Przejdź na skróty:
W sieci znajduje się wiele poradników na temat tego, jak dobrać odzież BHP i odzież roboczą. Zazwyczaj w treściach takich sporo miejsca poświęca się normom i przepisom, które powinny zostać spełnione, aby mówić o właściwym dostosowaniu stanowiska pracy. Tymczasem w obrębie tych regulacji istnieje jeszcze spore pole manewru, które warto wykorzystać, by w czasie wykonywania obowiązków poczuć się po prostu swobodnie. Wpływając na wygodę, odzież robocza przyczynia się do jakości i tempa działania: umożliwia szybkie i precyzyjne ruchy, ułatwia poruszanie się, a jednocześnie chroni. Czym kierować się, chcąc wybrać najlepsze modele?
Zapewnienie pracownikowi odzieży i obuwia jest regulowane artykułem 237 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim obowiązek taki spoczywa na pracodawcy, jeśli ubrania pracownika mogą ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo gdy wymagają tego szczególne warunki pracy: względy bhp, technologiczne czy sanitarne. Odzież taka stanowi jednocześnie własność pracodawcy, a więc to on powinien zadbać o jej pranie, konserwację i naprawę. Dobre miejsce do zakupu większych ilości to hurtownia z odzieżą BHP stacjonarna lub internetowa.
Co to jest odzież robocza?
Na początku warto zastanowić się, czym właściwie jest odzież robocza. Mówiąc najprościej są to ubrania chroniące przed zabrudzeniem oraz czynnikami zewnętrznymi, na przykład atmosferycznymi. Określenie to często bywa stosowane jako synonim odzieży ochronnej, jednak w rzeczywistości są to dwie różne kategorie. Pod pojęciem odzieży roboczej rozumie się wyposażenie, które chroni zdrowie pracownika i zabezpiecza jego własne ubranie przed zabrudzeniem. Mogą to być na przykład spodnie ogrodniczki, spodnie tradycyjne, bluzy robocze i polarowe, kurtki, koszule, czapki i różnego rodzaju ocieplacze. Odzież ochronna natomiast dobierana jest ze względu na konkretne zagrożenia obecne na danym stanowisku pracy. Zaliczają się do nich czynniki chemiczne, biologiczne, mechaniczne. Do odzieży ochronnej zalicza się również wyposażenie zabezpieczające przed urazami: rękawice, okulary, maski przeciwpyłowe.
Odzież robocza – najpopularniejsze modele
Jako odzież roboczą traktować należy pełen komplet ubrania przydzielany pracownikowi: od bielizny po płaszcze, rękawice i przyłbice. Istnieje jednak kilka fasonów i rodzajów odzieży, które są najchętniej wybierane przez pracowników i najczęściej stosowane na różnych stanowiskach pracy. Należą do nich między innymi:
- kombinezony, czyli jednoczęściowy ubiór, będący połączeniem bluzy i spodni. Najczęściej wyposażony jest w zamek błyskawiczny od kroku po szyję. Kombinezony stosowane są przede wszystkim w różnego rodzaju warsztatach, ale także w rolnictwie czy pracach malarskich. Używa się ich w środowiskach toksycznych. Występują w wersji letniej lub zimowej,
- spodnie ogrodniczki – bardzo charakterystyczny model na szelkach, ze specjalnym karczkiem w przedniej części wykończonym kieszonką. Spodnie te znajdują zastosowanie w wielu branżach i cenione są za wygodę. Łatwo można je wyregulować, dopasowując do potrzeb. Posiadają z reguły sporo kieszeni i nakolanniki, ułatwiające zmianę pozycji ciała na klęczącą. Także i ten model występuje w wersjach cieplejszych i lżejszych,
- spodnie tradycyjne z długimi nogawkami i sięgające pasa. Zazwyczaj wyposażone są w wiele kieszeni i miejsce do zamontowania ewentualnych nakolanników,
- bluza robocza,
- kamizelka robocza,
- kurtki robocze, w tym modele przeciwdeszczowe.
Oczywiście, możliwości jest więcej, a i sami producenci oferują coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania, dzięki którym praca będzie i bezpieczna, i wygodna. Dzięki temu łatwo wyposażyć cały zespół w spójne stylistycznie stroje, niezależnie od tego, jakie fasony preferują.
Materiały
Ubranie robocze powinno chronić, a jednocześnie pozostawać łatwym do utrzymania w czystości. Właśnie dlatego wybór odpowiednich materiałów jest tak istotny. Mają one różną gramaturę, co również należy wziąć pod uwagę, dobierając konkretne sztuki odzieży. Niska gramatura sprawdza się w wilgotnym i gorącym środowisku, wyższa – w chłodzie i przy narażeniu na uszkodzenia mechaniczne.
Jeżeli pracownicy nie mają styczności z dużą wilgotnością, sprawdzi się odzież z bawełny. Przepuszcza ona powietrze i pozwala skórze oddychać. Nie niszczy się także szybko, więc będzie wyborem na dłuższy czas. W przypadku pomieszczeń o większej wilgotności sprawdzi się praktyczne połączenie bawełny z włóknami sztucznymi. Zapewniają one oddychanie, a jednocześnie ułatwiają cyrkulację powietrza i odprowadzanie potu. Podczas pracy na zewnątrz, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, przydadzą się płaszcze lub kurtki, a także całe komplety, wykonane z materiału PCV, z gumy albo ortalionu. Osoby ceniące sobie wyjątkowy komfort powinny zainteresować się także materiałami typu softshell stosowanymi w odzieży sportowej. Ta tkanina jest wiatroszczelna, wodoodporna i cechuje się wysoką oddychalnością. Takie ubrania często wyróżnia także atrakcyjna stylistyka.