Czy VPN zwalnia Internet?

Artykuł zewnętrzny

vpn

Połączenie VPN to skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa oraz anonimowości w sieci. Kierowanie ruchu przez wirtualną sieć prywatną pozwala nie tylko na ukrycie adresu IP użytkownika, ale również jego lokalizacji. Działania te generują jednak konieczność zaangażowania większej liczby serwerów oraz specjalnego szyfrowania danych. Czy tak zaawansowany proces może wpływać na prędkość Internetu?

Prędkość połączenia internetowego – od czego zależy?

Wraz z rozwojem Internetu wzrosły także i wymagania stawiane wobec jakości korzystania z sieci. Dziś niemal każdy użytkownik wirtualnego świata oczekuje, że w szybki i prosty sposób znajdzie potrzebne mu informacje. Każdy odczuwalny spadek prędkości łącza internetowego wywołuje więc zwykle wiele negatywnych emocji. Tymczasem istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na czasowe przestoje w szybkim przesyłaniu danych internetowych. 

Gdy prędkość połączenia internetowego spada, warto zweryfikować zapisy umowy z dostawcą. Często przestoje wynikają bowiem ze zbyt dużego zużycia i wówczas następuje czasowe ograniczenie. Ważne są również stosowane protokoły bezpieczeństwa, zapory sieciowe czy programy antywirusowe. Na prędkość połączenia internetowego wpływają też możliwości technologiczne łącza i wydajność sprzętu. Im większe obciążenie przy ograniczonych parametrach sieci, tym większe prawdopodobieństwo, że przeglądane strony będą się długo ładować, pobieranie plików zajmie sporo czasu, tak jak i wysyłanie poczty. Należy również mieć świadomość, że w przypadku korzystania z połączenia VPN na prędkość Internetu wpływa także odległość od serwera i jego obciążenie.

VPN a prędkość Internetu 

Użytkownicy VPN często zastanawiają się, czy korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej zwalnia Internet. Ich obawy są po części uzasadnione. Połączenie VPN faktycznie może spowalniać Internet, jednak nie aż w takim stopniu, żeby można było realnie odczuć różnicę. Wiele tak naprawdę zależy od kwestii technicznych, w tym od odległości do serwera, używanego protokołu i sposobu szyfrowania przesyłanych danych. Finalnie zwykle okazuje się, że suma korzyści w postaci bezpieczeństwa przewyższa ewentualne niedogodności w postaci spowolnienia łącza internetowego.

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę podczas optymalizacji prędkości VPN?

  • Lokalizacja serwera VPN

Im bardziej oddalona jest lokalizacja serwera VPN od miejsca, w którym aktualnie znajduje się użytkownik, tym dłużej trwa przekierowanie jego aktywności przez zaszyfrowany kanał. Należy przy tym mieć na uwadze, że połączenie z serwerem w obcym kraju może również sprawić, że niektóre z odwiedzanych witryn będą wyświetlać treści w innym języku. Z tego względu zaleca się wybieranie lokalizacji VPN, która znajduje się blisko miejsca zamieszkania.

  • Ogólne obciążenie serwera VPN

Jeśli do tego samego serwera podłącza się jednocześnie duża liczba użytkowników, może dojść do znacznego spadku prędkości Internetu, nawet jeśli korzystamy z serwera znajdującego się w pobliżu. Aby uniknąć tego problemu, niektórzy dostawcy VPN oferują optymalizację prędkości w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że jeśli wybrany przez użytkownika serwer jest przeciążony, automatycznie zostanie wybrana i podłączona nowa lokalizacja, dzięki czemu spadek prędkości łącza internetowego nie powinien być odczuwalny.

  • Protokół bezpieczeństwa

Innym czynnikiem wpływającym na prędkość Internetu jest protokół zabezpieczeń używany przez operatora VPN. Większość renomowanych dostawców VPN oferuje do wyboru kilka protokołów zabezpieczeń. W przypadku przedkładania szybkości nad bezpieczeństwo lepszym wyborem mogą okazać się protokoły niższej klasy.

Połączenie VPN – bezpieczeństwo kontra prędkość

Problemy z szybkością Internetu to prawdopodobnie największy dylemat związany z korzystaniem z wirtualnej sieci prywatnej, zwłaszcza że praktycznie każdy użytkownik sieci jest przyzwyczajony do błyskawicznego działania łącza. Kwestie bezpieczeństwa powinny jednak zawsze być traktowane priorytetowo i na tym polu VPN zdecydowanie wygrywa.

Oceń post

Dodaj komentarz