Co to znaczy TFW? Jak używać ten skrót?

Mikołaj Mikiciuk

co to znaczy tfw

Oglądasz memy, relacje na Facebooku, czy Insta Story? Z pewnością rzuca Ci się w oczy skrót TFW na wielu memach. Jeśli chcesz dowiedzieć się co znaczy TFW, jakie ma zastosowanie, jak powstał i jak się go poprawnie używa, przeczytaj niniejszy artykuł. Zapraszam!

Co to znaczy TFW?

co to znaczy tfw
Co to znaczy TFW?

Skrót TFW pochodzi z języka angielskiego i oznacza “That Feel When”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczy „to uczucie, kiedy”. Skrót ten używany jest zazwyczaj w towarzystwie zabawnego lub budzącego emocje obrazka. Jest to idealny sposób na zobrazowanie emocjonalnego kontekstu a zarazem humorystycznego komentarza do danej sytuacji.

W pewnym sensie TFW przybiera bardziej formę memu niż rzeczywistego skrótu od wyrażenia, którego używasz jako element zdania. Użycie go wskazuje czytelnikom, że przedstawiana wiadomość i obrazek zawiera kontekst emocjonalny. Tak więc możemy sądzić, że TFW oznacza coś samo w sobie, nawet bez całej otoczki. 

Zasadą jest jednak to, że użycie tej inicjalizacji dotyczy czegoś co ma znaczenie dla Twojego życia i prawdopodobnie innych ludzi także. Przykładem może być dodanie zdjęcia z dużą ilością pieniędzy lub wolnego czasu z komentarzem “TFW, no girlfriend” (To uczucie kiedy nie masz dziewczyny). Swoje zastosowanie znajduje także jako odpowiedź na coś śmiesznego lub wzbudzającego emocje – chociażby piękny krajobraz. Wystarczy, że napiszesz “TFW” pod zdjęciem z wakacji, a autor zdjęcia będzie wiedział, że to oznacza “To uczucie kiedy jesteś na wakacjach jest świetne!”.  

Jak powstał skrót TFW?

Śledząc historię tego skrótu możemy cofnąć się do roku 2009 kiedy to użyto na jednym z forum wyrażenia “My Face When”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy (moja twarz kiedy). Ten skrót był tam używany w taki sam sposób jak TFW jest używany dziś. Największą popularność zdobył mem z tekstem “MFW people call chess a sport” (Moja twarz kiedy ludzie nazywają szachy sportem). 

Feels guy
Feel Guy – mem

W tym samym czasie jedno słowo ze skrótu TFW przerodziło się z “Feel” do “Feeling”. Zaczęły powstawać takie memy jak “I know that feel bro” / “Feels Guy” i obiegać cały świat, a sama reakcja stała się powszechnym elementem kultury internetowej, a zwłaszcza nerdowej. Ten mem używany jest do reagowania na negatywne sytuacje emocjonalne takie jak uczucie wstydu, smutku, czy zwątpienia. MFW natomiast wyraża natomiast emocje każdego rodzaju – zarówno te negatywne jak i pozytywne jak np. podziw, szczęście, radość, miłość. 

mfw vs tfw meaning
Zmiana popularności skrótów TFW i MFW na przestrzeni lat. Źródło: Google Trends

Najwyraźniej te dwie podobne idee połączyły się ze sobą na przełomie lat 2010/2011. W tym czasie zostały zdefiniowane w Urban Dictionary i choć TFW nie zmieniło swojej postaci pod względem gramatycznym, z pewnością znaczenie tego skrótu jest znacznie szersze niż jego dosłowne tłumaczenie. To przydatna inicjalizacja wyrażania emocji w Internecie – miejscu znanym ze swojej anonimowości, braku przejrzystości emocjonalnej i ogólnego znieczulenia emocjonalnego.

Jak korzystać z TFW?

Pisząc TFW na początku zdania będącego komentarzem, postem lub inną formą komunikacji, odbiorca będzie szukać kontekstu emocjonalnego. Większość ludzi się wzrokowcami, więc dołączenie zdjęcia jeszcze bardziej potęguje towarzyszące emocje i umożliwia wyobrażenie sobie siebie w danej sytuacji. Tak czy inaczej, TFW sprawia, że ludzie będą próbowali wydobyć coś więcej z tego zdania niż jego dosłowne znaczenie.  

Choć możliwe jest użycie samych wyrazów, tak łącząc dodatkowe zdjęcie lub GIF-a, osiągamy efekt synergii. O ile możesz użyć dowolnego zdjęcia, najlepiej jednak jest użyć tego, które wzbudzają największe emocje lub po prostu przedstawiają naszą twarz, a raczej reakcję. Im więcej emocji, tym łatwiej odbiorcy określić właściwy kontekst emocjonalny i nasze zamiary użycia skrótu TFW.

Jeśli decydujesz się na użycie samego skrótu, bez użycia dodatkowych słów, czy zdjęć, upewnij się najpierw, czy sytuacja ma oczywisty kontekst emocjonalny. Użycie odosobnionego TFW może mieć wiele znaczeń i każdy może zinterpretować to na swój sposób, bo przecież nikt nie jest w stanie czytać w naszych myślach. Przykładowo zastosowanie “TFW” jako odpowiedzi na spamowy łańcuszek na komunikatorze internetowym może być zinterpretowane “Nie wysyłaj do mnie takich wiadomości”, “idź stąd”, albo “jakiej oczekujesz odpowiedzi na to?”.  

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz