Co to znaczy kk? Sprawdź co oznacza skrót kk.

Mikołaj Mikiciuk

skrót kk

Czy spotykasz się ze skrótami, które nie wiesz co oznaczają? Gry multiplayer są przepełnione wieloma angielskimi skrótami ułatwiającymi komunikację, a raczej jej szybkość. Niektóre z nich natomiast mogą być trudne w rozszyfrowaniu przez laika. Tak może być w tym przypadku, ponieważ omawiane zagadnienie jest … skrótem skrótu. Zapraszamy do artykułu pt. “Co to znaczy kk? Sprawdź co oznacza skrót kk.”

Co znaczy kk?

skrót kk

Skrót kk możemy stosować zamiennie ze skrótem “ok” co po angielsku znaczy “okay”. W języku Polskim możemy tłumaczyć to na bardzo wiele sposobów – “dobrze”, “w porządku”, “nie ma problemu”, “właściwie” czy też “rozumiem”. Skrót kk jest zatem potwierdzeniem, że wiadomość została zrozumiana, a zarazem zgodę, czy też przyzwolenie. Natomiast wymowa skrótu kk powinna brzmieć jako “kej, kej”. 

Zarówno słowo “okay” jak i wszelkie jego formy są bardzo silnie zakorzenione w nieoficjalnej komunikacji niemalże w każdym języku. Aktualnie najczęściej możemy spotkać się z wykorzystaniem z tym skrótem w Internecie – w szczególności na wszelkich portalach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram; komunikatorach internetowych – WhatsApp, Messenger, Skype; w grach MMORPG i multiplayer, ale także w wiadomościach SMS. 

Jak powstał skrót kk?

k, kewl

Niestety bardzo ciężko to określić – nie ma ściśle określonej wersji powstania. Natomiast najbardziej prawdopodobną wersją jest teza, iż skrót kk może pochodzić od wyrażenia “K Kewl”, czyli “Ok, cool”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “ok, fajnie”, “ok, dobrze”, “ok, świetnie”. 

Biorąc pod uwagę postęp technologiczny i wiek osób, które mają tendencje do słowotwórstwa, a raczej “skrótotwórstwa” (ups…) nie dopuszczam myśli, że skrót kk mógłby się wziąć z alfabetu morse’a, gdzie kk oznacza “koniec wiadomości”. 

Ostatnia, całkiem realna teza jest taka, że kk oznacza dosłownie to samo co “ok, ok” i powstała stricte ze względów szybkości pisania. A Wy jak uważacie?

Jeśli skrót kk jest za długi, jak go uprościć?

Osobiście podziwiam ludzi, którzy mają zdolności upraszczania wszystkiego do minimum. Czy jeśli napiszę, że można zrobić skrót skrótu skrótu, to się zdziwicie? Otóż skrót kk może być zastąpiony zaledwie jedną literką “k” i będzie zrozumiany dosłownie w każdej grze internetowej i na każdym portalu społecznościowym. 

Pomimo, że literka “o” leży dosłownie obok literki “k”, to i tak powstają takie ułatwienia. Jeśli dzieje się tak za przyzwoleniem ogółu, bardzo możliwe, że była taka potrzeba. Jednakże w moim odczuciu skrót k oznacza po prostu “ok”, zaś skrót kk oznaczać się “ok, dobrze”. Jest to mała różnica, ale może dużo więcej znaczyć.  

Inne znaczenia skrótów kk i k

Zarówno skrót kk jak i k może oznaczać także zupełnie co innego w zależności od kontekstu, sytuacji, czy też w przypadku ich występowania wraz z liczbami. Otóż, skróty te mogą oznaczać wielokrotności tysiąca, ale nie tylko.

  • skrót k oznacza “tysiąc” np. 50k oznacza 50 tysięcy,
  • skrót kk oznacza “milion” np. 50kk oznacza 50 milionów,
  • skrót kk w środowisku prawnym oznacza “kodeks karny”,
  • skrót kk w alfabecie morse’a oznacza “koniec komunikatu”,
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz