Co to znaczy JK lub j/k? Jak używać ten skrót?

Mikołaj Mikiciuk

co to znaczy jk

Jeśli właśnie otrzymaliście poważną wiadomość, w której widzisz także skrót “JK” lub “j/k”, to wiedz, żeby nie brać tego zbyt poważnie. Ochłoń przez chwilę, a następnie przejdź do dalszej części artykułu, w którym wytłumaczę co to znaczy JK, przedstawię historię powstania tego akronimu, a także podpowiem jak właściwie i poprawnie go używać. Zapraszam!

Co to znaczy JK?

jk co to znaczy

Skrót JK oznacza “Just kidding”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczy „tylko żartuję”. Zatem JK służy do zaznaczenia, że ​​coś co przed chwilą zostało napisane jest tylko żartem i nie powinno być traktowane na poważnie. 

Najczęściej używane jest na dwa sposoby – jako odpowiedź na czyjąś reakcję na twój żart, a także w formie wyprzedzającej czyjąś reakcję – wystarczy wysłać “JK” zanim ktoś zdąży odpowiedzieć.

Jak powstał skrót JK?

JK jest w powszechnym użyciu już od bardzo dawna. Mało tego, jest jednym z najstarszych akronimów internetowych, które się pojawiły wraz z komunikatorami internetowymi w 2000 roku. Pierwsza definicja omawianego skrótu pojawiła się w Urban Dictionary w 2001 roku znacząc „Skrót od wyrażenia: Just kidding.”

Początkowo stosowany był akronim wraz ze znakiem interpunkcyjnym (ukośnikiem) pomiędzy literami, czyli “j/k”. Jednakże w ostatnim dziesięcioleciu skrót został jeszcze bardziej uproszczony przez młodych internautów. 

Pomimo zmiany sposobu pisania, znaczenie tego akronimu nie zmieniło się od początku jego istnienia. Akronim nadal stosowany jest do wyjaśnienia, że przed chwilą żartowaliśmy lub rozładowanie napięcia i sprawienia, żeby rozmowa była mniej formalna. Takie samo znaczenie miało wyrażenie “Just kidding”, nawet przed wynalezieniem omawianego akronimu.   

Jakie zastosowanie może mieć akronim JK?

Tak samo jak akronimy “lol” oraz “lmao” są stosowane w rozmowach nawet wtedy kiedy nikt się nie śmieje, tak JK służy najczęściej do rozluźnienia atmosfery. Możesz użyć tego skrótu, aby dyskusja na poważny temat wydawała się mniej formalna niż jest, albo móc przedstawić swój zbyt dosadny komentarz, nie będąc przy tym niegrzecznym.    

Niektórzy niestety wykorzystują to wyrażenie do wycofania się z urażenia kogoś lub wycofania jakiejś obelgi, co nie zawsze daje się uczynić. Jeśli coś co mówisz można uznać za obraźliwe lub nieprzemyślane, możesz spróbować wycofać się ze swojej wypowiedzi mówiąc “jk” i sprawić, żeby rozmówcy uwierzyli, że nie miałeś na myśli dokładnie tego co powiedziałeś. Niekiedy słowa mogą okazać się na tyle obrażliwe, że “jk” nie wystarczy i trzeba podjąć inne kroki celem przeprosin. 

Ten akronim jest idealnym rozwiązaniem do przekazania sarkazmu na dany temat podczas realnej rozmowy. Wystarczy, że użyjesz “jk” po swojej wypowiedzi, aby zasugerować, że jesteś sarkastyczny. Natomiast pokazanie sarkazmu podczas rozmowy na komunikatorze jest dużo trudniejsze, nie jest niemożliwe. 

Inne znaczenia JK

W przeciwieństwie do innych akronimów internetowych, stosowanie JK może być mylące w niektórych sytuacjach, ponieważ znaczenia te nie mają nic wspólnego z terminem slangowym.

Na nieszczęście tego akronimu, składa się tak, że istnieje wielu bardzo znanych celebrytów i osobistości, które są również nazywane „JK”. Należy do nich przede wszystkim znana każdemu autorka Harry’ego Pottera – JK Rowling, a także amerykański aktor – JK Simmons. Dlatego jeśli zobaczysz skrót „JK” w mediach społecznościowych, nie możesz od razu zakładać, że autor odnosi się do internetowego slangu – może po prostu nawiązywać do jednej ze znanych osobistości.

Pomimo, że istnieje powszechnie błędna interpretacja tego akronimu oznaczającego “joking” („żart”), a nie “just kidding” („tylko żartuję”), to obydwie wersje oznaczają to samo.

Jak korzystać z JK?

Przede wszystkim należy zauważyć, iż poprawną i powszechną formą jest pisanie tego skrótu małymi literami, zamiast dużymi, choć gdyby ktoś napisał JK, to i tak każdy rozmówca go zrozumie. Niektórzy korzystają jeszcze ze starszej formy – “j/k”, lecz jeśli nie musisz, korzystaj z tej bardziej nowoczesnej. 

Akronim ten jest bardzo często stosowany w połączeniu z innymi akronimami internetowymi, w szczególności oznaczającymi śmiech jak np.

  • lol,
  • rotfl,
  • rofl,
  • lmao. 

Powyżej zostały omówione różne możliwości użycia tego skrótu, natomiast przykłady ich zastosowania w praktyce to np.:

  • „Kiedy zacząłeś być taki poważny? jk”
  • „Możesz zapomnieć, że pójdę z Tobą gdziekolwiek. jk”
  • “Nie, nie spróbuję Twojej sałatki. Założę się, że coś tam dodałeś. jk” 
  • „Ten kolor jest ohydny. jk.”
  • “lol, jk”
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz