Druk książek – cyfrowy czy offsetowy?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

druk offsetowy

Najwyższa jakość wydruku oraz efekt wizualny wpływają na to, czy klient będzie zadowolony ze współpracy z wybraną drukarnią. Bardzo często to właśnie wybór odpowiednio rodzaju wydruku wiąże się z nie lada wyzwaniem, przed którym stają wydawcy oraz autorzy książek. Druk książek oraz ich oprawa to zadanie, które wymaga odpowiednich umiejętności oraz wiedzy, dlatego zadanie to warto zlecić profesjonalistom. 

Z poniższego artykułu dowiesz się, który druk – cyfrowy czy offsetowy będzie lepszym rozwiązaniem.  

Cyfrowy druk książek

Na druk cyfrowy warto się zdecydować wtedy, gdy planujesz drukować niewielkie nakłady. W przypadku druku metodą cyfrową tekst jest przekazywany w formie danych informatycznych i w ten sposób bezpośrednio przenoszony jest na papier. Brak matryc w druku cyfrowym zdecydowanie skraca czas realizacji, a także wydatnie wpływa na niższy koszt druku. Dodatkowo ten rodzaj wydruku zapewnia swobodne zarządzanie całą produkcją. Podsumowując zalety druku cyfrowego to przed wszystkim:

  1. szybki czas realizacji;
  2. możliwość druku niskich nakładów egzemplarzy;
  3. szybki i łatwy proces oprawiania wydruku;
  4. możliwość dowolnego rozplanowania stron kolorowych;
  5. wysoka jakość wydruku;
  6. możliwość personalizacji każdego egzemplarza. 

Offsetowy druk książek

Druk offsetowy to obecnie najpopularniejsza technika druku. Do tego rodzaju druku potrzebne są odpowiednio przygotowane matryce. Obraz z matrycy początkowo odbijany jest na wałku, a dopiero później zostaje przenoszony na papier, dlatego czas realizacji jest dłuższy niż w przypadku druku cyfrowego. Druk offsetowy najlepiej sprawdza się podczas drukowania dużych nakładów, ponieważ wtedy jest to zdecydowanie najtańsza opcja.  Do zalet druku offsetowego należą przede wszystkim:

  1. możliwość uszlachetnienia wydruku;
  2. wyrazistość oraz trwałość wydruków;
  3. możliwość drukowania na różnych podłożach i w dużych formatach;
  4. możliwość zastosowania nietypowych lakierów oraz uszlachetnień;
  5. możliwość druku według kolorów Pantone;
  6. precyzyjne odwzorowanie detali. 

Na jaki rodzaj druku warto się zdecydować?

To, na jaki rodzaj druku się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od specyfiki zlecenia. Dla dużych nakładów druk offsetowy jest bardziej opłacalny, jednak czas realizacji jest dłuższy niż w przypadku druku cyfrowego. Dlatego, jeśli w krótkim czasie, chcesz wydrukować kilkadziesiąt egzemplarzy książki, to druk cyfrowy będzie lepszym rozwiązaniem. Czym należy jeszcze kierować się podczas wyboru rodzaju druku?

  • Rozkład stron kolorowych – w przypadku druku cyfrowego istnieje możliwość dowolnego rozplanowania, gdzie będą znajdować się strony kolorowe książki. W druku offsetowym wkładki takie jak: ilustracje, grafiki czy zdjęcia muszą być ustawione w konkretnych, regularnie oddalonych od siebie miejscach. Oczywiście istnieje możliwość dowolnego rozmieszczenia stron kolorowych, ale wtedy koszty produkcji będą wyższe. 
  • Format wydruku – wykorzystanie druku cyfrowego zaleca się przede wszystkim podczas drukowania publikacji o mniejszych rozmiarach. Dla większych formatów lepiej sprawdzi się druk offsetowy. 
  • Personalizacja oraz możliwość wprowadzania zmian – jeśli zależy Ci na możliwości wprowadzania zmian na bieżąco lub interesuje Cię personalizacja to druk cyfrowy będzie doskonałym rozwiązaniem. W druku offsetowym nie ma możliwości wprowadzania zmian, dlatego sprawdzi się on, jeśli Twój projekt jest w pełni gotowy i nie wymaga żadnych poprawek. 

Zleć druk książek prawdziwym profesjonalistom! 

Druk książek to jeden z najważniejszych etapów wydawania książki, dlatego to zadanie należy zlecić profesjonalistom. Wybierając odpowiednią drukarnię, warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • kontakt firmy z potencjalnymi klientami;
  • oferta, jaką oferuje marka;
  • czas oczekiwania na realizację zamówienia;
  • cena. 

Od odpowiedniej współpracy drukarni z wydawcą zależy końcowy wygląd egzemplarzy, dlatego wybór jej nie może być przypadkowy. Zwrócenie uwagi na powyższe elementy, pozwoli wybrać Ci właściwą firmę – czyli taką, która spełni Twoje oczekiwania dotyczące wyglądu książki!

Oceń post

Dodaj komentarz