To, że Internet rządzi się swoimi prawami wie każdy. Szybka komunikacja, brak formalnych zasad i nieograniczone możliwości tworzą środowisko podatne na tworzenie nowych rzeczy, w tym skrótów. Jednym z nim jest TBH, który z pewnością już widziałeś w niejednej konwersacji internetowej lub SMS’ie. Co to znaczy TBH, jaka jest jego historia i jak poprawnie używać tego skrótu dowiesz się z niniejszego artykułu. Gorąco zapraszam!
Przejdź na skróty:
Co to znaczy TBH?
Znaczenie tego skrótu nie jest jednoznaczne. W większości przypadków TBH jest bezpośrednim skrótem od angielskiego wyrażenia “To be honest”, co w wolnym tłumaczeniu brzmi “będąc uczciwym”, lecz raczej znaczeniowo jest to odpowiednik polskiego “prawdę mówiąc” / “szczerze mówiąc”. Ta inicjalizacja (skrót, który nie tworzy osobnej nazwy, a wypowiadanie jego wymaga przeliterowania), zyskała popularność pod koniec lat 90 wraz rozkwitem Internetu, a w szczególności for internetowych, programu IRC i innych czatów, a także SMS’ów.
W tym znaczeniu możesz umieścić ten skrót na początku zdania w celu podkreślenia swojej szczerości tejże wypowiedzi lub zastosować go na końcu zdania. TBH może być zastosowany do pochwały, tudzież wyniosłego pochlebstwa (np. “TBH, You are the most beautiful person I’ve ever met” – “Prawdę mówiąc, jesteś najpiękniejszą osobą jaką kiedykolwiek poznałem”), ale także zniewagi (np. “THB, you dress terribly” – “Szczerze mówiąc, to okropnie się ubierasz”).
Wygląda na całkiem proste, prawda? Otóż sprawy się komplikują, gdy dołączymy do tego zyskujące na popularności wyrażenie – “To be heard”, czyli “być wysłuchanym”. To znaczenie jest szczególnie powszechne wśród nastolatków, którzy łączą ten skrót z interakcjami społecznymi mającymi charakter wyznaniowy.
Mało tego, wraz z rozwojem mediów społecznościowych życie nastolatków podyktowane jest w dużej mierze przez trendy i wyzwania (challenge). Jednym z nich jest “TBH dla TBH” lub “post TBH”, które polegają na publikacji szczerych opinii na temat drugiej osoby, a ta odwdzięczy się tym samym. Nie sposób przewidzieć jakie komentarze zostaną opublikowane. Pierwotnym założeniem było podwyższenie własnej wartości, a więc wyszczególnienie pozytywnych cech danej osoby lub napisanie to w formie humorystycznej. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że mamy do czynienia z nastolatkami, a więc także celowym krzywdzeniem i obrażeniem.
Jaka jest historia skrótu TBH?
Jak już wspominałem, TBH stało się powszechną inicjalizacją pod koniec lat 90-tych wraz z rozwojem czatów i for internetowych, a także spopularyzowania wysyłania wiadomości SMS. Pierwsza definicja dotycząca TBH pojawiła się w Urban Dictionary w 2003 roku, natomiast według Google Trends wpisywanie hasła “TBH” na szeroką skalę w wyszukiwarkę miało miejsce dopiero w 2011 roku.
Tak samo młodzieżowa definicja TBH (To be heard) ma równie nieoczywistą historię. W mediach społecznościowych takich jak Facebook, czy Tumblr skrót ten w tym znaczeniu zaczął być stosowany około 2010 roku, a później zniknął z radarów aż do 2016 roku. Dopiero wtedy alternatywna definicja została opisana przez Business Insider jako potencjalna forma zastraszania / przemocy emocjonalnej. Wykorzystując chwilowy trend, Facebook rok później wykupił firmę, która była autorem aplikacji z pytaniami i odpowiedziami o nazwie TBH. Co ciekawe, projekt aplikacji poniósł klęskę ze względu na skierowanie jedynie do nastolatków oraz dziwnej formy quizu.
Aktualnie alternatywna wersja TBH jest obecnie wycofywana z użycia, a Google Trends pokazuje duże spadki zainteresowania. Przywództwo w tym zakresie przejmuje nieco Instagram, który umożliwia tworzenie “TBH for TBH” w formie InstaStory pod wieloma postaciami – ankiety, pytania otwarte i innych.
Jak korzystać ze skrótu TBH?
Jak już wiemy TBH oznacza bezpośredni skrót od wyrażenia „to be honest” – “szczerze mówiąc”. Możesz zatem używać skrótu „TBH” wszędzie tam, gdzie w zdaniu faktycznie mówisz „szczerze mówiąc”.
Pamiętaj jednak, że większość ludzi używa TBH na początku lub na końcu zdania jako podniesienie ważności wypowiedzi. Nikt nie używa tego zwrotu zastępując to wyrażenie w środku zdania (“I’m trying TBH with You” – “Staram się być z Tobą szczery”). Takie zdanie będzie przestępstwem przeciwko Internetowemu slangowi i definicji tego skrótu.
Oto kilka krótkich przykładów prawidłowego skorzystania z TBH:
- “She’s not as pretty as everyone says, TBH” – “Nie jest taka ładna jak wszyscy mówiąc, szczerze mówiąc”,
- “TBH, You are my best friend.” – “Szczerze mówiąc, to jesteś moim najlepszym przyjacielem”,
- “It is not a big deal, TBH” – “To nic takiego wielkiego, prawdę mówiąc”,
- “TBH, I didn’t know if I could make it” – “Szczerze mówiąc, to nie wiedziałem, czy dam radę to zrobić”,
- “TBH, I can do this better” – “Szczerze mówiąc, to potrafię zrobić to lepiej”.
Jeśli chodzi o korzystanie ze skrótu od „to be heard”, to moim zdaniem raczej nie warto zaprzątać sobie tym głowy. Ten trend odchodzi do lamusa, a aktualnie wykorzystywany jest jedynie przez nastolatków i to w coraz mniejszym stopniu.