Czy to już czas na wymianę komputera?

Artykuł zewnętrzny

wymiana komputera

Zwykle kupujemy nowy komputer lub laptop co kilka lat. Aby zrobić to w optymalnym momencie możemy zwrócić uwagę na pewne symptomy.Kiedy dotychczas używany sprzęt przestaje spełniać oczekiwania użytkownika lub ulegnie uszkodzeniu, warto pomyśleć o wymianie komputera. Po czym poznamy, że nadszedł ten moment?

Kiedy czas pomyśleć o nowym komputerze? – jakie są symptomy, że komputer nadaje się do wymiany?

Niekiedy podczas korzystania z naszego komputera stacjonarnego wiemy, że przyszła już pora na wymianę. Problemy z wydajnością lub wolne uruchamianie się możemy czasami spróbować naprawić poprzez ponowną instalację aktualnego systemu operacyjnego i pozbycie się zbędnego oprogramowania. Niekiedy i to jednak nie pomaga. To znak, że nasz komputer jest po prostu przestarzały lub ma słabe podzespoły.

komputer

Warto sprawdzić specyfikację swojego sprzętu – być może wymiana jednej części (np. dołożenie dodatkowej kości pamięci RAM lub użycie dysku SSD zamiast HDD) na jakiś czas usprawni pracę naszego komputera. Jeśli sprzęt jest naprawdę stary, możemy też spróbować wyczyścić go. Powodem głośnej pracy i przegrzewania się może być bowiem mocne zabrudzenie i zakurzenie wnętrza obudowy. Po prostu otwórz ją i delikatnie “wydmuchaj” kurz lub użyj odkurzacza.

Niepokojące symptomy wskazujące na konieczność naprawy lub wymiany komputera to przede wszystkim:

  • wydajność jest już tak słaba, że istotne dla nas programy i gry działają wolno (lub wcale nie da się ich uruchomić)
  • komputer jest głośny – wentylatory stale pracują na najwyższych obrotach, to znak, że wewnątrz obudowy panuje niepokojąco wysoka temperatura
  • co jakiś czas coś przestaje działać – szwankuje oprogramowanie, a nawet niektóre peryferia i akcesoria komputerowe
  • musimy czekać bardzo długo, aż komputer się włączy
  • coraz częściej musimy zrestartować komputer, aby działał stabilnie
  • nasz system operacyjny nie jest już wspierany, a na instalację nowszego nie pozwala sprzęt

Jeśli występują powyższe objawy lub komputer w inny sposób wskazuje na potrzebę wymiany, warto przemyśleć kupno nowego sprzętu. Aby przez długi czas nie mieć podobnych, warto od razu postawić na dobry sprzęt z optymalną konfiguracją.

Jaki jest teraz optymalny zestaw komputerowy?

Optymalny zestaw komputerowy to taki na którym pograsz, będziesz cieszył się z multimediów oraz bez problemów będziesz mógł pracować.

komputer

Każdy użytkownik musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki komputer będzie dla niego odpowiednim wyborem. Naszym zdaniem dobry wybór to komputer z takimi podzespołami, które przez kilka kolejnych lat pozwolą uruchomić wszystkie programy, a nawet nowe gry. Wybierając nowoczesny komputer o dobrze zbalansowanej specyfikacji pozostawiamy też sobie możliwość jego rozbudowy w przyszłości. Wtedy zwiększenie pojemności pamięci RAM lub wymiana karty graficznej nie będą zbyt dużym wydatkiem, a znacznie przyspieszą pracę sprzętu. Od razu warto więc wybrać nowy komputer z nowoczesną płytą główną, dobrym procesorem i markowym, mocnym zasilaczem.

Jest wiele polecanych zestawów komputerowych przez Komputronik. W dużej mierze wybór podyktowany jest posiadanym budżetem oraz sposobem wykorzystania sprzętu w przyszłości. Za optymalny zestaw komputerowy, który ma dobry stosunek ceny do oferowanych możliwości możemy natomiast uznać następującą konfigurację:

  • Procesor: Intel Core i5-13400F – 955,71 zł
  • Chłodzenie: ENDORFY FERA 5 – 138,14 zł
  • Karta graficzna: ASUS GeForce RTX 4060 DUAL OC 8GB DLSS 3 – 1 499 zł
  • Pamięć RAM: Lexar THOR Gaming 32GB DDR4 – 320,66 zł
  • Markowy zasilacz: Corsair CX550 CP-9020277-EU – 289 zł
  • Wydajny i pojemny dysk: Lexar NM710 Pci-e NVMe 1TB – 294,22 zł
  • Płyta główna: ASRock B660M Pro RS – 485,37 zł
  • Obudowa: Zalman S2 TG ATX Mid Tower PC Case TG fan x3 – 191,68 zł
  • RAZEM: 4 173,78 zł

Zestaw komputerowy za około 4000 złotych to częsty wybór. W tej cenie mamy już zestaw najnowszych komponentów, wydajną kartę graficzną dużo pamięci (zarówno dysk, jak i RAM). Powyższy sprzęt bez trudu pozwoli na uruchomienie nowych gier, tylko w najbardziej wymagających tytułach konieczne będzie zmniejszenie ilości detali.

Gdzie znajdę najlepsze zestawy komputerowe?

Osoby nie mające dużej wiedzy w tym zakresie mogą postawić na gotowy zestaw komputerowy. Jeśli pochodzi od uznanego producenta (np. komputery Lenovo, Komputronik, Dell, Asus, itp.) możemy mieć pewność, że specyfikacja jest dobrze dobrana. Samodzielna konfiguracja i dobór podzespołów pod własne oczekiwania daje jednak sporo satysfakcji. Warto nieco przygotować się do takiego zakupu. Jeszcze kilka lat temu najlepszym źrółem wiedzy były fora dyskusyjny i serwisy internetowe o tematyce komputerowej. Dziś całkiem dużo wiedzy znajdziemy natomiast w social mediach (np. na Tik Toku, Facebooku) lub na YouTube. Poznawanie różnych nowych technologii w ten sposób jest bardzo przyjemne.

Pamiętajmy jednak o to, aby wybierać rzetelne źródła i bazować na poradach ekspertów. Konfiguracja komputera tylko z pozoru jest w końcu prostą sprawą. Ostatecznie na zakup przeznaczyć swoje pieniądze. Warto więc zadbać o to, aby sprzęt był jak najlepszy i spełniał nasze oczekiwania.

Aby mieć pewność, że wybrana przez nas specyfikacja jest optymalna, możemy czerpać wiedzę z kilku źródeł, także zagranicznych. W dobrych sklepach możemy też liczyć na pomoc doradców – warto poprosić ich o pomoc i o sprawdzenie, czy wybrana konfiguracja sprzętu spełni nasze oczekiwania. Istotne jest też oczywiście, czy poszczególne elementy w ogóle do siebie pasują (mają te same złącza i standardy).Tu z pomocą przychodzą natomiast konfiguratory PC.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz