Internet jest idealnym środowiskiem do tworzenia nowych rzeczy, a w tym ułatwień i skrótów. Większość akronimów i inicjalizacji używanych jest tylko w tym środowisku, a tylko nielicznym udaje się znaleźć drogę do ich powszechnego użycia, a tym bardziej do artykułów prasowych, czy słowników. Jednym z takich przypadków jest skrót TLDR. Chcesz dowiedzieć się co to znaczy TLDR (lub TL;DR), jak powstał ten skrót, jakie ma zastosowanie i jak poprawnie go używać? Czytaj dalej!
Przejdź na skróty:
Co to znaczy TLDR (lub TL;DR)?
TLDR (lub TL;DR) to bardzo popularny skrót od angielskiego wyrażenia “Too Long, Didn’t Read”, co w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza “zbyt długie, nie czytałem”. Na pierwszy rzut oka ten akronim wydaje się bardzo prosty do zrozumienia, lecz jego znaczenie może się różnić w zależności od kontekstu. W tym zakresie TLDR nie jest wyjątkiem.
Najczęściej stosuje się go do stwierdzenia, że dany tekst – artykuł, post, wiadomość e-mail lub prywatna wiadomość na portalu, czy też ogłoszenie jest po prostu zbyt długie, żeby było warte przeczytania.
Z kolei odpowiedź lub komentarz napisany w formie samego “TLDR”, bez żadnego dodatkowego wyjaśnienia może przyjmować charakter zabawnego jak i niegrzecznego. Co przykre, niezależnie od starań autora i jego poświęcenia dużej ilości czasu na przygotowanie rozbudowanego tekstu, który wyczerpuje dane zagadnienie do końca, krótkie teksty przechodzące szybko do meritum, są bardziej przyswajalne dla Internautów.
Co dziwne, często możesz znaleźć skrót TLDR w komentarzach pod artykułami. Dlaczego dziwne? Ponieważ ktoś wyraża swoje zdanie, że artykuł jest zbyt długi, żeby był warty przeczytania, ale jednak go komentuje. Przynajmniej w ten sposób wiemy, że ktoś nie doczytał wszystkich szczegółów w nim zawartych, więc jego wypowiedź może być niekonstruktywna. Najczęściej takie komentarze będą się ograniczać do: “TLDR, Lech always on top!” (TLDR, Lech zawsze górą!).
Kolejnym zastosowaniem jakie ludzie znaleźli dla tego skrótu, to szybkie podsumowanie. Zazwyczaj autorzy umieszczają TLDR w tytule lub w podsumowaniu artykułu. Ma to stanowić pewnego rodzaju zastrzeżenie, że czytanie całości tekstu mija się z celem. Przykładowo 10-cio stronna recenzja odkurzacza, który zajął ostatnie miejsce i nie ma żadnych plusów w porównaniu z konkurencją w danej kategorii cenowej może być podsumowane: “TLDR: Don’t buy it!” (“Zbyt długie, żeby to przeczytać: Nie kupuj go!”). Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego, zawsze możesz przejść do szczegółów recenzji.
Jak powstało TLDR, a raczej TL; DR?
Opisanie dokładnego powstania skrótu TLDR nie jest do końca możliwe, lecz zaczęto z niego powszechnie korzystać na początku XXI wieku na forach internetowych. Na początku 2003 r. skrót ten doczekał się swojej definicji w Urban Dictionary (wtedy użyto skrótu TL;DR). W tym samym roku można znaleźć pierwsze archiwalne wpisy z for internetowych z użyciem tego skrótu.
We wstępie wspomniałem także, że skrót został uznany także przez jeden słownik jako słowo. Zdarzenie to miało miejsce w 2018 roku i rozchodzi się o Merriam-Webster’s Dictionary. Pomimo, że słownik datuje w etymologii pierwsze użycia tego słowa na rok 2002 rok, to nie podaje na to żadnych dowodów ani źródeł.
Od 2004 roku liczba wyszukiwań skrótu TL;DR rosła aż do końca 2011 roku, natomiast skrótu TLDR rośnie cały czas aż do dziś. Niestety z racji faktu, iż usługa Google Trends została uruchomiona dopiero w 2004 roku, nie mamy możliwości sprawdzenia ilości wyszukiwań dla wcześniejszego zakresu czasowego. W 2014 roku użycie TLDR przeważyło nad TL;DR.
Jak korzystać z TLDR / TL; DR?
Biorąc pod uwagę znaczenie tego skrótu, powinno się go używać do podsumowania tekstów takich jak artykuły, e-maile, posty, komentarze, czy wiadomości. Może być użyty niezależnie od tego czy jesteś autorem, czy jego odbiorcą.
Dużo łatwiejsze zadanie ma odbiorca treści. Wystarczy, że użyjesz zwrotu TLDR i przedstawisz wartościowe podsumowanie tekstu, aby było wartością dodaną dla pozostałych czytelników lub pozostawisz ten skrót bez niczego więcej – niestety wtedy może być to odebrane jako dziecinne i niegrzeczne.
Używanie TLDR przez autora jest znacznie trudniejsze i bywa nieco skomplikowane. Przede wszystkim musi być przemyślane i umiejętnie wykonane. Umieszczanie podsumowania z użyciem TLDR może mieć wiele celów:
- oszczędzanie czasu czytelnika,
- przekornie, może być zachętą do przeczytania,
- może stanowić wprowadzenie,
- stanowić powód do przejścia od razu do podsumowania artykułu.
Podsumowanie TLDR na końcu rozbudowanego artykułu jest pożądane przez niektórych użytkowników, lecz w niektórych przypadkach będzie nieco zabawne. Przecież nie da się podsumować całości tekstu jednym zdaniem, no chyba, że wnioski z niego płynące są jednoznaczne. Stąd też trudność w formułowaniu podsumowania z użyciem tego skrótu.
W przypadku chęci użycia TLDR w środowisku zawodowm lub naukowym, powinniśmy zwrócić uwagę na kontekst i utwierdzić się, że ta wypowiedź nie będzie odebrana negatywnie. Pamiętaj także, aby korzystać z oficjalnej formy TL; DR – jest powszechnie akceptowana i zdefiniowana przez słownik.