Jeśli grywasz w gry internetowe, oglądasz filmy po angielsku lub używasz języka angielskiego w celu komunikacji, z pewnością spotkałeś się już ze skrótem NVM. Z niniejszego artykułu dowiesz się co to znaczy NVM, jaka jest historia powstania, w jakim celu się go stosuje, czy ma inne znaczenia, a także jak go właściwie i poprawnie używać!
Przejdź na skróty:
Co to znaczy NVM?
W przeciwieństwie do większości terminów slangowych w Internecie, NVM nie jest typowym skrótem, a raczej skróconą wersją słowa „never mind” oznaczającego “nieważne”. Możesz go spotkać także pod innymi postaciami jak np. „NVMD” albo po prostu „NM”.
Najpopularniejszym znaczeniem skrótu NVM podczas rozmów na komunikatorach internetowych, prywatnych rozmów, czy też SMS-ów jest prośba o zignorowanie ostatniej wiadomości lub całości wypowiedzi. Napisanie “never mind” na koniec monologu dotyczy całego wątku.
Oprócz tego można użyć “NVM” jako odpowiedzi. W tym przypadku będzie to oznaczać, że pomimo zadanego pytania, odpowiedź jest nieważna. Postaramy się to pokazać w przykładach, na których będzie to dużo łatwiej zrozumieć.
Jak powstało NVM?
Skrót NVM jest popularne już od czasów pierwszych czatów online ze względu na potrzebę szybkiego pisania. Konieczność używania skrótów została spotęgowana limitem znaków w SMS-ach i wysokim kosztem ich wysyłki.
Pierwsza definicja NVM została opisana w Urban Dictionary w 2003 roku, czyli 4 lata po założeniu tej strony internetowej. Oczywiście jako definicję podano odpowiednik słowa “nervermind”. Od tego czasu jest powszechnie stosowany w całym Internecie, a w szczególności komunikatorach internetowych (jak np. Whatsapp, iMessage, Messenger), grach internetowych i SMS-ach.
Jakie jest zastosowanie NVM?
Najczęstszym zastosowaniem skrótu NVM jest prośba o zignorowanie ostatniej wiadomości lub całej wypowiedzi. Może się tak stać, gdy np. prosisz o pomoc, lecz podczas oczekiwania na odpowiedź rozwiązujesz problem we własnym zakresie. Wtedy możesz napisać “nvm” do tej samej osoby, co będzie świadczyć o tym, że to już nie ważne, bo w domyśle prawdopodobnie sam sobie już poradziłeś lub ktoś inny Ci już pomógł. Odbiorca będzie wiedział, że nie musi już odpisywać na tą wiadomość z prośbą o pomoc.
Podobnie może się stać w przypadku wysłania zapytania o cenę danego produktu lub jego dokładną specyfikację. W międzyczasie możesz jednak wejść na stronę gdzie takie informacje będą podane i dokonasz zakupu właśnie tam. W tej sytuacji możesz napisać maila z treścią “nvm” do pierwszego sklepu, a sprzedawca będzie wiedział, że nie musi się z Tobą kontaktować w tym temacie.
NVM jest stosowane także w przypadku zmiany zdania na dany temat. Na przykład: wysyłasz wiadomość do kolegi: “idziemy dziś do kina?”, w tym czasie przyjeżdża do Ciebie drugi znajomy i oznajmia, że jedziecie na plażę. Zapewne wyślesz kolejną wiadomość do pierwszego znajomego o treści: “nvm, zmiana planów. Lecimy na plażę!”.
Czy NVM ma jakieś nietypowe zastosowanie?
Oczywiście. Jednym z przykładów jest użycie skrótu NVM w sposób pasywno-agresywny , a nawet sarkastyczny. Jeśli ktoś nie odczytuje Twoich wiadomości możesz napisać “nvm”, aby zwrócić jego uwagę albo sprawić, że poczuje się winny z powodu braku odpowiedzi.
Innym zastosowaniem jest użycie NVM, jeśli omyłkowo wyślesz wiadomość do niewłaściwej osoby. Pomimo, że może to być nieco krępujące, zwłaszcza jeśli wiadomość została przeczytana, to napisanie „nvm, pomyliłem osoby” powinno załatwić sprawę.
Wiele osób korzysta również z NVM kiedy chcą wyśmiać rozmówcę, np.:
- Złożyłeś życzenia urodzinowe tacie?
- – A nie ma urodzin jutro?
- LOL, NVM.
Jak korzystać ze skrótu NVM?
NVM znaczy to samo co „never mind”, czyli “nieważne”. Możesz zatem używać tego skrótu w tych samych sytuacjach, w których użyłbyś tego zwrotu. Uważaj jednak na stosowanie go w rozmowach formalnych, gdyż może być źle odebrany.
Poniżej kilka innych przykładów działania NVM:
- Nvm, naprawiłem to.
- Nvm, nie musisz przynosić jedzenia. Dostarczyłem kilka.
- Przepraszam, nvm, chciałem wysłać ten mem do Dana.
- NVM, zupełnie zapomniałem, o co miałem zapytać.
Warto nadmienić, iż skrót NVM można pisać zarówno dużymi literami (NVM) jak i małymi (nvm). Ta ostatnia forma jest jednak najbardziej popularna i powszechnie stosowana.
W przypadku chęci użycia NVM jako rzeczownika, zastosuj skrót “NM” oznaczający “nevermind” pisane łącznie. Pisana łącznie lub z łącznikiem np. w postaci myślnika (never-mind) ma nieco inne znaczenie – może przyjmować odpowiedniki angielskich słów “interest” (zainteresowanie), “concern” (troska), “attention” (uwaga). Używany jest w kontekście sugerującym obojętność, czy lekceważenie, np.:
- That’s no nevermind of yours – To nie Twoja sprawa.