Kremacja zwłok staje się coraz popularniejszą formą pochówku, oprócz tradycyjnego grzebania ciała w trumnie. Odbywa się z poszanowaniem godności zmarłego, zgodnie z obowiązującym prawem. Powody przemawiające za kremacją są nie tylko religijne, ale także estetyczne i praktyczne. Chodzi głównie o względy urbanistyczne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego.
Przejdź na skróty:
Rytuały i tradycje związane z kremacją
Kremowanie ciał zmarłych zależały od wyznawanej religii, tradycji, a nierzadko od warunków klimatycznych. W hinduizmie i buddyzmie, kremacja stanowi nadal powszechną praktykę grzebania zmarłych. Podobnie w Japonii, gdzie jest najwyższy na świecie procent kremowania zmarłych. W obrządku katolickim, chociaż nadal dominuje grzebanie ciał w ziemi, ceremonia pogrzebowa odbywa się nad trumną zmarłego w kościele, po której ciało przewożone jest następnie do krematorium celem spopielenia.
Wymagania formalne przed procesem kremacji
Przed kremacją bliskiej nam osoby zmarłej konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Należy przedłożyć akt zgonu oraz zezwolenie na spopielenie zwłok. Zezwolenie może być przygotowane jeszcze za życia zmarłego, zgodnie z jego wolą lub podpisane przez osobę, która podjęła się organizacji pochówku. Okazanie w krematorium tych dokumentów stanowi warunek przystąpienia do kremacji.
Przygotowanie zmarłego
Przygotowanie zmarłego do kremacji nie różni się zasadniczo od przygotowań do pogrzebu tradycyjnego. Nie jest konieczne zakupienie specjalnego stroju, gdyż ciało przed spopieleniem można owinąć w całun. Ciało nie może zawierać żadnych metalowych czy plastikowych przedmiotów. A w przypadku rozrusznika serca musi on zostać usunięty w szpitalu. Konieczny jest zakup trumny kremacyjnej oraz urny. Trumny są najczęściej wykonane z ekologicznych, łatwopalnych materiałów, takich jak tektura lub wiklina. Z kolei urny w których po spopieleniu zostaną umieszczone prochy są metalowe, ceramiczne, drewniane lub z kamienia. W różnych formach i kolorystyce.
Przebieg kremacji
Proces kremacji odbywa się etapowo. W pierwszej kolejności ciało zmarłego zostaje umieszczone w trumnie kremacyjnej i przeniesione do specjalnej sali pożegnalnej lub kaplicy. Tam następuje pożegnanie zmarłego. Drugi etap to już właściwa kremacja polegająca na spopieleniu zwłok w piecu kremacyjnym, w którym zostaje umieszczona trumna z ciałem. Spopielenie zwłok w temperaturze 700-1200 stopni Celsjusza odbywa się w dwukomorowym piecu i trwa kilka godzin. Po wychłodzeniu i rozdrobnieniu szczątków, prochy zostają przesypane do szczelnego, zamykanego worka i umieszczone w urnie. Podczas kremacji kontrolowanej komputerowo, możliwe jest spopielenie tylko jednej trumny z ciałem zmarłego. Następnie urna z prochami zostaje przewieziona przez zakład pogrzebowy w miejsce pochówku lub oddawana jest wraz ze świadectwem kremacji rodzinie lub bliskim.
W Polsce zakazane jest trzymanie urn z prochami najbliższych w domu, muszą one zostać kategorycznie pochowane na cmentarzu. Zakład Pogrzebowy Archon zapewnia kompleksowe usługi pogrzebowe związane z kremacją zwłok na najwyższym poziomie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ze szczegółową ofertą, zarówno w aspekcie kremacji zwłok, wyboru trumny, jak i zakupu urny można zapoznać się na stronie internetowej: https://krematorium.wroclaw.pl/.