Pożyczka bez oprocentowania przyciąga klientów, jednak czy jest to możliwe? Jak najbardziej, jednak trzeba pamiętać o spełnieniu warunków darmowości pożyczki. Z powodu trwającej pandemii koronawirusa koszty pożyczek są rekordowo niskie. Dzięki temu nawet decydując się na oprocentowaną pożyczkę, możemy liczyć na korzystne warunki.
Przejdź na skróty:
Pożyczka z oprocentowaniem 0%
Czy pożyczka musi być oprocentowana? Jak się okazuje nie zawsze! Firmy pożyczkowe zachęcają nowych klientów do podjęcia pożyczki, oferując pierwszą darmową pożyczkę do określonej kwoty. Informacje na temat takich ofert można znaleźć na eksperckiej stronie https://pozyczkaportal.pl/, która gromadzi dane o ofertach pożyczkowych i ocenia jakość usług instytucji. Aby otrzymać darmową pożyczkę należy spełnić warunki promocji: skorzystać z usług danego pożyczkodawcy po raz pierwszy, wnioskować o pożyczkę do określonej kwoty maksymalnej i spłacić pobraną kwotę w wymaganym terminie.
Jeśli pożyczkobiorca spóźni się ze spłatą pożyczki musi liczyć się z naliczeniem odsetek za opóźnienie w spłacie. W tym momencie pożyczka przestaje być darmowa. Warto dopilnować warunków skorzystania z promocyjnego braku oprocentowania i cieszyć się darmową pożyczką.
Czym jest oprocentowanie?
Wszystkim pożyczkobiorcom zależy na tym, aby uzyskać pieniądze jak najtaniej. Jednym z ważniejszych czynników, który ma realny wpływ na koszt pożyczki i jaki powinno brać się pod uwagę przy podejmowaniu decyzji jest oprocentowanie pożyczki. Czym jest oprocentowanie?
Jest to wartość wyrażona w procentach, która określa jak wysokie odsetki zostaną naliczone od pożyczonej kwoty. Oprocentowanie to suma stopy bazowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski i marży firmy pożyczkowej.
Od czego zależy koszt pożyczki?
Całkowity koszt pożyczki zależy od wielu różnych czynników. Niektóre zależą bezpośrednio od pożyczkodawcy: kwota pożyczki, okres trwania pożyczki i terminowość w spłacie. Inne koszty to prowizja za udzielenie pożyczki, usługi dodatkowe: ubezpieczenie, przedłużenie terminu spłaty i inne.
Wszystkie koszty pożyczki wyrażane są w RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). RRSO opisuje o ile więcej będzie trzeba zapłacić za pożyczkę w skali roku. Wskaźnik ten zawiera w sobie wszystkie wspomniane powyżej koszty.
Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu pożyczki?
Wybierając pożyczkę należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Porównywanie RRSO ofert różnych firm ma sens tylko i wyłącznie w przypadku pożyczek o takich samych parametrach. W innym wypadku trzeba sprawdzić poszczególne wartości składające się na samo RRSO.
Jedna pożyczka może być objęta niższym oprocentowaniem a wysoką prowizją za udzielenie pożyczki. Ważne jest by dokładnie zapoznać się z treścią umowy i sprawdzić czy pożyczkodawca przestrzega przepisów dotyczących maksymalnego oprocentowania pożyczki. Wszelkie problemy należy zgłaszać do odpowiednich organów. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta każdy klient, który zauważył nieprawidłowo naliczone oprocentowanie pożyczki, może zgłosić reklamację. Szczegółowe informacje dotyczące nieprawidłowego oprocentowania kredytów i pożyczek znajdziemy pod tym adresem: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16651.
Gdzie można pożyczyć pieniądze bez oprocentowania?
Czy każda pożyczka musi być oprocentowana? Nie każda! Nie ma obowiązku naliczania oprocentowania pożyczki, firmy robią to, gdyż jest to ich źródło dochodu. W przypadku, gdy pożyczymy pieniądze od rodziny lub przyjaciół, “pożyczkodawca” nie będzie wymagał zwrotu większej kwoty. Jest to więc pożyczka nieoprocentowana.
W przypadku pożyczania pieniędzy od bliskich rzadko kto spisuje umowę pożyczki, jednak zgodnie z art. 720 Kodeksu Cywilnego, wymaga się spisania umowy przy pożyczkach na kwoty powyżej 1000 zł. W większości przypadków udzielenie pożyczki odbywa się bez umowy, co również jest przewidziane w Kodeksie Cywilnym. Art. 74 KC zezwala na nie spisywanie umowy, jeżeli obie strony zgodzą się na takie warunki.