalezienie idealnego studenckiego zakwaterowania, nigdy nie powinno się bezrefleksyjnie podpisywać umowy najmu pokoju. Ważne jest, aby się nie spieszyć i rozwiać wszelkie wątpliwości oraz pytania przed finalizacją procesu.
Przejdź na skróty:
Rodzaj umowy najmu
Wynajem studencki prawie zawsze wiąże się z gwarantowaną krótkoterminową umową najmu na czas określony 12 miesięcy. Poza tym istnieją dwa główne rodzaje umów najmu, które właściciel może zaoferować grupie studentów.
Typ (bardziej pożądany) to indywidualna umowa pomiędzy każdym najemcą a wynajmującym.
Jeśli masz wybór, poproś o tego typu umowę. W przypadku umów indywidualnych, jeśli jedna osoba z grupy opuści dom z jakiegokolwiek powodu lub spóźni się z opłaceniem czynszu, pozostali nie będą zobowiązani do pokrycia ich kosztów.
Umowa wspólnego najmu nakłada na całą grupę odpowiedzialność za nieruchomość i zbiorowe płatności czynszu.
Umowa najmu drobnym drukiem
Kontrakty to na ogół długie i nudne lektury, które mogą sprawić, że nawet Twoje najdłuższe eseje będą wyglądać atrakcyjnie.
Niemniej zawsze (!) ważne jest, aby przeczytać rzeczy naniesione drobnym drukiem. Trochę wysiłku w tym miejscu może zaoszczędzić ci straty nerwów w przyszłości. Oto główne, kluczowe punkty, na które należy zwrócić uwagę:
- sprawdź datę rozpoczęcia i zakończenia najmu,
- upewnij się, że na umowie widnieje nazwisko każdego najemcy, a także właściciela,
- przyjrzyj się szczegółowo swoim obowiązkom (co możesz, a czego nie możesz robić podczas pobytu w mieszkaniu),
- sprawdź wysokość czynszu i kto jest zobowiązany do jego zapłaty,
- upewnij się, że umowa pozwala na ogólne zużycie nieruchomości.
Systemy ochrony depozytów (kaucja)
Jednym z najbardziej pomijanych aspektów każdej umowy najmu jest kaucja. Kaucje wynoszą zwykle około jednego miesiąca czynszu (czasami trochę więcej, na przykład pięć tygodni) i są pobierane przed rozpoczęciem najmu, w przypadku spóźnionego wynajmu lub uszkodzenia nieruchomości podczas pobytu.
Upewnij się, że wiesz, ile płacisz i że cała kwota jest chroniona przez cały czas, gdy tam mieszkasz.
Źródło: https://livinnxpoland.pl/pokoje-dla-studentow/
Poręczyciele
Niektórzy właściciele wymagają od każdego studenta najemcy posiadania poręczyciela. Mówiąc prościej, poręczyciel (zwykle mowa o rodzicach) to ktoś, kto zgadza się, że w najgorszym przypadku zapłaci twój czynsz, jeśli nie możesz dokonać płatności.
To nie jest jakiś rodzaj planu awaryjnego dla ciebie na wypadek, gdyby zabrakło pieniędzy w ciągu jednego miesiąca – jest to w zasadzie zapewnienie dla właściciela, że nie będzie stratny.
Jeśli wynajmujący musi ścigać twojego poręczyciela o zapłatę czynszu, to jest to jeszcze gorsza wiadomość, a poręczyciel może zostać postawiony przed sądem – więc zawsze miej to na uwadze.
Podsumowanie
Prawidłowo skonstruowana umowa najmu pozwoli studentowi na spokojne pobieranie wyższego wykształcenia i wygodne rezydowanie w swoim pokoju. Jeśli zależy nam na redukcji formalności, to optymalnym wyborem będzie zainteresowanie się coraz popularniejszym wariantem w postaci akademika prywatnego.