Jak pozbyć się mrówek z domu?

Poradniki

Updated on:

jak się pozbyć mrówek z domu?

Pojawiają się nie wiadomo kiedy i skąd, a ponieważ są bardzo pracowite, to w szybki sposób wyniosą nam z domu pół spiżarni. Gdy znajdą już jakiś pokarm, robią sobie do niego prawdziwą autostradę, po której poruszają się dziesiątki, a niekiedy nawet setki, małych stworzonek. I właśnie poprzez ich dużą liczebność, tak trudno sobie z nimi poradzić. O czym mowa? Oczywiście o mrówkach! Nasze domy, altanki i szopki najczęściej padają ofiarą faraonek, ale zdarza się, że również inne gatunki chętnie korzystają z naszej „gościny”. Dlatego, jeśli nie potrafisz rozpoznać rodzaju swoich nieproszonych gości, a one same ignorują Twoje prośby o wylegitymowanie się, to nie zrażaj się, że jeden z wymienionych poniżej sposobów nie zadziała i spróbuj użyć kolejnego. Z mrówkami, jak z ludźmi – różne mają gusta i różnych rzeczy nie lubią. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak pozbyć się mrówek z domu?”.

Od czego zacząć walkę z mrówkami?

Zanim rozpoczniemy walkę z intruzami, powinniśmy spróbować znaleźć miejsce, którym wchodzą do domu, gdyż pomoże nam to zastosować dalsze kroki. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że mrówki mogą szybko znaleźć sobie inną furtkę do naszego domu, kiedy do ich pierwszego otworu nasypiemy odstraszacza lub trutki, więc od początku powinniśmy nastawić się na dłuższy bój i częste sprawdzanie czy przypadkiem nie powstał kolejny „przeciek”. Warto także dokładnie posprzątać mieszkanie, a jedzenie chować w lodówce lub szczelnie zamykanych pudełkach, ponieważ, kiedy mrówki nie znajdą sobie nic do zjedzenia, to same zrezygnują z zaglądania po szafkach. Choć mogą wrócić, gdy ponownie wyczują łatwy dostęp do pożywienia.

Jeżeli na domowych roślinach zauważysz mszyce, to spróbuj je wytępić, ponieważ mrówki mogą zacząć się nią opiekować w zamian za słodki nektar.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Domowe sposoby czasami dają bardzo dobre rezultaty, ale zdarzają się kolonie, które zupełnie je ignorują. Niemniej jednak są to najbardziej humanitarne dla mrówek metody ich zwalczania, gdyż tylko je odstraszają, a nie zabijają. Są również nieszkodliwe dla innych zwierząt domowych, a także dla małych dzieci, więc nie ma obawy, że walka z mrówkami zakończy się źle tylko dla naszego domowego kota.

Odstraszająco na te wszędobylskie owady działają:
Sól, liście pomidora, mięta, proszek do pieczenia, skórka cytryny, terpentyna, ocet, węgiel drzewny, cynamon, lawenda, majeranek, wrotycz.

Wymienionymi składnikami zasypujemy lub oblewamy miejsca, z których wyłażą mrówki. W przypadku octu, najlepiej wlać go do spryskiwacza (np. po płynie do mycia okien) i dość często spryskiwać ich ścieżki. Natomiast jeśli chodzi o zioła, to należy je stosować w świeżej formie, kiedy są jeszcze bardzo aromatyczne. Wystarczy dobrze je posiekać i rozsypać w okolicy mrówczego wejścia, a po ich wyschnięciu wymienić na nowe.
Niekiedy dobrze się sprawdza zastąpienie octu wodą z płynem do zmywania naczyń (w proporcji: 1 część płynu i 3 części wody). Nanosimy w identyczny sposób.

Jak pozbyć się mrówek z domu skutecznie?

Jeżeli domowe sposoby na nic się nie zdają, to sięgamy po ciężką artylerię.

Pierwszą metodą, a zarazem ostatnią niezabijającą owadów, jest zakup ultradźwiękowego odstraszacza mrówek. Taki odstraszacz generuje niesłyszalne dla ludzi i domowych zwierząt dźwięki, które skutecznie drażnią owady (mrówki, komary, muchy, a nawet gryzonie). Dzięki temu insekty szybko opuszczają miejsce, w którym się źle czują, a my mamy święty spokój. Cena takiego urządzenia waha się w granicach 100zł.

Innym, bardzo często stosowanym, preparatem jest boraks. Możemy go kupić (już za niecałe 10zł) przez Internet, w aptekach lub sklepach chemicznych. Rozcieramy go z ugotowanym żółtkiem jajka w proporcjach 1:1 i podsuwamy pod miejsce, z którego wychodzą mrówki. Na początku, zwabione łatwym łupem, mogą wylec na powierzchnię w zwiększonej ilości, ale, gdy tylko zabiorą trutkę do własnego gniazda, cała kolonia powinna paść w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Ostatnim sposobem na mrówki jest zastosowanie specyfików przystosowanych do zwalczania owadów. Jedne mają postać proszku, drugie granulatu, a kolejne są w aerozolu. Większość ma taką samą skuteczność, ale warte większej uwagi są dwa preparaty, które mają dodatkowe właściwości: Płytki na mrówki, ponieważ działają nawet przez cztery miesiące i nie musimy się przejmować częstym uzupełnianiem trutki, a także żel na mrówki, ponieważ jest on rozstawiany w pudełku z małymi otworami, co chroni dzieci i domowe zwierzaki przez spróbowaniem zjedzenia niebezpiecznej substancji.

Wszystkie z nich należy stosować według zaleceń znajdujących się na opakowaniu. Dostaniemy je w supermarketach, sklepach ogrodniczych i przez Internet. Ceny: Około 10zł za żel, 12zł za płytki, 8zł za spray (150ml), granulat (60g) i proszek (100g).

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz