Jak zaparzyć kawę?

Poradniki

Updated on:

jak zaparzyć kawę

Kawa jest używką, którą można albo kochać albo nienawidzić. Wielu z nas nie widzi życia bez wypicia rano swojej ulubionej kawy, lecz niewielu wie jak powinno się ją zaparzać. Nie bez powodu istnieje zawód związany z zaparzaniem i podawaniem kawy. Mowa tutaj o Bariście. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak zaparzyć kawę?”, gdzie uchylimy rąbka domowym sposobom.

Jak zaparzyć kawę?

Kawę można przyrządzić na kilka sposobów w zależności od rodzaju kawy, a także od posiadanych urządzeń.

  1. Kawa rozpuszczalna: do szklanki lub kubka(ok.250ml) wsypać 1-2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, zalać gorącą (nie wrzącą!) wodą, do smaku dodać cukier i/lub mleko.
  2. Kawa mielona zalewana wrzątkiem: do szklanki lub kubka(ok.250ml) wsypać co najmniej 2 łyżeczki kawy drobno mielonej, zalać cienkim strumieniem świeżo przegotowanej, gorącej wody z wysokości około 25 cm, po około 3-5 min można dodać do smaku cukier i/lub mleko.
  3. Kawa mielona zalewana wrzątkiem (bez fusów): papierowy filtr (taki jak do parzenia w ekspresie) umieścić w szklance lub kubku (ok.250ml), wsypać co najmniej 2 łyżeczki kawy drobno mielonej, zalać cienkim strumieniem świeżo przegotowanej, gorącej wody z wysokości około 25 cm, po około 3-5 min delikatnie wyjąć filtr, można dodać do smaku cukier i/lub mleko.
  4. Kawa po włosku (z użyciem zaparzaczki): do dolnej części wlać wodę, następnie umieść w niej nakładkę, do której należy wsypać odpowiednią ilość kawy mielonej, przykręcić górną część i postawić na ogniu. Podczas podgrzewania na skutek różnicy ciśnień między dolną a górną częścią woda “przechodzi” przez kawę i gromadzona jest w postaci naparu w górnej części. W wyniku tego powstaje bardzo aromatyczna i mocna kawa, jednak nie jest to typowe espresso (brak odpowiedniego ciśnienia w czasie parzenia uniemożliwia powstanie na powierzchni typowej dla idealnego espresso pianki).
  5. Kawa mielona parzona w kafetierce: drobno zmieloną kawę wsyp do naczynia i zalej świeżo przegotowaną, gorącą wodą. Po 3-5 min opuść sitko w dół. Przelej kawę do szklanki, kubka lub filiżanki. Do smaku można dodać cukier i/lub mleko.
  6. Kawa z ekspresu przelewowego: umieść filtr w ekspresie, średnio mieloną kawę należy wsypać do filtra, do zbiornika na wodę wlać odpowiednią ilość zimnej wody, ostatni krok, to włączyć urządzenie. Dzięki stałej temperaturze parzenia i ilości przepuszczanej wody, ekspres gwarantuje zawsze taką samą jakość parzonej kawy. Świetnie nadaje się do parzenia kawy dla większej grupy osób.
  7. Kawa z ekspresu ciśnieniowego: kawę mieloną lub ziarnistą (zależnie od modelu) wsyp do pojemnika, do zbiornika na wodę wlać odpowiednią ilość zimnej wody i włącz urządzenie. Woda o stałej temperaturze i pod ciśnieniem 9 do 19 barów przepuszczana jest przez kawę. Dzięki temu kawa będzie niezwykle aromatyczna i mocna. Często ekspresy posiadają specjalną nakładkę do spieniania mleka. Dzięki czemu można przyrządzić oryginalne cappuccino.
5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz