Wsparcie dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły – co możesz zrobić?

Artykuł zewnętrzny

wsparcie dla dziecka

Obowiązki szkolne, zwłaszcza w początkowym okresie edukacji, mogą przytłoczyć każde dziecko. Pierwsze klasówki, konieczność stosowania się do planu zajęć czy obowiązek bycia przygotowanym do każdej lekcji to kwestie, z którymi nie każdy maluch będzie radził sobie doskonale. Pomóż się dziecku odpowiednio zaadoptować – pokazujemy, jak to zrobić!  

1.  Ucz dziecko planowania i samodzielności

Staraj się nie wykonywać za dziecko czynności, które jest w stanie wykonać samodzielnie. To zaprocentuje w przyszłości. Przykładowo, możecie zrobić checklistę, na podstawie której Twoje dziecko będzie pakowało każdego dnia książki do plecaka. Pomóż mu też sporządzić plan lekcji, z którego będzie korzystać i planować naukę i odrabianie zadań domowych. Daj dziecku swobodę w wyborze ubrania, ucz go dobrych nawyków (np. odkładania książek czy przyborów szkolnych na miejsce) i pozwól mu wykazać się podczas rozwiązywania zadań domowych. Im szybciej nauczysz dziecko odpowiedzialności, tym lepiej będzie radziło sobie w przyszłości.

2.  Pomóż w budowaniu nowych przyjaźni

Bardzo istotną kwestią w pierwszych tygodniach szkoły jest integrowanie się z rówieśnikami. Aby proces ten przebiegał sprawnie i chcąc, by Twoje dziecko szybko znalazło sobie nowych kolegów i koleżanki, powinieneś pomóc mu w tym procesie, na przykład pozwalając na zapraszanie koleżanek i kolegów do domu. Staraj się też jak najczęściej przebywać z dzieckiem, szczególnie jeśli widzisz, że tego potrzebuje. Dzięki temu maluch będzie miał pewność, że zawsze zapewnisz mu wsparcie w problemie.

3.   Wykup kompletną wyprawkę szkolną

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uniknęło stresu i było zawsze przygotowane do zajęć, zadbaj o wyprawkę szkolną. Nie chcesz chyba, by jako jedno z nielicznych w klasie nie posiadało podręcznika czy kolorowych farb, np. na lekcji plastyki? Każda taka sytuacja może wywoływać u malucha dyskomfort, a do tego zaburzać proces jego edukacji.

Co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej? Najważniejsze elementy to:

  • podręczniki, jakie są wymagane przez placówkę na konkretnym etapie edukacji;
  • zeszyty – w linię, w kratkę oraz gładkie, w zależności od zajęć, na jakie uczęszczać będzie dziecko;
  • piórnik, w którym powinny znaleźć się długopisy, ołówki, temperówki, gumki, linijki, bezpieczne nożyczki, klej w sztyfcie oraz kredki ołówkowe;
  • artykuły plastyczno-techniczne, takie jak blok biały i kolorowy (w formacie A4), plastelina, farby plakatowe, pędzelki i kubek na wodę;
  • inne ważne elementy, np. teczka z gumką, worek na buty, strój na WF, pudełko na pierwsze śniadanie czy bidon na wodę.

Oczywiście każda wyprawka szkolna może nieco różnić się od siebie, w zależności od wybranej szkoły. Warto przed rozpoczęciem roku zapoznać się z wymaganiami placówki – dzwoniąc do niej albo odwiedzając jej stronę internetową.

4.  Pomyśl o ubezpieczeniu dla dziecka

Najbardziej popularne ubezpieczenie dla dziecka to odpowiednie ubezpieczenie szkolne. Co daje taka polisa? Przede wszystkim wypłatę świadczenia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, które skutkuje uszkodzeniem ciała dziecka. To także pomoc w powrocie do zdrowia po poważnym zachorowaniu czy wypadku obejmujące zwrot kosztów leczenia, rehabilitację, a nawet wsparcie psychologa. Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, jednak warto o nie zadbać. Nie musisz kupować go w szkole – może okazać się, że wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe zaoferuje Ci korzystniejsze warunki i zapewni szerszą ochronę dla Twojej pociechy.

5.  Przygotuj dziecko do nowych warunków

Pójście do szkoły (albo przedszkola) to duże wyzwanie dla każdego dziecka. Początkowa ekscytacja może przerodzić się w zdziwienie, a nawet rozczarowanie. Gdzie rodzice? Dlaczego nie mogę robić tego, co w domu lub na podwórku? Czemu nauczyciel poświęca mi tak mało czasu? Te, a także inne pytania, mogą pojawiać się w głowie malucha i jest to całkowicie naturalne – w końcu to dla niego zupełnie nowa sytuacja.

Dlatego jako rodzic, powinieneś przede wszystkim dokładnie przygotować latorośl do nowego trybu życia. Opowiedz, co czeka go w szkole, dlaczego jest tam tak wiele innych dzieci i jakie będą jego obowiązki. Wyjaśnij też, czym jest proces adaptacji, odwiedź wraz z nim szkołę podczas drzwi otwartych i pokaż mu plac zabaw, na którym będzie spędzał czas podczas przerw. Wszystko to pozwoli mu łatwiej przystosować się do nowych warunków

Pamiętaj! Początek edukacji to mnóstwo zmian w życiu dziecka, które mogą doprowadzić do różnego rodzaju zachowań, emocji, a nawet… buntu. Maluch może jasno wyrażać chęć pozostania w domu albo być o wiele mniej aktywny niż dotychczas. Zachowaj spokój, bądź wyrozumiały, nie narzucaj na swoją pociechę dodatkowej presji i rozmawiaj z nią. Każdy kryzys z czasem przechodzi!

Oceń post

Dodaj komentarz