Energooszczędność w telekomunikacji: jak technologie mogą pomóc w redukcji zużycia energii?

Artykuł zewnętrzny

energooszczednosc w telekomunikacji

Współczesny świat jest bardzo mocno zglobalizowany, przez co rola telekomunikacji ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu społeczności. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na takie usługi, jak: Internet, transmisję danych, czy połączenia telefoniczne, co nieuchronnie prowadzi do zwiększania ilości zużywanej energii. Firmy telekomunikacyjne stoją więc przed wyzwaniem, aby rozwinąć swoje technologie tak, by pomóc w redukcji zużycia energii. Jakie działania zostały wprowadzone, aby tak się stało? Dowiemy się w dalszej części artykułu.

Wirtualizacja sieci 

Sieci telekomunikacyjne do prawidłowego działania potrzebują dużej liczby fizycznych urządzeń, np. routery, przełączniki, dekodery, serwery. Dużo urządzeń równa się spore zużycie energii.

Wirtualizacja sieci pozwala na zastąpienie fizycznych sprzętów, ich wirtualnymi odpowiednikami (dobrym przykładem jest tutaj karta e-sim), które działają na współdzielonym sprzęcie. W ten sposób jednym urządzeniem możemy zastąpić kilka innych (np. router może być jednocześnie dekoderem). Poprzez zoptymalizowanie pracy urządzeń, zredukowana jest ilość zużytej energii. 

Dynamiczne zarządzanie zasilaniem

Technologia ta pozwala na dostosowanie mocy i zużycia sieci pod względem aktualnego zapotrzebowania. System działa dynamicznie, ponieważ reaguje na zmiany ruchu sieciowego. W godzinach szczytu (popołudnia i wieczory) popyt na usługi telekomunikacyjne jest największy, system to „wie”, dlatego sieć działa z pełną mocą. W godzinach o mniejszym obciążeniu (ranek, noc), zużycie energii może zostać zredukowane poprzez zmniejszenie mocy działania poszczególnych urządzeń. 

Dobry przykład stanowią tutaj oferty, które mają internet bez limitu. Operatorzy nie ograniczają poboru danych, jednakże przy dużym zużyciu mogą obniżyć klientowi transfer. Jest to tzw. priorytetyzacja ruchu, która ma na celu zabezpieczenie sieci przed obciążeniami oraz zużyciem energii. 

Dynamiczne zarządzanie zasilaniem gwarantuje optymalne działanie sieci oraz pozwala zredukować pobór mocy. 

Zarządzanie ruchem danych 

Przekazywanie dużych paczek danych wymaga wykorzystania sporych nakładów energii, zwłaszcza w przypadku plików wideo. Użycie technologii kompresji danych, np. kodeków wideo o wysokiej wydajności, pozwala zredukować rozmiar pliku przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości wideo. Dzięki temu potrzebujemy mniej energii do przesyłania i odtwarzania danych. 

Technologia zarządzania ruchem niesie za sobą jeszcze jedną pozytywną cechę, mianowicie pozwala na przekierowanie danych na najbardziej efektywne trasy sieciowe, minimalizując przy tym zużycie energii. 

Rozwój technologii 5G

Tutaj również zauważamy ogromny potencjał, który pozwoli zaoszczędzić zużycie energii. Ta technologia jest najbardziej wydajna z dotychczasowych generacji. 5G umożliwia przesyłanie większych ilości danych przy jednoczesnym zminimalizowaniu poboru energii. 

Ponadto za pomocą 5G mamy większe możliwości tworzenia inteligentnych sieci, które mogą dostosowywać swoje działanie do aktualnego zapotrzebowania i danych warunków, co również zmniejsza zużycie mocy. 

Rozwój energooszczędnych urządzeń

To kolejny obszar, którego rozwój jest potrzebny, by zredukować zapotrzebowanie na pobór energii. Producenci telefonów wprowadzają nowe technologie, np. bardziej wydajne procesory, baterie o większej pojemności, efektywniejsze wyświetlacze, czy zoptymalizowane oprogramowania. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować dłużej na jednym ładowaniu. 

Energooszczędność w telekomunikacji to bardzo ważny temat, który nie pozostaje obojętny operatorom. Dzięki wykorzystaniu takich technologii, jak: wirtualizacja sieci, dynamiczne zarządzanie zasilaniem, zarządzanie ruchem danych, 5G, firmy telekomunikacyjne mają duże możliwości zmniejszenia zużycia energii. Ponadto nie możemy tutaj pomijać producentów telefonów, którzy stale pracują nad zoptymalizowaniem pracy urządzeń, by te mogły pracować możliwie jak najdłużej bez ponownego ładowania. Dzięki tym działaniom zmniejsza się negatywny wpływ telekomunikacji na środowisko naturalne.

Oceń post

Dodaj komentarz