Pamięć RAM to niezbędny element wyposażenia każdego laptopa, od którego zależeć będzie przydatność danego sprzętu do codziennego wykorzystywania go podczas gry, pracy czy innych aktywności. Do podjęcia decyzji o zakupie odpowiedniego modelu pamięci RAM, należy więc podejść rozsądnie i wybrać optymalne dla danego przypadku rozwiązanie. Jednak czym właściwie jest pamięć RAM i w jaki sposób dobrać ją do laptopa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Przejdź na skróty:
Czym jest pamięć RAM?
Pamięć RAM (Random Accces Memory) to pamięć operacyjna komputera o dostępie swobodnym, która pełni rolę nośnika informacji pozwalającego na zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w obrębie komputera. Moduł ten wykorzystywany jest do przechowywania informacji systemowych, informacje dotyczących ustawień oraz otwartych i działających w tle aplikacji, a także aktualnych wyników pracy programów.
Pamięć RAM do laptopa — jak dobrać?
Pamięć RAM ma znaczny wpływ na sprawne i szybkie funkcjonowanie każdego laptopa — decyduje ona bowiem o wydajności i wielozadaniowości wykorzystywanego sprzętu. Chcąc zmodernizować swój komputer wiele osób decyduje się na zakup dodatkowego modułu pamięci RAM, która występuje w wielu różnorodnych wariantach. Podczas wyboru odpowiedniej pamięci RAM do laptopa, warto więc kierować kilkoma parametrami pozwalającymi na zapewnienie zgodności wybranego komponentu z urządzeniem. Do kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pamięci RAM zalicza się:
Standard technologiczny
Standard technologiczny pamięci RAM to istotny parametr określający linię technologiczną modułów, który wyraża ich ogólna wydajność i kompatybilność. Dotychczas powstało pięć standardów, takich jak DDR1, DDR2, DDR3, DDR4 i DDR5 — decydują one o większości pozostałych właściwości pamięci RAM.
Kompatybilność z płytą główną
Przed zakupem pamięci RAM, należy zweryfikować, jakie moduły RAM jest w stanie obsłużyć płyta główna, w którą wyposażony jest dany laptop. W tym celu konieczne jest sprawdzenie modelu płyty głównej oraz kompatybilności standardów technologicznych — informacje te powinny znajdować się na karcie produktu w części dotyczącej specyfikacji produktu, a także na stronie producenta.
Pojemność
Kluczowym parametrem pamięci RAM jest jej pojemność, którą należy wybrać biorąc pod uwagę docelowe przeznaczenie i ilość procesów realizowanych jednocześnie na danym laptopie — im wyższa pojemności kości pamięci RAM, tym więcej przestrzeni do zapisania danych dla procesora, co bezpośrednio przekłada się to na płynność i szybkość działania laptopa. Maksymalna pojemność również jest opisana w karcie produktu laptopa, do którego planujemy zainstalować dodatkowe moduły pamięci RAM. W przypadku, gdy na przykład laptop maksymalnie obsługuje 32GB RAM i posiada 2 wejścia na moduły, to maksymalną pojemność dzielimy przez ilość banków i wychodzi nam maksymalna pojemność pojedynczego modułu, jaką możemy użyć. Do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu czy multimediów wystarczającym rozwiązaniem okazuje się pamięć RAM o pojemności 4 GB. Z kolei przy wykonywaniu na laptopie bardziej skomplikowanych czynności (Excel czy obsługa programów graficznych), warto zdecydować się na 8 GB pamięci RAM, a w przypadku laptopów gamingowych czy laptopów obsługujących skomplikowane programy projektowe najlepszym rozwiązaniem będzie 16 GB lub więcej.
Częstotliwość taktowania
Parametrem, którego nie należy pominąć podczas wyboru pamięci RAM jest częstotliwość taktowania zegara wyrażona w megahercach (MHz). Oznacza ona wydajność modułu oraz szybkość działania laptopa, z jaką będzie w stanie wykonywać on działania przy zastosowaniu danego modułu, przy czym im wyższa wartość taktowania, tym informacje będą szybciej przetwarzane przez pamięć operacyjną. Częstotliwość taktowania w głównej mierze zależy od standardu technologicznego — w przypadku standardów pamięci DDR4 wynosi ona od 2133 MHz do około 3600 MHz, a w najnowocześniejszych typach pamięci DDR5 jest na poziomie 6400 MHz.
Opóźnienia
Opóźnienia, czyli CAS Latency to parametr oznaczający czas, który upływa od wysłania żądania do pamięci, do jego odczytania przez procesor laptopa. Im mniejsza wartość opóźnienia tym lepiej, ponieważ wydajność pracy sprzętu jest większa.
Pamięć RAM do laptopa — gdzie kupić?
Poszukując pamięci RAM do laptopa, warto sięgać po komponenty spełniające najwyższe standardy jakościowe zapewniające niezakłóconą pracę oraz niezawodność działania. Takie produkty posiada w swojej ofercie polska marka GOODRAM będąca renomowanym i cenionym producentem pamięci przenośnych i komputerowych – goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-dram. W ofercie marki znajduje się szeroka gama wysokiej jakości pamięci RAM i pamięci SSD, które dedykowane są zarówno klientom indywidualnym będących entuzjastami najnowocześniejszych technologii, jak i również zastosowanie w aplikacjach przemysłowych czy serwerach.