Co to znaczy btw i jak używać ten skrót?

Mikołaj Mikiciuk

co to znaczy btw skrót

Utrzymując kontakt z osobami z zza granicy lub czytając nieformalne posty możemy natknąć się na wiele niezrozumiałych skrótów. Jednym z nich jest “btw” za którym kryje się wyrażenie “by the way”, co z kolei w wolnym tłumaczeniu oznacza “przy okazji”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skrótu, jego inne tłumaczenia i jak go stosować, przeczytaj nasz artykuł pt. “Co to znaczy btw i jak używać ten skrót?”. Zapraszamy!

Co to znaczy BTW?

skrót btw

Jak już wspomnieliśmy skrót BTW oznacza ogólne określenie “przy okazji”. Powstał z pierwszych liter wyrażenia “by the way”, z języka angielskiego. Poprawna pisownia tego skrótu nie zawiera kropek między literami i może być pisana zarówno małymi jak i dużymi literami. Małe litery są bardziej popularne w przypadku wiadomości mobilnych, natomiast duże litery mogą zwrócić bardziej uwagę na przytoczony fragment tekstu i bardziej go akcentować. Stąd też służy do wtrącenia nowej myśli do rozmowy lub przypomnienia czegoś. Może także być użyty do szybkiej zmiany tematu lub dopowiedzenia czegoś. 

Pomimo faktu, iż język Polski posiada dużo więcej przymiotników znaczenie BTW jest jedno, natomiast może je wypowiedzieć na wiele różnych sposobów:

  • przy okazji,
  • korzystając z okazji,
  • a tak przy okazji,
  • nawiasem mówiąc,
  • swoją drogą,
  • tak w ogóle,

W porównaniu do innych terminów slangowych, skrót btw jest jednym z najpopularniejszych akronimów w Internecie. Jest używany dosłownie w milionach wiadomości i postach każdego dnia na całym świecie. Można spotkać go także w mediach społecznościowych, artykułach na stronach internetowych, reklamach oraz na żywo – podczas nieformalnej rozmowy. 

Skąd pochodzi skrót BTW?

Skoro wiemy co to znaczy BTW, to warto poznać pochodzenie. Wyrażenie “By The Way” istnieje we współczesnym języku angielskim od dawna. Można to zobaczyć i usłyszeć w wielu książkach, filmach i piosenkach jeszcze zanim z powodzeniem został przyswojony przez Internet. Po raz pierwszy pojawił się na forach internetowych w latach 90.

Pierwsza definicja została zapisana przez Urban Dictionary w 2002 roku. Po tym czasie skrót BTW został dodany także co Cambridge English Dictionary i jest powszechnie stosowany przez ludzi na całym świecie. 

Jak używać BTW?

Wyrażenie jest stosowane głównie w celu zapytania kogoś o coś. Może to być jakaś niedawna sytuacja (zarówno pozytywna jak i negatywna), wydarzenie, ostatnio obejrzany filmik, czy kolwiek innego. Możesz zapytać: “Przy okazji, jak tam Twoja noga? Lepiej już?”.

Może być użyte w celu przypomnienia. Możesz zapytać swojego kolegę z pracy, czy małżonka “Tak przy okazji, dzwoniłeś już tam?”. Proszę także zwrócić uwagę, że taki charakter zapytania jest bardzo neutralny, co może zwiększyć skuteczność uzyskania odpowiedzi zwrotnej.

Idealnie się sprawdzi do zmiany tematu. Jeśli rozmowa się przeciąga lub chcesz porozmawiać o czymś innym możesz przerwać mówiąc: “A właśnie… Powiedz mi jakie macie plany na te wakacje?”. Skrót BTW można wykorzystać do ukierunkowania rozmowy na dany temat lub przywrócenia jej rozmowy właściwy tor.

Innym sposobem użycia jest nienachalne zadanie pytania – “Przy okazji, mógłbyś wyjaśnić bardziej to zagadnienie?”. 

Co oznacza „BT Dubs”?

skrót btd

Skrót BT Dubs to wyrażenie wypowiadane na głos w rozmowach. Ponieważ BTW jest relatywnie długie, a w mowie jest nawet dłuższe niż “by the way”, nastolatki przekształciły ten skrót tworząc wymawialne “BT Dubs”. “dubs” to skrócona wersja litery W.

BT Dubs jest bardzo popularne podczas nieformalnych rozmów i zapoczątkowało falę zmiany akronimów w ich wymawialne terminy – dla przykładu może być to “LOL” czy też “KK”. 

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł “Co to znaczy BTW” być może sprawdzisz także inny skróty:

Oceń post

Dodaj komentarz