Skrót W/E to jeden z nielicznych skrótów stosowanych w Internecie, czatach i wiadomościach SMS , czy portalach społecznościowych, którego użycie wymaga napisania ukośnika. Oczywiście ma to na celu odróżnienie od angielskiego wyrazu “WE”, co oznacza “My”. Kolejnym powodem jest negatywny wydźwięk znaczenia tego skrótu. Sprawdź zatem co oznacza skrót W/E w młodzieżowym slangu i jak go używać!
Przejdź na skróty:
Co oznacza skrót W/E?
Skrót „W/E” to akronim od słowa “whatever”, co w wolnym tłumaczeniu może oznaczać „cokolwiek”, a także “nieważne”. Najczęściej jest używany w czatach i wiadomościach w przypadku okazywania obojętności, luźnego podejścia do tematu, czy też chęci zmiany tematu. W praktyce, prawie zawsze, jest pisane małymi literami „w/e” zamiast wielkich, co może sprawiać wrażenie bardziej leniwego, niedbałego, negatywnego podejścia.
Jak już wspomnieliśmy na początku, jest to jeden z niewielu akronimów internetowych, które są pisane z ukośnikiem pośrodku — „w/e” a nie „we”. Inne skróty, które posiadają ukośnik, to standardowe angielskie terminy, takie jak „w/o” i „c/o” lub słowa podpadające pod slang jak np. „ j/k ”. O tych skrótach przeczytasz w osobnych artykułach.
Skrót W/E jest bardzo podobne znaczeniem do innego, bardzo często stosowanego akronimu. Rozchodzi się oczywiście o skrót IDC, oznaczający “I Don’t Care” czyli „nie obchodzi mnie to” lub dosłownie – “nie dbam o to”. Obydwa skróty oznaczają lekceważące podejście do danego tematu, a nawet mogą być użyte razem jako zwrot. Wyrażenie “W/E, IDC” będzie definitywnie końcem rozmowy na dany temat i przekaże kompletny brak zainteresowania nim albo/i danym rozmówcą.
Jak powstał skrót W/E?
Akronim W/E istnieje już od dawna, jednakże forma zmieniała się na przestrzeni lat. Ze względu na konieczność stosowania znaku interpunkcyjnego między dwoma literami, w przeszłości używano innych wersji – „w.e” oraz „w e”. Ostatnia postać – W/E jest obecnie najczęściej wykorzystywaną formą w wiadomościach i portalach społecznościowych dzięki swojej jednoznaczności.
Pierwszy wpis na temat skrótu W/E w Urban Dictionary pochodzi z 2003 roku i został zdefiniowany jako odpowiednik słowa “whatever”. Natomiast pierwszy wpis dotyczący wyrazu “whatever” pochodzi z 2002 roku. W tym przypadku posłużono się wielkimi literami, bez znaku interpunkcyjnego otrzymując skrót “WE”. Istnieje także kilka innych, późniejszych wersji o tym samym znaczeniu – “W.E”, “W E” oraz “W\E” – z odwróconym ukośnikiem.
Nie mniej jednak to właśnie omawiany akronim jest obecnie tym najbardziej popularnym. Jest uwielbiany przez nastolatków i młodych dorosłych. Może być użyty w prywatnych rozmowach jak i czacie np. iMessage, Whatsapp, Telegram,
Do czego służy W/E?
Dzięki “w/e” możesz wyrazić między innymi:
- swoją obojętność,
- niechęć do kontynuowania rozmowy na dany temat,
- niechęć do rozmowy z daną osobą,
Najbardziej powszechnym użyciem tego terminu jest pokazanie braku zainteresowania rozmową. W zależności od towarzyszących emocji, zachowania lub akcentu może oznaczać brak zainteresowania danym tematem albo danym rozmówcą. Pisząc W/E przekazujesz krótką informację, że nic Cię nie obchodzi. Na przykład, jeśli ktoś wysłał do Ciebie długą wiadomość, która okazała się reklamą, możesz napisać „w/e”, aby poinformować go, że nie jesteś zainteresowany tym tematem.
Skrót W/E możesz użyć także w przypadku chęci wyrażenia swojej obojętności. Załóżmy, że mama wysyła Ci wiadomość z pytaniem co chcesz zjeść na obiad. Odpowiadając “w/e” zasygnalizujesz, że jest Ci to obojętne, czyli nie masz zdania i może zdecydować za Ciebie.
Niekiedy można zastosować “w/e” jako okazanie swojej frustracji lub zrobienie komuś na przekór. Na przykład w przypadku kiedy zbyt długo czekałeś na odpowiedź możesz napisać “w/e, już ktoś inny mi odpowiedział” lub “w/e, już się umówiłem z kimś innym”. Użyty w ten sposób ma wiele podobieństw do skrótu “nvm” oznaczającego “never mind”.
Jak używać W/E?
Używanie skrótu “w/e” jest bardzo proste. Możesz go użyć jako osobną wiadomość, na początku zdania lub końcu, w prywatnych rozmowach, komentarzach i mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak, że jest to zwykły akronim, więc staraj się używać go pisząc małymi literami, zamiast wielkich. Ponadto miej na uwadze, że stosowanie tego wyrazu naraża Twoją całą wypowiedź na negatywny wydźwięk, czasem mimo innych zamiarów. Dlatego warto “dopowiedzieć” kilka słów, aby nikt się nie zdenerwował lub obraził (no chyba, że na tym Ci zależy).
Oto kilka sposobów użycia w/e:
- “Chcesz iść do kina, czy na plażę?” – “w/e”,
- “w/e, to już nie ma znaczenia”,
- “w/e, obojętnie”,
- “w/e, zapomnij o tym”.
- “w/e you do, it’s too late”.
Inne znaczenia skrótu w/e
Alternatywnie, w/e jest używane także w odniesieniu do bardzo podobnych wyrazów do “whatever”, jak np.:
- “whoever”, oznaczający “ktokolwiek”,
- “whenever”, oznaczający „kiedykolwiek”.
Innym wyrazem stojącym za skrótem w/e może być także “weekend”, lecz nie jest to zbyt popularny sposób na określenie tego słowa.