Jak poradzić sobie z niedziałającym pilotem?

Poradniki

Updated on:

jak sobie poradzić z niedziałającym pilotem

Niedziałający pilot często powoduje niepotrzebną frustrację. Coraz mocniejsze naciskanie klawiszy na niewiele się zdaję, a te najczęściej używane działają na dodatek najgorzej. Na dodatek żeby telewizor zareagował na polecenia wydawane za pomocą pilota musimy celować dokładnie w szybkę odbiornika fal podczerwieni jak do tarczy na strzelnicy. Co może być tego przyczyną i jak rozwiązać ten problem opisujemy w niniejszym artykule pt. “Jak poradzić sobie z niedziałającym pilotem?”.

Jak sobie poradzić z niedziałającym pilotem?

Przyczyną coraz gorszej pracy pilota może być: zużycie się baterii; zabrudzenie odbiornika fal podczerwieni lub osłaniającej go szybki; zabrudzenie styków i płytki; uszkodzenie któregoś z podzespołów pilota.

Najlepiej zacząć od czynności najprostszych i wydawało by się najbardziej oczywistych. Na początek można spróbować wymienić baterie na nowe lub na innego z działającego pilota. Przy okazji można od razu wyczyścić odbiornik fal podczerwieni mieszczony na telewizorze i diodę nadawczą pilota (lub szybki osłaniające) – czynności te są łatwe do wykonania i nie wymagają demontażu pilota. Jeśli nic to nie pomogło, a pilot nadal kiepsko działa – czas na rozebranie i wyczyszczenie go.

Jak wyczyścić pilot?

Na początek należy wyjąć baterie, sprawdzić jak są rozmieszczone uchwyty obudowy i czy nie ma nigdzie indziej (zwłaszcza w części gdzie znajdują się baterie) dodatkowych wkrętów przytrzymujących obudowę (jeśli są – należy je wykręcić). Następnie delikatnie podważając za pomocą płaskiego śrubokręta, należy otworzyć pilota – uważając przy tym by nie połamać uchwytów i nie porysować obudowy. Może być z tym pewien kłopot, gdyż często uchwyty są ciasno spasowane.

Jeśli udało się otworzyć pilota – można zdemontować najważniejsze jego części i wyczyścić.
Przeważnie zabrudzenia są tłuste, dlatego by je dobrze wyczyścić nie wystarczy kawałek chusteczki.
Plastikowe elementy obudowy można wyczyścić używając ciepłej wody z płynem do naczyń, uważając na to by nie zetrzeć nadrukowanych oznaczeń z pilota.

Płytkę z układem sterującym oraz nadajnikiem można wyczyścić używając miękkiej szmatki i spirytusu. Należy to jednaj robić bardzo delikatnie by niczego nie uszkodzić.

Klawiaturę można wyczyścić na pomocą pędzelka lub szczoteczki i wody z płynem do naczyń. Ale uwaga – w ten sposób czyścimy tylko jej górną stronę (tą z przyciskami), ponieważ od spodu znajdują się specjalne gumki. Aby ich nie uszkodzić należy je czyścić szmatką nasączoną w spirytusie. Przy okazji należy dobrze przyjrzeć się w jakim stanie są gumki – mocno zużyte mogą być przyczyną złej pracy pilota.

Watro wspomnieć, że gumki mogą być dwojakie:
• przewodzące – są trwalsze, jednak kiedy się zużyją (mają wtedy widoczne odkształcone ślady) trudniej je wymienić. Aby to zrobić potrzebny będzie zestaw nowych gumek i klej (komplet kosztuje około 6zł). Stare gumki usuwa się za pomocą ostrego noża, żyletki lub skalpela i nakleja się nowe.
• nieprzewodzące – są coraz powszechniejsze. Na gumki te nanosi się cienką przewodzącą powłokę, która często ulega zużyciu. Łatwo ją odnowić, nakładając cienką warstwę specjalnego lakieru zawierającego srebro lub inny materiał przewodzący (koszt tubki to około 10 zł). Dlaczego coraz częściej używa się do produkcji pilotów, elementów które szybciej się zużywają? Proszę odpowiedzieć sobie na to pytanie samemu.

Mając elementy pilota na wierzchu warto przejrzeć się, czy w widoczny sposób nie jest uszkodzony któryś z elementów sterujących (często przyczyną wadliwie działającego pilota jest nadłamana dioda nadawcza).
Kiedy wszystkie elementy pilota są czyste i suche można złożyć je z powrotem.

Inne przyczyny

Jeśli pilot wciąż nie działa, to przyczyną może być poważniejsze uszkodzenie któregoś z elementów sterujących. W takim przypadku jeśli nie za bardzo znamy się na naprawie sprzętu elektronicznego pozostaje nam oddać go w ręce fachowca lub kupić nowego pilota.

Najczęstszą jednak przyczyną źle działającego pilota jest jego zabrudzenie lub zużycie gumek, dlatego wykonanie powyższych czynności powinno rozwiązać nasze problemy. A jeśli pilot już działa, to wreszcie można usiąść wygodnie w fotelu i zacząć pstrykać!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz