Jak wybrać maszynę do szycia?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak wybrać maszynę do szycia

Czytanie opinii o poszczególnych modelach może nam zająć kilka nieprzespanych nocy. Osoba, która nigdy nie szyła, może też mieć problem z określeniem, jakie funkcje i akcesoria będą jej niezbędne. Kiedy postanowimy, że chcemy zacząć szyć, czeka nas poważne zadanie, a wybór maszyny do szycia może się okazać bardzo trudne. Wystarczy zajrzeć do pierwszego lepszego sklepu z maszynami do szycia aby przekonać się, jak szeroki wybór maszyn do szycia istnieje na rynku. Dlatego ułatwimy Ci to zadanie i zapraszamy do przeczytania artykułu pt. “Jak wybrać maszynę do szycia?”

Zanim jednak przejdziemy należy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Czy na początek chcemy kupić maszynę tańszą i prostszą do nauki szycia, czy może od razu chcemy zainwestować w maszynę profesjonalną? Wybór zależy głównie od naszych możliwości finansowych. Najprostszą maszynę do szycia możemy kupić już za 400 zł.

Rodzaje maszyn do szycia

Jeden wybór już za Tobą – prawdopodobnie potrzebujesz maszyny do użytku domowego. Maszyny do użytku przemysłowego są przeznaczone zwykle do wykonywania jednego rodzaju ściegu i szyją ze znacznie szybszą prędkością. Maszyny domowe są idealne dla osób początkujących, zwykle przenośne i łatwe w obsłudze. Posiadają podstawowe funkcje szycia, w tym szycia ozdobnego. Coraz więcej maszyn posiada rozbudowane funkcje szycia i jest sterowanych komputerowo.

Zanim wybierzemy konkretną markę maszyny, warto wiedzieć, że istnieją maszyny:

  1. Mechaniczne. Wymagają ręcznego ustawienia rodzaju ściegu, długości ściegu itd. Posiadają od kilku podstawowych do kilkudziesięciu ściegów, w tym ściegów ozdobnych. Idealne dla osób początkujących.
  2. Komputerowe. Ustawiana komputerowo, a zamiast pokręteł mamy do dyspozycji przyciski oraz wyświetlacz. Zwykle posiada wiele rozbudowanych funkcji.
  3. Specjalne.
    • Owerlock – służy do wykonywania szwu na krawędzi tkaniny w celu ich połączenia, wykończania lub obszycia. Overlock różni się od maszyny tym, że posiada specjalne chwytacze zamiast szpulek. Maszyny do użytku domowego zwykle posiadają funkcję overlocka (chociażby najprostszy szew zygzakowaty).
    • Stębnówka – to po prostu maszyna do szycia bez ściegu owerlockowego.
    • Hafciarka – umożliwia wykonanie dowolnego haftu na tkaninie. Są to maszyny komputerowe, zwykle bardzo rozbudowane.

Jakie podstawowe parametry powinniśmy uwzględnić?

Poniżej opisujemy kilka bardzo istotnych kwestii, które wpływają na jakość szycia i pracy z maszyną.

CHWYTACZ

Maszyny mechaniczne dzielą się na te z chwytaczem wahadłowym, jak i chwytaczem rotacyjnym. Komputerowe z reguły mają chwytacz rotacyjny.

Chwytacz wahadłowy funkcjonuje w maszynach do szycia od wielu lat, chwytacz rotacyjny to stosunkowo nowy wynalazek, który powstał wraz z rozwojem maszyn do szycia.

WYBÓR ŚCIEGÓW

W maszynach mechanicznych ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła, w komputerowych za pomocą przycisków (jak w nowoczesnym telefonie komórkowym).

SZYCIE

Maszyny mechaniczne uruchamia się tradycyjnie, za pomocą pedału i nim reguluje się prędkość szycia. Maszyny komputerowe można uruchamiać na dwa sposoby : tradycyjnie – pedałem, lub przyciskiem START/STOP (bardzo użyteczna funkcja). Dodatkowo w maszynach komputerowych można precyzyjnie ustawić ich maksymalną prędkość (przydaje się zwłaszcza początkującym).

ILOŚĆ ŚCIEGÓW

Maszyny mechaniczne z reguły mają mniej ściegów (programów) w porównaniu z maszynami komputerowymi, co jednak wcale nie znaczy, że nie warto ich kupować.

Maszyny mechaniczne posiadają zazwyczaj wszystkie ściegi potrzebne do tzw. „zwykłego szycia”. Przewaga maszyn komputerowych w tym zakresie polega na tym, że zazwyczaj mają te same ściegi, co maszyny mechaniczne plus dodatkowo ściegi ozdobne (przydatne zwłaszcza kreatywnym hobbystom, którzy nie ograniczają się tylko to „zwykłego szycia”).

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkich ściegów będziemy używać. Nie ma sensu kupowanie maszyny tylko dlatego, że ma 100 programów ściegowych.

Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć maszyny do szycia?

Ryglowanie

Maszyny mechaniczne nie mają automatycznego ryglowania (zakańczania ściegów). Można to zrobić manualnie – szyjąc wprzód i wstecz. Maszyny komputerowe z reguły mają automatyczne ryglowanie (wystarczy nacisnąć przycisk i maszyna sama wykona rygiel – zakończy szycie zawiązując nici).

Pozycjonowanie igły

Maszyny mechaniczne zatrzymują się w momencie, kiedy przestaniemy naciskać na pedał. Nie wiemy, zatem, w jakiej dokładnie pozycji będzie igła, gdy maszyna się zatrzyma.

W maszynach komputerowych możemy zdefiniować to, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zmienić kierunek szycia nie gubiąc ściegów.

Zakańczanie ściegów ozdobnych

Maszyny komputerowa mają rozbudowane ściegi ozdobne. Często są to niemal rysunki. Ważne jest, żeby „doszyć” każdy ścieg do końca, dlatego maszyny te mają specjalną funkcje zakańczania każdego wzoru (w praktyce oznacza to, że łatwo i precyzyjnie możemy skończyć szycie ciągu ściegów ozdobnych całym wzorem, a nie wzorem doszytym do połowy).

Automatyczne (lub manualne) obcinanie nici.

Szyjąc maszyną mechaniczną sami obcinamy nitkę po zakończeniu szwu (szycia). Maszyna ma wbudowany nożyk na obudowie, żeby czynność ta poszła szybko i sprawnie.

Najnowsze maszyny komputerowe oprócz tego, że też mają nożyk na obudowie, dodatkowo posiadają jeszcze wygodniejsze rozwiązanie, zaczerpnięte z maszyn przemysłowych – automat do obcinania nici po zakończeniu szwu (szycia). Działa to w ten sposób, że gdy zakończymy szyć odcinek szwów, maszyna sama obetnie nici (górną i dolną, zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wygląda perfekcyjnie). Dodatkowo funkcję tą można programować  (włączać i wyłączać). Dopóki funkcji tej nie znaliśmy nie zdawaliśmy sobie sprawy jak jest użyteczna i jak bardzo skraca czas szycia.

Budowa transportera (ząbków)

Maszyny mechaniczne posiadają mniej ząbków transportujących materiał niż maszyny komputerowe. Wpływa to na płynność podawania materiałów oraz na precyzje szycia.

Transporter w maszynach mechanicznych ma 4-5 ząbków, a w komputerowych zazwyczaj 7 ząbków (7-płozowy transporter).

Szerokość i długość ściegów

Bardzo istotny fakt. Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów wynoszącą 5 mm, maszyny komputerowe z reguły 7 mm, a te najwyższej klasy aż 9 mm!

Ściegi ozdobne lepiej wyglądają jak są szersze, są wtedy czytelniejsze, zwłaszcza, gdy zastosujemy jakąś fantazyjną nitkę… warto o tym pamiętać już przy wyborze maszyny.

Na pierwszy rzut oka funkcji tej nie widać, jednak później może się okazać widoczna aż nadto. Ma to również wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie (szerokość – rozstaw igieł podwójnych to 2, 4, 6 lub 8 mm).

Jeśli chodzi o długość ściegów, przeważnie maszyny mechaniczne, jak i komputerowe mogą szyć ściegi o długości 4 lub 5 mm. Naszym zdaniem różnice te nie są tak istotne jak  w przypadku szerokości ściegów.

Automatyczny nawlekacz

Dziś prawie wszystkie modele maszyn mechanicznych i komputerowych posiadają automatyczny nawlekacz igły. Tylko modele naprawdę podstawowe nie mają tego rozwiązania. Oczywiście o wiele łatwiej jest nawlec maszynę z wbudowanym nawlekaczem, niż taką bez nawlekacza.

Automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika

Kolejna fajna funkcja. Najprostsze maszyny mechaniczne posiadają funkcje półautomatycznego obszycia dziurki, a maszyny mechaniczne wyższej klasy posiadają już automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu, sam. Wystarczy, że włożymy guzik w stopkę i naciśniemy na pedał.

Maszyny komputerowe oczywiście też to potrafią. Dodatkowo mają kilka, a nawet kilkanaście wzorów dziurek (np. z oczkiem, bieliźniana, zaokrąglona, itp).

Wbudowane czcionki do wyszywania – Alfabet(y)

To funkcja zarezerwowana tylko do maszyn komputerowych i to najczęściej tych wyższej klasy. Warto też pamiętać, że czcionki (napisy) wyszywane przez maszyny z szerokością ściegów 7 mm lub 9 mm będą ładniej „pisały” po tkaninach, niż te z szerokością ściegów wynoszącą 5 mm. Szerokość ściegów to w tym wypadku wysokość liter. Bardzo ważne jest, żeby w czcionkach były polskie znaki, takie jak ą, ć, ę, ś, itp.

Po co nam, bowiem literki jak nie możemy napisać Róża czy Błażej…

Wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów

Kolejna funkcja zarezerwowana dla zaawansowanych maszyn komputerowych to pamięć kombinacji ściegów (odcinków) czy wyrazów (imion), a nawet zdań. Bardzo łatwo i szybko można otworzyć wcześniej zapisane kombinacje i od razu je szyć (zawsze wyglądają tak samo – szczególnie ważne, gdy szyjemy coś powtarzalnego).

Regulowany docisk stopki

Następna ważna funkcja. Szyjąc delikatne materiały najczęściej musimy zmniejszyć docisk stopki, warto by w naszej maszynie było to możliwe.

Po wstępnym wyborze maszyny polecamy udać się do punktu sprzedaży, gdzie będzie możliwość użycia maszyny. Wiemy – nie zawsze jest taka możliwość. Ale czasem lepiej udać się do sąsiedniego miasta i przekonać się, czy dana maszyna spełnia nasze oczekiwania. Ważne jest również sprawdzenie, gdzie znajduje się serwis maszyn.

Instrukcja obsługi maszyny do szycia

Kupując maszynę do szycia zawsze otrzymamy w zestawie instrukcję obsługi. Nie wszyscy jednak mają ochotę i czas do zapoznawania się z takimi dokumentami. Jednak w tym przypadku namawiam gorąco przyszłe krawcowe do zapoznania się z treścią instrukcji tuż po zakupie maszyny, zanim jeszcze zaczniecie szyć.

Instrukcja taka zawiera informacje na temat:

  • opisu podzespołów maszyny oraz akcesoriów,
  • bezpiecznego użytkowania maszyny,
  • podstawowych czynności tj. zakładanie nici, zmiany igły, regulacji naprężenia nici, ściegów itp.,
  • konserwacji maszyny.

Dzięki przejrzeniu tych treści będziemy wiedzieć jak działa maszyna, jakiego ściegu i igły powinnyśmy użyć do danej tkaniny. Kiedy będzie zrywać się nam nitka nie będziemy kląć na maszynę tylko zajrzymy ponownie do instrukcji i problem rozwiążemy same. To bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza jeżeli nie chcemy poświęcać dużo czasu na tak mało konstruktywne czynności jak nawijanie nici na szpulkę.

Wbrew pozorom, bardzo ważna jest także konserwacja maszyny. Co 2-3 miesiące powinna być ona czyszczona z pyłków i kawałków tkanin oraz oliwiona specjalnym olejem znajdującym się w zestawie. Sposób czyszczenia, czyli informacje “co i gdzie” należy wyczyścić oraz jakie śrubki odkręcić, znajduje się właśnie w instrukcji. Nie jest to trudne, więc dbajmy o naszą maszynę, aby służyła nam jak najdłużej. Po takim zabiegu na pewno zauważymy, że maszyna szyje bardzo dobrze i gładko .

Jeśli nie posiadamy instrukcji obsługi maszyny, gdyż właściciel od którego kupujemy maszynę używaną zgubił ją, lub też z innego powodu, warto poszukać takie instrukcji. Nie każdy producent na swojej stronie internetowej zamieszcza jednak takie pliki. Poniżej zamieszczone zostały linki do stron, na których są zamieszczone takie instrukcje obsługi,  można je pobrać w wersji pdf ze strony producenta np. HUSQVARNA, ŁUCZNIK, czy PFAFF.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz