Jak czytać oznaczenia na metkach?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

Oznaczenia na metkach

Prawidłowa pielęgnacja odzieży to klucz do zachowania ich świetnego wyglądu pomimo upływu czasu. Pomimo informacji zawartych na metce danego części garderoby dotyczącej prania, suszenia i prasowania, może się zdarzyć, iż Twój ulubiony sweter się skurczył, a jedwabna pidżama nie jest tak miła w dotyku jak dawniej. Dzieje się tak, gdyż tkaniny mogą być wrażliwe na temperaturę, namaczanie, czy też środki chemiczne. Mogą zmienić swój rozmiar, kolor, a nawet odkształcić się. Dzisiejszy artykuł będzie symbolach, które są wszyte do gotowych wyrobów odzieżowych. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak czytać oznaczenia na metkach?”

Oznaczenia prania i wybielania

Pierwszym obrazkiem na metce będzie zawsze kadź – symbol prania. Dzięki niemu dowiesz się w jaki sposób należy zadbać w szczególności o temperaturę prania i czy dana tkanina nadaje się do prania automatycznego. Dodatkowo zawarte są tu informacje, np. na temat konieczności włączenia trybu dla rzeczy delikatnych w przypadku wystąpienia grubej linii podkreślającą kadź. W tym przypadku pamiętaj także o wsadzie pralki nieprzekraczającym połowy.

Symbolem wybielania jest trójkąt, który zawsze występuje tuż obok symbolu kadzi. To oznaczenia określa, czy daną rzecz można wybielać. Niektóre materiały mogą blaknąć pod wpływem środków wybielających. Jest to szczególnie istotne w przypadku odzieży koloru białego, bowiem do takiego proszku dodawane są środki wybielające przez producenta. Dzięki temu odzież nie żółknie i nie szarzeje. W takim przypadku lepiej użyć środka do kolorowych ubrań, gdyż nie zawiera on wybielaczy powodujących utlenianie.

oznaczenie prania

Kadź pralnicza – symbol ten oznacza, że zarówno pranie ręczne, jak i pralkach  automatycznych  jest dopuszczalne.

oznaczenie prania

Symbol ten oznacza, iż wyroby mogą być poddawane gotowaniu. Proces prania normalny.

oznaczenie prania

Maksymalna temperatura prania 95 st. C. Proces prania ochronny.

oznaczenie prania

Prać tylko i wyłącznie ręcznie.

oznaczenie prania

Nie prać!!! (bardzo delikatne wyroby bawełniane i jedwabne)

oznaczenie wybielania

Chlorowanie – oznaczenie dotyczące chlorowania jest ważne, gdy zachodzi potrzeba usuwania plam w gospodarstwie domowym z użyciem wybielaczy.

oznaczenie wybielania

Chlorowanie jest dopuszczalne – można stosować do bielenia związki wydzielające wolny chlor.

Oznaczenia czyszczenia chemicznego

Kółko jest oznaczeniem dla profesjonalnej pralni chemicznej. Oznaczają one konkretne środki chemiczne, które są w stanie usuwać zabrudzenia z danej odzieży bez destruktywnej ingerencji w strukturę tkaniny. Stosuje się tutaj różne rozpuszczalniki oraz odczynniki chemiczne.

Jeśli widzisz te symbole na metce, a Twoja odzież wymaga wyczyszczenia, najlepiej oddaj je do profesjonalnej pralni chemicznej.

oznaczenie chemiczne

Dopuszczalne jest użycie ogólnie stosowanych środków bez ograniczeń.

oznaczenie chemiczne

Dopuszcza się użycie nadchlorku etylenu oraz wodnego roztworu węglanu fluoru.

oznaczenie chemiczne

Roztwór węglanu fluoru i ciężka benzyna. Używa się  ich do czyszczenia wyrobów delikatnych.

oznaczenie chemiczne

Nie czyścić chemicznie

Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia

Kolejnym symbolem jest kwadrat, oznacza suszenie. Niektóre rzeczy nadają się do suszenia w elektrycznych suszarkach bębnowych, lecz niektóre zdecydowanie niszczą się od tej czynności oraz wysokiej temperatury. Zwłaszcza delikatne ciuchy oraz bieliznę należy zostawić do wyschnięcia na świeżym powietrzu lub wywiesić pranie na suszarce domowej. Możesz to zrobić rozwieszając ubrania na wieszakach, czy też linkach.

Pamiętaj także o ciuchach wełnianych, które najczęściej wymagają powolnego ociekania. Wybierz program bez wirowania i wyżymania. Takie pranie najczęściej należy rozłożyć na ręczniku lub zrolować ciuch w nim. Unikniesz w ten sposób odkształcenia i rozciągnięcia materiału.

oznaczenie suszenia

Suszenie w suszarce bębnowej  – symbolem jest kółko w kwadracie

oznaczenie suszenia

Suszyć w pozycji pionowej w temperaturze pokojowej bądź rozwiesić na wieszaku  w stanie mokrym bez uprzedniego wirowania.

oznaczenie suszenia

Suszyć w pozycji poziomej w temperaturze pokojowej bez uprzedniego wirowania

oznaczenie suszenia

Nie suszyć w suszarce

Oznaczenia na metkach dotyczące prasowania

Następnym symbolem, który łatwo rozpoznać, jest prasa. Informuje ona o tym, że dana odzież nadaje się do prasowania, a także wskazuje odpowiednią temperaturę dla danej tkaniny. Zasadą jest, że im więcej kropek jest widocznych na piktogramie, tym wyższa dopuszczalna temperatura prasowania.

Co do zasady tkaniny takie jak len i bawełna wytrzymują nawet bardzo wysokie temperatury prasowania i jest to wręcz konieczne do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Natomiast materiały syntetyczne oraz tkaniny mieszane należy prasować w możliwie najniższej temperaturze, a najlepiej żelazkiem parowym.

oznaczenie prasowania

Maksymalna temperatura prasowania 110 st.C – obejmuje wyroby wykonane z akrylu, poliamidów oraz pochodnych

oznaczenie prasowania

Temperatura jw. – Prasować przez płótno ochronne lub stosować żelazko elektryczno-parowe z wykładziną teflonową.

oznaczenie prasowania

Maksymalna temperatura prasowania 150 st.C – obejmuje: wełna, jedwab, poliestrowe i wiskozowe

oznaczenie prasowania

Maksymalna temperatura 200 st.C – stosujemy do prasowania : bawełna, len

oznaczenie prasowania

Nie prasować !

Podsumowanie

Przestrzeganie symboli widocznych na metkach własnej odzieży uchroni Cię przed ich zniszczeniem. Stosując się do zaleceń producentów mamy większą szansę, iż ciuchy będą długo wyglądać jakby były dalej nowe. Dzięki tym małym piktogramom nauczysz się nie popełniać istotnych błędów.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz