Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Mikołaj Mikiciuk

jak wyczyścić przypalone żelazko

Duża temperatura prasowania i nieodpowiedni materiał lub chwila nieuwagi może skutkować przypaleniem się stopki żelazka. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie to znacząco wpływa na funkcjonalność sprzętu – może powodować brudzenie odzieży i jej przypalanie, a nawet awarię samego urządzenia. Na szczęście taki przypadek nie wymaga wymiany żelazka na nowe, a wystarczy podjąć kroki ku zlikwidowaniu tego problemu, nawet domowymi sposobami. Przedstawiamy Ci wszystkie możliwe i bezpieczne sposoby wraz z instrukcją jak to zrobić, krok po kroku. Zapraszam do artykuł pt. “Jak czyścić przypalone żelazko?”.

Dlaczego żelazko się przypala?

Zanim przejdziemy do czyszczenia żelazka, warto wspomnieć, iż przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Otóż, najczęstszym błędem jest dobieranie nieodpowiedniej temperatury prasowania. Żelazko jest zbyt gorące i tkaniny lub związki koloryzujące zaczynają nie tego wytrzymywać. Sprawdź na metce oznaczenia, w jakiej temperaturze może być prasowane, a dowiesz się, czy popełniasz jakiś błąd. 

Kolejną przyczyną jest chwila nieuwagi i zbyt długie przytrzymanie żelazka w jednym miejscu. Materiał w ten sposób zaczyna się po prostu topić. Natomiast istnieje także inny powód, który nie jest bezpośrednio naszą winą. Mowa tutaj o korzystaniu ze zbyt twardej wody. Nawet jeśli producent nie zaleca korzystania z wody demineralizowanej, to i tak warto to robić dla dobra urządzenia i naszego ubrania. 

Zdejmij pozostałości tkaniny ze stopki

Dalsze prasowanie bez ryzyka uszkodzenia pozostałej odzieży będzie możliwe dopiero po zdjęciu pozostałości przypalonej tkaniny i oczyszczeniu stopki.  

Pierwszym krokiem jest zdjęcie pozostałości po tkaninie. Pamiętaj, żeby żelazko było odłączone i całkowicie schłodzone. Możesz użyć pęsety, aby usunąć wszelkie kawałki tkaniny lub materiału przyklejone do płyty. Lekko ciepła stopka co prawda ułatwiłaby odejście przyczepionych materiałów, lecz ze względów bezpieczeństwa jest to niedozwolone. 

Żelazko często służy nie tylko do prasowania, ale także do wielu innych czynności z tym niezwiązanych. Jeśli z jakiegoś powodu na stopce Twojego żelazka znajduje się przypalony plastik, odłącz żelazko i poczekaj aż się całkowicie schłodzi. Z zamrażalnika wyjmij kostkę lodu schłódź jeszcze bardziej plastik. Do skrobania użyj plastikowego noża lub drewnianej łopatki. Nie używaj metalowych akcesoriów, gdyż te z pewnością zniszczą powłokę stopki. Następnie wytrzyj płytkę wilgotną szmatką usuwając przy tym wszystkie pozostałości. 

Pamiętaj, że jeśli przypadkowo przypalisz coś na swoim żelazku, warto od razu się tym zająć, gdyż zajmie to o wiele mniej czasu i nerwów, niż odłożone o kilka następnych prasowań.  

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Niezależnie od tego, który z poniższych sposobów wybierzesz, pamiętaj aby zachować bezpieczeństwo i wyłączyć urządzenie z prądu. Możesz użyć także rękawicy kuchennej, gdyż lekko ciepła stopka na pewno korzystnie wpłynie na skuteczność czyszczenia, zwłaszcza jeśli przypalenie jest stare.

Paracetamol 

Pierwszą, a zarazem najdziwniejszą metodą czyszczenia śladów przypalenia jest zdecydowanie użycie tabletki paracetamolu. Należy zeskrobać nią pozostałości widoczne na stopce. Weź tabletkę i delikatnie ją wetrzyj w przypalony obszar i uważaj, aby nie poparzyć palców. Następnie weź wilgotną szmatkę i wytrzyj tabletkę w cały obszar. Powtarzaj, aż oparzenie zniknie.

Soda oczyszczona

Pasta z sody oczyszczonej i wody (w stosunku 2:1) może być skuteczna do czyszczenia żelaznej płyty, ponieważ inne powłoki może uszkodzić. Unikaj jednak przedostawania się sody oczyszczonej do otworów parowych żelaza. Sok z limonki i ocet można zastąpić wodą. Najlepiej czyścić nanosząc pastę szmatką lub szczotką z miękkim włosiem.

Ocet lub woda utleniona

Sposób bezpieczny dla żelazek posiadających stopkę powlekaną teflnem lub dla stopek ceramicznych. Namocz szmatkę w occie spirytusowym lub wodzie utlenionej i połóż na niej żelazko stopką do dołu. Pozostaw na co najmniej pół godziny, a następnie wytrzyj płytę grzewczą. Jeśli pozostałości nie zniknęły, pocieraj lekko stopkę bawełnianą szmateczką. Na koniec wytrzyj żelazko ścierką z wodą. 

Pasta do zębów

Pasta do zębów jest bardzo wszechstronną rzeczą, która nie tylko dba o stan naszego uzębienia, ale równie dobrze nadaje się do polerowania, a nawet wypełniania ubytków lakieru, czy też szkła. W przypadku przypaleń żelazka sprawdzi się dla tych modeli, które posiadają stopkę aluminiową. Wystarczy wycisnąć trochę pasty i rozprowadzić ją po przypaleniu ściereczką lub szczoteczką z miękkim włosiem i pocierać, aż do momentu całkowitego pozbycia się plamy. Po wyczyszczeniu należy zadbać o usunięcie pasty z płyty żelazka, najlepiej zwilżoną ściereczką. Koniecznie pozbądź się także resztek pasty z otworów parowych. 

Zmywacz do paznokci

Zestaw uwielbiany przez kobiety, to zmywacz do paznokci oraz wacik kosmetyczny! Namocz wacik w acetonowym zmywaczu do lakieru i delikatnie oczyść nim płytkę, gdy ta jest jeszcze ciepła.

Folia aluminiowa

Kolejnym sposobem jest prasowanie folii aluminiowej. Przygotuj średniej wielkości kawałek folii i lekko ją pognij. Prasuj ją średnio nagrzanym, lecz odłączonym z prądu żelazkiem. Chcąc uzyskać lepszy i szybszy efekt możesz użyć soli kuchennej, rozsypując ją na folii. Warto wspomnieć, że jest to sposób bezpieczny dla wszystkich rodzajów żelazek, niezależnie od powłoki stopki.

Sól kuchenna

Kolejnym bezpiecznym sposobem dla wszystkich żelazek jest wykorzystanie soli kuchennej. Na podłożu z gazety, papieru do pieczenia lub folii aluminiowej rozsyp sól, aby powstała warstwa o grubości około milimetra. Wolno prasuj rozgrzanym żelazkiem.  

Ręcznik frotte

Prasowanie grubego ręcznika bawełnianego typu “frotte” to idealny sposób na czyszczenie lekko zabrudzonego żelazka ceramicznego, który jest szczególnie podatny na wszelkie zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy prasować taki materiał rozgrzanym żelazkiem aż do momentu pozbycia się całkowicie zabrudzenia.

Wosk

Podgrzej żelazko, a następnie odłącz je i przetrzyj świecą woskową przypalony obszar tak, aby na stopce był widoczny wosk. Następnie podłącz żelazko i użyj go do prasowania wilgotnej, czystej szmatki, która usunie wszelkie pozostałości. Można wykorzystać także szarą gazetę, która przejmie tłustą warstwę świecy wraz z przypaleniem. 

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Tak samo jak czajnik elektryczny, w żelazku również zbiera się kamień z twardej wody wodociągowej. Jeśli chcesz pozbyć się w łatwy i skuteczny sposób osadu z kamienia, zastosuj do tego ocet. Możesz przygotować mieszaninę z octu spirytusowego i wody w składzie 1:1, a następnie wlej ją do żelazka. Prasuj ścierki wykorzystując parę, a zauważysz jak wydobywa się z otworów parowych kamień, który będzie się osadzać na ścierce. 

Nie zaczynaj prasowania właściwego, zanim cały układ nie zostanie oczyszczony z octu, gdyż przejdzie on na odzież. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz