Z terminem fizjoterapia spotkał się pewnie każdy, ale raczej w kontekście ćwiczeń i zabiegów związanych z narządem ruchu. To pojęcie może odnosić się także do innych stref ludzkiego ciała, które potrzebują wspomagania podczas powrotu do pełnej sprawności. Specjalizacja ta ma zastosowanie po zabiegach chirurgicznych, w przypadku różnego rodzaju chorób i urazów, ale również jeśli warunki anatomiczne wymagają wsparcia do prawidłowego funkcjonowania. Jama ustna oraz jej okolice odpowiadają za żucie, mowę, połykanie, oddychanie i wyrażanie emocji. Wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego warto o nie zadbać.
Przejdź na skróty:
Dla kogo przeznaczona jest rehabilitacja stomatologiczna?
Fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest pacjentom w szeregu różnych sytuacji. Niektóre nasuwają się same, inne zaś są dużo mniej oczywiste. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo połączone są z sobą poszczególne układy w ludzkim ciele. Jeśli zatem odczuwamy ból w obrębie zębów, żuchwy, szczęki, jamy ustnej lub głowy może to być wskazaniem do zabiegów, jakie może przeprowadzić fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji stomatologicznej.
Osoba zajmująca się taką profesją może też pomóc nam we wszelkich problemach z przełykaniem, ziewaniem, zamykaniem i otwieraniem ust. Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje bowiem zabiegi i ćwiczenia wykonywane w stawach skroniowo żuchwowych oraz wśród mięśni narządu żucia. Oba z nich są odpowiedzialne za wymienione, wykorzystywane każdego dnia funkcję jamy ustnej. Fizjoterapia stomatologiczna jest także pomocna w przypadku szumów usznych, wad zgryzu oraz w zmianach zwyrodnieniowych. Zgłaszają się też na nią pacjenci po zabiegach operacyjnych w obrębie narządu żucia.
Na konsultację fizjoterapeutyczną jeśli nosimy aparat ortodontyczny, zaciskamy zbyt mocno zęby, zgrzytamy. Terapia manualna może pomóc zniwelować sztywność mięśni żucia oraz poprawić ruchomość stawów skroniowo żuchwowych. Wszelkie zabiegi stosowane przez profesjonalistę to krok do tego, aby pozbyć się takich dolegliwości jak zaciskanie zębów, czy zaburzenia czynności narządu żucia.
Rehabilitacja mięśni narządu żucia — czy to jedyne zadanie fizjoterapeuty stomatologicznego?
Każda fizjoterapia stomatologiczna rozpoczyna się od dokładnego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. W jego trakcie ustala się przyczynę występowania dolegliwości oraz ocenia się zakres mobilności żuchwy, występowanie objawów akustycznych oraz zaburzeń ruchowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, tkliwość mięśni, język oraz uzębienie. Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje wiele metod i technik, którym poddawany jest pacjent. Intensywność ćwiczeń oraz rodzaj podejmowanych działań za każdym razem dostosowane są do możliwości pacjenta, oraz problemu, z którym się on zmaga.
Rehabilitacja stomatologiczna cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów, którzy leczą się ortodontycznie. Założenie aparatu, mimo że koryguje ono wadę zgryzu, może też powodować różne nieprzyjemne dolegliwości, które wynikają z wprowadzenia ciała obcego do jamy ustnej. Pacjenci mogą skarżyć się na dolegliwości takie jak bóle głowy, bóle twarzoczaszki, zaburzenia czucia, bóle stawów skroniowo-żuchwowych i ich okolic, zaburzenia widzenia, szumy w uszach oraz zawroty głowy.
Jakie zabiegi wykonuje fizjoterapeuta stomatologiczny?
W gabinecie stosowana jest zarówno terapia manualna, jak i zabiegi wykonywane przy użyciu specjalnie do tego celu dedykowanych przyrządów. Niweluje się sztywność mięśni oraz różnego rodzaju dysfunkcje stawów skroniowo żuchwowych. specjalista pracuje w obrębie tkanek miękkich, powięzi oraz stawów. Szacuje się, że z rehabilitacji stomatologicznej powinno korzystać od 20 do aż 40% populacji. Pokazuje to, jak szeroki zakres schorzeń dotyczy tej specjalizacji i jak wielu osobom może ona pomóc.
Oprócz działań podejmowanych w gabinecie fizjoterapeuta może też zalecić wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz zwiększających ruchomość w stawach. Najczęściej wykonuje się je nie tylko w okolicy żuchwy, ale również w części kręgosłupa szyjnego i piersiowego, ponieważ z uwagi na schorzenia problem może występować także w tych obszarach. Terapię manualną i ćwiczenia uzupełnia się o zabiegi o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, takie jak są jonoforeza, laseroterapia oraz ultradźwięki. Całość uzupełnia zestaw ćwiczeń i praktyk do samodzielnego stosowania, które są jednocześnie uzupełnieniem terapii. Mają one za zadanie wzmacnianie mięśni, oraz poprawę stanu receptorów czucia. Ich regularne wykonywanie połączone z systematycznymi wizytami, to gwarancję tego, że w niedługim czasie pozbędziemy się uciążliwego problemu lub pokonamy ból.
Dlatego jeśli zmagamy się z jednym, z wyżej opisanych problemów warto wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty stomatologicznego. Nie tylko leki, ale i zabiegi oraz ćwiczenia mogą pomóc pokonać ból i przywrócić nam sprawność. Warto poprawić swój komfort życia.