Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować łuszczycę?

Artykuł zewnętrzny

łuszczyca

Łuszczyca to choroba objawiająca się zmianami skórnymi, na których pojawia się charakterystyczna łuska. Zmiany te mogą wystąpić niemal na całym ciele. Szacuje się, że ok. 3% społeczeństwa może cierpieć na tę chorobę. Diagnoza łuszczycy przebiega pod okiem dermatologa, a jej leczenie ma za zadanie złagodzić stan zapalny skóry. Co warto wiedzieć o tej chorobie i jakie badania na łuszczycę powinno się wykonać w przypadku podejrzeń jej wystąpienia?

Czym jest łuszczyca i jakie są jej objawy?

Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, jednakże jej przyczyny jeszcze nie są do końca poznane. Występuje przewlekle i nie da się jej do końca wyleczyć. Należy pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Wiadomo natomiast, że można ją dziedziczyć. Choroba ta dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, natomiast najczęściej diagnozowana jest po 20 roku życia. Zmiany skórne typowe dla łuszczycy pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy, łokciach, kolanach, tułowiu, dłoniach i stopach. Niekiedy też choroba może objąć również obszar twarzy oraz paznokci. Objawy łuszczycy są dość charakterystyczne. Na ciele pojawiają się wypukłe i czerwone zmiany, które w przebiegu choroby pokrywają się łuską. Łuska ta jest wynikiem nadmiernego rogowacenia się naskórka. Zmiany łuszczycowe mogą mieć różną wielkość. Od małych punktów po rozległe wykwity obejmujące znaczną część dotkniętego chorobą miejsca. Chorobie tej towarzyszy swędzenie, a w niektórych przypadkach nawet krwawienie. 

Diagnostyka łuszczycy

Diagnoza łuszczycy nie należy do skomplikowanych i bazuje przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego przez dermatologa oraz ocenie zmian występujących na skórze. Warto mieć na uwadze fakt, że łuszczyca może być mylona m.in. z atopowym zapaleniem skóry, dlatego tak istotna jest konsultacja ze specjalistą, który następnie będzie w stanie wdrożyć właściwe leczenie. W łuszczycy charakterystyczne są ponadto dwa typowe objawy, które mogą być pomocne w diagnozie łuszczycy. Są to: objaw świecy stearynowej, gdzie łuska ma wygląd zdrapanego ze świecy wosku oraz objaw Auspitza, gdy na skórze po zdrapaniu łuski pojawia się niewielka ilość krwi. W niektórych przypadkach lekarz dermatolog może zalecić dodatkowe badania na łuszczycę. Może to być m.in. biopsja skóry, określenie poziomu markerów zapalnych np. CRP oraz OB. Ponieważ łuszczyca częściej występuje u osób chorych na inne choroby metaboliczne, zaleca się ponadto zbadać lipidogram, poziom glukozy, oznaczyć próby wątrobowe, a także wykonać badanie ogólne moczu i podstawową morfologię krwi z rozmazem.

Leczenie łuszczycy

Leki stosowane w łuszczycy – https://www.allecco.pl/luszczyca.html mają za zadanie złagodzić stan zapalny skóry oraz zmniejszyć pojawiające się na niej zmiany. Są to przede wszystkim preparaty działające miejscowo np. maści bądź kosmetyki o właściwościach nawilżających. Odpowiednio dobrana terapia może wyciszyć zmiany chorobowe, lecz należy pamiętać, że łuszczyca ma charakter nawrotowy. W leczeniu łuszczycy stosuje się również środki doustne czy też fototerapię. Ponadto warto wdrożyć dietę, która jest bogata w produkty o działaniu przeciwzapalnym.

Oceń post

Dodaj komentarz