Korzystasz z Twittera lub Reddita? Jeśli tak, to z pewnością spotkałeś się już ze skrótem NGL, który jest powszechnie stosowany na wymienionych portalach, lecz nie przedostał się do mainstreamu. Pomimo tego, można go spotkać także w innych zakątkach Internetu. Dowiedz się co to znaczy NGL, jaka jest jego historia, zastosowanie i jak używać ten skrót! Zapraszam do dalszej części artykułu!
Przejdź na skróty:
Co to znaczy NGL? (NGL Meaning)
Skrót NGL pochodzi od angielskiego wyrażenia “Not Gonna Lie”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznaczać będzie „nie zamierzam kłamać”. Zwykle używa się go na początku lub końcu zdania, aby podkreślić uczciwość lub wrażliwość pozostałej części wypowiedzi.
Podobnie jak TBH, znaczenie NGL może się zmieniać w zależności od kontekstu. Może być wykorzystany do znieważenia kogoś, podzielenia się szczerą opinią lub przyznania się do emocji / uczuć.
Najczęściej jednak skrót NGL służy po prostu do dzielenia się swoją opinią. Możesz powiedzieć „NGL, I don’t like washing up” (“Nie zamierzam kłamać, nie lubię zmywać naczyń”). Możesz również użyć NGL jako sposobu na wyważoną niegrzeczność lub celową zniewagę jak w prawdziwym życiu – “NGL, I think you are conceited” (“Nie będę kłamać, uważam, że jesteś zarozumiały”).
Niestety niekiedy używane jest bez zrozumienia. Często ludzie mówią „nie będę kłamać” w swoich wypowiedziach, które w rzeczywistości nie są ani głębokie, ani wrażliwe ani uczciwe. W takiej sytuacji słowa pozostają dalej pustymi, a rozmówca może stracić zainteresowanie daną osobą.
Jaka jest historia NGL?
Samo wyrażenie “Not gonna lie” oraz “I’m not gonna lie” wykreowało się na przestrzeni ostatnich 100 lat i używane było do wyrażenia swojej uczciwości i wrażliwości w wypowiedzi. Natomiast dopiero na przestrzeni lat 2009/2010 wyrażenie to przekształciło się w omawiany skrót NGL. To także okres, w którym skrót doczekał się swojej definicji w Urban Dictionary. Wskazuje to na relatywnie nowy skrót w internetowym slangu, gdyż większość z nich powstało w latach 90-tych.
Google Trends pokazuje wyszukiwania tego skrótu w wyszukiwarce już od 2004 roku, a obecnie w ujęciu światowym NGL jest na szczycie swojej popularności. Oznacza to, że aktualnie najwięcej osób szuka tego słowa w Internecie niż kiedykolwiek wcześniej. Zainteresowanie oparte o Google Trends przedstawiam na poniższym zrzucie.
Skrót NGL jest powszechnie stosowany jedynie na Twitterze i Reddicie, głównie w krajach Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone, Kanada), lecz dołącza do nich także Youtube, w szczególności po słowach amerykańskiego futbolisty – Apollosa Hestera.
Jak korzystać z NGL?
Tak samo jak TBH, skrót NGL pochodzi bezpośrednio od bardzo popularnego wyrażenia używanej w realnym świecie. Jeśli wiesz jak używać „Not gonna lie” (“Nie będę kłamać”) w prawdziwym życiu – na co wskazują same słowa, to doskonale wiesz jak korzystać także ze skrótu NGL.
W tym przypadku nie stosuje się tutaj konkretnych zasad gramatycznych, więc nie musisz się nimi aż nadto przejmować. Pamiętaj jedynie o przecinku po napisaniu skrótu na początku zdania lub przed, stosując go na końcu zdania. Poprawna pisownia wymaga użycia dużych liter.
Jeśli chcesz powiedzieć przyjacielowi, że nie lubisz ketchupu, możesz powiedzieć:
- “NGL, ketchup is nasty” („Nie będę kłamać, ketchup jest paskudny”)
Jeśli chcesz sarkastycznie obrazić go za to, że lubi keczup, możesz powiedzieć:
- “Ketchup is for babies, NGL” – (“Ketchup jest dla niemowląt, nie będę kłamać”).