Zastanawiasz się kiedy należy zmienić opony? Dobra wiadomość – ogólna ocena stanu opon nie jest skomplikowana na tyle na ile mogłaby się wydawać. W większości może ograniczyć się jedynie do szybkiego spojrzenia i zmierzenia wysokości bieżnika. Musisz jednak wiedzieć na jakie elementy opony należy patrzeć i jakie są kluczowe czynniki decydujące o tym, kiedy należy je wymienić. Oprócz tego dochodzi kwestia doboru ogumienia do pory roku. O tym wszystkim przeczytasz w naszym poradniku: “Dlaczego i kiedy zmieniamy opony?”. Zapraszamy!
Przejdź na skróty:
Kiedy należy wymienić opony?
Ogólnie rzecz biorąc są trzy lub cztery czynniki, które mają wpływ na to kiedy należy wymienić opony. Jest to przede wszystkim zużycie, wiek, pora roku lub ewentualne uszkodzenia.
Zużycie opon
Jak wszystkie komercyjne rzeczy – opony także się zużywają. Na szybkość zużycia ma wpływ wiele czynników – począwszy od obciążenia samochodu, rodzaju nawierzchni, poprawności montażu,problemy w zawieszeniu po nawet ciśnienie w oponach. W przypadku zauważenia nadmiernego lub nierównego zużycia należy sprawdzić powyższe czynniki, najlepiej zaczynając od ostatniego. Oznaką może być także wpadanie samochodu w wibracje, a przynajmniej będzie to mocno odczuwalne na kierownicy.
Wiek opony
Wiek opony ma ogromny wpływ na jakość gumy, a tym samym na zachowanie właściwości użytkowych. Guma może się zmieniać pod wpływem czynników środowiska, obecności substancji, warunków przechowywania oraz intensywności użytkowania. Pamiętajmy o tym, że nawet nieużywana opona mająca kilka lat może już nie posiadać takich samych właściwości jak nowa opona.
Pora roku
Możemy wyróżnić dwa rodzaje opon, które należy stosować w zależności od panującej temperatury na zewnątrz oraz występowania śniegu – opony letnie i opony zimowe. Pomimo braku jednoznacznego prawnego przymusu zmiany, jesteśmy przekonani o ogromnych korzyściach z tego płynących.
Ewentualne uszkodzenia
Niektóre opony nie nadają się naprawy podczas ich uszkodzenia. Przede wszystkim należy wymienić oponę, która ma uszkodzony bok opony – niezależnie od tego, czy jest to dziura, czy “tylko nabity guz”. Każdy wulkanizator ma obowiązek utylizowania takich opon.
Trudno dokładnie określić kiedy zużycie i wiek opon wskazują na konieczność ich wymiany na nowe albo kiedy opony zaczynają zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, ponieważ nie spełniają już swoich właściwości. Nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, lecz możemy skorzystać z ogólnie przyjętych zasad stworzonych przez specjalistów.
Dlaczego warto wymienić opony?
Ta czynność nie zapewnia efektownego wyglądu, a ponadto dla niektórych jest zbędnym kosztem. Ryzyko jazdy na oponach, które powinny być już wymienione lub są niedostosowane do pory roku może nas sporo kosztować – zarówno zdrowia jak i pieniędzy. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – nawet 2000 wypadków rocznie spowodowanych jest nieodpowiednim ogumieniem.
- Zmniejszona przyczepność ze względu na zużyty bieżnik,
- Znacznie wydłużony czas i droga hamowania,
- Nadmierne zużycie często świadczy o problemach w zawieszeniu,
- Powyższe czynniki są potęgowane w przypadku używania opon nie przeznaczonych dla odpowiedniej pory roku.
Wykonaj szybki test
Pisma branżowa podają, że opony samochodów osobowych oraz ciężarowych należy wymieniać średnio pomiędzy 6 a 10 rokiem od ich daty produkcji. Zależy to oczywiście od tych wszystkich czynników, które omawialiśmy w sekcji zużycie. Aby dowiedzieć się, czy jesteś w okresie, w którym fachowcy zalecają wymianę, sprawdź datę produkcji swoich opon. Znajdziesz tą informację na zewnętrznym boku opony, oznaczoną jako DOTXXXX.
- 2 pierwsze cyfry oznaczają tydzień danego roku, w którym zostały wyprodukowane,
- 2 ostatnie cyfry oznaczają rok, w którym zostały wyprodukowane.
Jeśli znajdujesz się we wspomnianym okresie, koniecznie sprawdź wysokość bieżnika, wykonując bardzo prosty test wykorzystujący monetę 2 groszową lub 5-cio złotową.
- Opona letnia – znajdź monetę o nominale 2 grosze. Włóż ją do szczeliny bieżnika w płaskiej części, koroną orzełka do dołu. Jeżeli widzisz całą koronę orzełka opona nadaje się do wymiany ze względu na zbyt niski, niedopuszczalny bieżnik.
- Opona zimowa – znajdź monetę o nominale 5 złotych. Włóż ją do szczelina bieżnika w jego płaskiej części, a następnie sprawdź, czy wewnętrzny krążek w całości wystaje z rowka. Jeśli tak, opona nie spełnia już swoich właściwości i konieczna jest jej wymiana.
Przepisy polskiego prawa nie dopuszczają do jazdy opon bieżnikiem mniejszym niż 1,6mm, lecz taki stan bieżnika nie spełnia już swoich żadnych właściwości. Producenci podają, że minimalną wysokością kwalifikującą do bezpiecznej jazdy są 3 mm dla opony letniej oraz 4 mm dla opony zimowej.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania i nie jesteś pewien, możesz zapytać się o zdanie swojego mechanika lub zaprzyjaźnionego wulkanizatora. Pamiętaj jednak, żeby nie wpaść w pułapkę sprzedaży.
Kiedy stosować opony letnie, a kiedy zimowe?
Opona letnia posiada gumę o zdecydowanie większym napięciu. Jest ona bardziej twarda od opony zimowej, a to powoduje lepsze odprowadzanie wody spod kół podczas deszczu i mokrej nawierzchni. Twarda mieszanka jest także bardziej wytrzymała na wysoką temperaturę co zmniejsza ich zużycie podczas upałów. Guma o większej twardości znacznie lepiej sprawdzi się pod względem trzymania na zakrętach przy plusowej temperaturze. Opony letnie powinny być stosowane przy temperaturach przekraczających 14 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Błędem może się okazać wymiana opon tuż przy pierwszej okazji kiedy temperatura przekroczyła 7 stopni, ponieważ w pozostałej części dnia narażeni jesteśmy na mrozy. W takim przypadku przełom kwietnia i maja jest momentem kiedy wulkanizator odmówi nam wymiany od ręki.
Natomiast opony zimowe są zupełnie inaczej skonstruowane niż opony letnie. Przede wszystkim zobaczymy tutaj znacznie większą ilość głębokich rowków, które mają za zadanie utrzymać trakcję podczas jazdy na śniegu. Taka konstrukcja pozwala także na skrócenie drogi hamowania na powierzchni zaśnieżonej lub oblodzonej. Miękka mieszanka ogumienia nie twardnieje podczas zimowych mrozów, spełniając swoje właściwości przyczepne. Liczmy się z wymianą opon w październiku lub listopadzie kiedy temperatura w nocy może być minusowa, a za dnia nie przekracza 14 stopni Celsjusza. Opony zimowe zapewniają swoje optimum właściwości w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza.
Jakie czynniki powodują uszkodzenie opon?
Chcąc zachować opony w dobrym stanie powinieneś być świadomy o wszystkich czynnikach, które mają wpływ na zużycie i ewentualne uszkodzenia. Są nimi przede wszystkim:
- Brak dbałości o podstawową konserwację opon
- sprawdzanie ciśnienia opon
- montaż po poprawnej stronie (opony są często oznaczone jako outside/inside)
- montaż po poprawnej stronie rotacji (na oponie często zaznaczona jest strzałka z kierunkiem rotacji)
- brak szybkiej reakcji na nierówne zużycie bieżnika,
- Nieużywanie opon przeznaczonych dla odpowiednich pór roku lub odpowiedniego podłoża,
- Warunki klimatyczne
- ekstremalnie gorąco lub zimno,
- ciągłe występowanie śniegu.
- Nadmierne hamowanie i przyspieszanie,
- Długa jazda z dużą prędkością,
- Jazda po progach zwalniających, krawężnikach, dziurach czy najeżdżanie na ostre krawędzie.