Co to znaczy idk i jak go używać?

Mikołaj Mikiciuk

co to znaczy idk

Internet jest fascynującym miejscem mającym także tendencje do przekraczania wszelkich granic – w tym językowych. To właśnie tutaj powstają nowe słowa, wyrażenia / zwroty,  hashtagi i … skróty. Jednym z najpopularniejszych akronimów internetowych jest skrót IDK, który wykorzystywany jest zarówno w potocznej komunikacji jak i w licznych memach. Jeśli chcesz się dowiedzieć co to znaczy idk i jak go używać, przeczytaj dalszą część niniejszego artykułu. Gorąco zapraszam!

Co to znaczy idk?

Skrót IDK pochodzi od wyrażenia “I don’t know”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu “nie wiem”, czy też “nie mam pojęcia”. Wykorzystywany najczęściej w komunikacji nieformalnej, zwłaszcza na portalach internetowych, czatach i SMS, a w szczególności w memach. Fraza ta została zdefiniowana w Urban Dictionary w 2003 roku o powyższym znaczeniu, lecz jej początki istniały już w 2002 roku. 

Skrót IDK nie wymaga pisania dużymi literami i obie formy są dozwolone. Pamiętajmy jednak, że użycie capitali może oznaczać nie tyle podkreślenie ważności, co krzyk, a to z kolei może prowadzić do nieporozumień. 

Co ciekawe, skrót IDK według Google Trends najczęściej jest używany w USA, Polsce oraz Mołdawii. Zapożyczony z angielskiego akronim ma także swój odpowiednik w Polsce – “nie wiem” często jest zastąpione skrótem “nwm”. Takie skróty najczęściej są używane i rozumiane przez młodsze pokolenia oraz osoby, które są obeznane z internetowym środowiskiem. Użycie tego terminu stało się popularne w 2007 roku, a następnie znacząco wzrosło podczas pandemii przy użyciu memów – odzwierciedlając globalną niepewność i wielkie zamieszanie, niezrozumienie.

Jak stosować IDK? 

IDK powinno być stosowane jako wyrażenie swojej niepewności podczas odpowiedzi na jakieś pytanie lub podczas opisywania czegoś nieznanego w języku angielskim. Łączenie skrótu IDK z dalszym ciągiem zdania w obcym języku może okazać się nieco komiczne. Wtedy lepiej zastąpić ten skrót polskim odpowiednikiem. Oto kilka przykładów zastosowań:

  • “nwm co to znaczy” lub “IDK what that means”,
  • “nwm nic na ten temat” lub “IDK about that”,
  • “idk, może spotkamy się później”,
  • “Powinienem pójść do sklepu, ale nwm czy jest już otwarty”,

IDEK, IDW, IDTS, IDC, IDGAF

Skrót IDK stał się wzorem do stworzenia kolejnych, podobnych skrótów o relatywnie bliskim znaczeniu. Wszystkie powyższe odmiany mogą być pisane zarówno dużymi jak i małymi literami i służą do szybkiego odpowiadania na wiadomości – w szczególności na portalach społecznościowych i w smsach. 

IDEK = “I don’t even know” = “nawet nie wiem”

Powszechna odmiana IDK to IDEK. Oznacza dosłownie “nawet nie wiem”, więc ma bardziej dosadne znacznie niż IDK. Na przykład: “IDEK kto to jest”

IDW = “I Don’t Want” = “Nie chcę”

IDW to akronim, który możesz użyć, aby określić swoją niechęć do wykonania danej czynności. W przeciwieństwie do IDK – IDW jest praktycznie zawsze używane w odniesieniu do reszty zdania. Przykład: IDW iść dzisiaj do pracy. 

IDTS = “I Don’t Think So” = “Nie sądzę”

IDTS wyraża bardziej wątpliwość niż niepewność. Można z powodzeniem wykorzystać ten skrót do zasugerowania wątpliwości. Użycie tego skrótu oznacza, że osoba odpowiadająca nim wzięła pod uwagę wszystko to co wie na temat danej sytuacji i nie zgadza się z nią. Przykładowo: “IDTS it’s correct.”

IDC = “I Don’t Care” = Nie obchodzi mnie to

IDC idealnie nada się do pokazania swojej obojętności. 

IDGAF = “I Don’t Give A Fu**” 

IDGAF jest już znacznie ostrzejszą i wulgarną wersją IDC. Użycie tego akronimu może wyrażać silne uczucie gniewu, frustracji i szeregu innych, negatywnych emocji. Z pewnością daje się wyczuć wrogość wobec tematu pytania, a nie osoby, która pyta.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek pytania do naszego artykułu pt. “Co to znaczy idk i jak go używać?” napisz komentarz! Chętnie rozszerzę go o kolejny skrót lub informacje. Sprawdź także co to znaczy kk lub btw?

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz